Kendi insanlarımızı sevmeyi öğrenmeliyiz (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Kendi insanlarımızı sevmeyi öğrenmeliyiz (Necip Kapanlı)

03-02-20 10:16
Beşiktaş'ı ilgi ile takip ediyoruz. Karşımızda Jordan Theodore, James McAdoo ve son olarak Shaq McKissic'i kaybetmişken ligde son 5 maçın 4'ünü kazanan, Şampiyonlar Ligi'nde 4'te 4 yapan bir takım var.

Bir takım eksildikçe güçlenir mi? Elbette hayır... Ama herkesin yüreğini ortaya koyup enerji tasarrufu yapmadığı ve yeni koç Burak Bıyıktay'ın getirdiği sistem ile getirdiği havanın etkisi ortada...

Bu böyle devam eder mi? 

Etmez ama Beşiktaş play off'lara kalamasa dahi şu ana kadar yaptıkları her türlü övgüyü hak ediyor. Daha önemlisi Türklerin basketbol oynayabildiğini, koçluk yapabildiğini gözlere soktular.

Ivanovic'in yerine sezona Bıyıktay başlamış olsaydı...
Beşiktaş dünya kadar borcuna göre yüksek bir bütçe ile kadro kurarken koçluğa Dusko Ivanobic'in yerine Burak Bıyıktay getirilmiş olsa birçok kişinin "Neden Burak Bıyıktay" deyip dudak bükeceğinden eminim. Çünkü Burak Bıyıktay bir Türk antrenörü ve toplumdaki genel yargıya göre Türk koçları yetersiz... Bize kimsenin dışarıdan zarar vermeye çalışmasına gerek yok. Biz birbirimizi imha etmeye yeteriz çünkü birbirimizi sevmiyoruz ve kendi insanımızı beğenmemek konusunda ön yargılıyız. Sadece antrenörümüze değil, kendi oyuncumuza bakışımız da aynı anlayışta. 

Ivanovic'i göklere çıkarıp yenilgilerinde yan mazeretler ararken, 9 maçta 8 inanılmaz galibiyet alan Burak Bıyıktay'ı övmekten utanmayın. Biz kendi insanlarımızı desteklemiş olsak bugün sadece Ataman değil, Hakan Demir, Ertuğrul Erdoğan, Selçuk Ernak ve daha birçok antrenör Eurolegue takımlarının portföyünde bulunabilirdi ve bulunmalıdırlar da... Yunan ve Sırp koçlar Avrupa'yı ele geçirmişken bilgi olarak hiçbir eksiği bulunmayan Türk koçlara önce biz güvenmeyi öğrenmeliyiz. Hiç enternasyonal arenada birbirini eleştiren Yunan ve Sırp hatırlıyor musunuz? Kendi ülkesinde, kendi yurttaşları tarafından itibar gösterilmeyene neden yabancı kucak açsın? Sırplar, Yunanlar bunu çok iyi biliyor... 

Oğuz Savaş ve Türk oyuncular...
Gelelim Beşiktaş'ın oyuncu tarafına... Oğuz Savaş Darüşşafaka'da sıcak paranın esiri olup gelen tekliflere kulağını tıkarken en sert eleştirileri yaptık çünkü Milli Takımın ona ihtiyacı vardı ve oynamadan geçirdiği günler onu basketbol olarak geri atacaktı. Son Galatasaray maçındaki harika performansı haklılığımızı bir kez daha ortaya koydu. Burak Can Yıldızlı'yı sezon başından beri, Samet Geyik'i zaman zaman çok beğenirken, İsmet Akpınar için de "Keşke ilgililer yıllar önce öngörülü davranıp Almanya yerine Türk Milli Takımı'nda oynamasını sağlasalardı." diye düşünüyoruz. Bunlar Beşiktaş'ın yerlileri... Ligimizde bu sezon yabancı sayısının sınırlandırılmasına bağlı olarak performanslarını zevkle izlediğimiz birçok yerli oyuncu var. Yeter ki kendi insanlarımızdan başarımızdan zevk almasını öğrenelim...

"Dünya globalleşiyor" diye karşı çıkacakların sayısının çok olduğunu biliyorum ama ben önce kendi insanımı, kendi komşumu, kendi esnafımı, kendi oyuncumu, dünyaya farklı baksalar da bu düşüncelerime karşı çıkacakları düşünürüm. Ben Türkiye'yi ve Milli Takımı seviyorum. Suriyeliler'e üzülüyorum ama önceliğim Türk insanı... NBA'i hayranlıkla izlesem de Cedi, Furkan, Ersan iyi birşey yaptığında çok mutlu oluyorum. 

Seba ekolünün temsilcisi Çebi...
Beşiktaş'ta Süleyman Seba ekolünden gelen yeni başkan Çebi'nin önümüzdeki günlerde önceliğinin bütçe denkliği olduğunu anlayabiliyoruz. Görünen o ki transfer yasaklı Beşiktaş eski borçları tasfiye edecek ve daha sonra parası içinde hareket edecek. Doğrusu da bu... Tabii bunu yaparken de bulunacak sponsorlarla yarışın içinde kalmalarını ve mutlaka daha güçlü bir alt yapı oluşturmalarını dileriz.

Kısa dönemde ise... En önemlisi verecekleri sözleri tutmalarıdır. Kulüp bugünkü kadroda bütün oyunculara ve staffa borçlu. Neyi yapabileceklerse onun sözünü vermelidirler. "Haftaya hallederiz" deyip halledemediğinizde insanlar size güvenmemeye başlar, ağırlığınız azalır ve geçmiş yönetimlerden farkınız kalmaz. 

Yorumlar Okunma: 3675