Dorukhan Engindeniz: Koçun güvenini hissetmem performansımı geliştirdi - BasketFaul.com

Dorukhan Engindeniz: Koçun güvenini hissetmem performansımı geliştirdi

30-01-20 10:22
Dorukhan Engindeniz, bu sıralar BSL'de dikkatleri üzerine çeken yerli oyunculardan biri (Sezon ortalaması (21 dk, 8 sayı, 1.7 ribaund, 1.1 asist). Onun mesajı yerlilere yeterli süre ve sorumluluk verildiğinde bunun üstünden kalkabileceklerini göstermesi. Ayrıca coach ve oyuncu uyumunun da ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görüyoruz. Coach güveni hissettirmediğinde oyuncu en iyi oyuncu da olsa özgüven ekskliği yaşıyor. Ama Dorukhan Engindeniz bu açıdan şanslı. O ve Aydanarığ'ın birbirlerinden ne istediklerini bilmesi performansı etkileyen nedenlerden biri. Biz de ilerleyen yıllarda hedefleri doğrultusunda ilerleyeceğinden şüphemiz olmayan Dorukhan'la antrenman öncesi bir araya çok keyifli bir röportaj yaptık. Lafı fazla uzatmadan röportajla sizleri başbaşa bırakıyorum.
 
İlk olarak bir klasik olan basketbola nasıl başladın sorusuyla başlamak istiyorum... 
Ben biraz hareketli bir çocuktum. Ailem bu yüzden beni pek çok spora yönlendirdi. Basketbolu denemeye başladığımda şansıma o günlerde seçmeler olmuştu. Basketbol yerine futbolda seçmeler açılsaydı belki şu an futbolcu olacaktım. Basketbolu çok seviyorum ve bunun mesleğim olduğu için kendimi çok şanslı hissediyorum. Küçükken sokakta hobi olarak oynadığım oyunu şimdi oynadığım için para kazanıyorum, bu yüzden kendimi çok şanslı hissediyorum. Vücudumun izin verdiği sürece de basketbol oynamaya devam edeceğim. 

Gelişim Koleji'ndeki sene çıkış yakaladığın sene oldu. Gelişim’deki geçirdiğin senenin sana nasıl katkıları oldu? 
Benim Gelişim Koleji'ne gittiğim sene kariyerimde ilk kez şehir dışına çıktığım seneydi. O sene bile ailemle, bir sene okulu dondurup sonra geldiğimde devam ederim şeklinde konuşmuştuk. Yani hala tam bir basketbolcu gibi görmüyordum kendimi. Ama Gelişim'de geçirdiğim seneden sonra hem ben hem ailem bunu mesleğim olarak görmeye başladık. Orası zaten benim gibi çıkış yakalamak isteyen gençlerin olduğu bir kulüp olmuştu. Basketbolu gerçekten bilen Arda Vekiloğlu gibi değerli bir coachumuz vardı. Hep birlikte güzel bir sezon geçirmiştik ve benim için Gelişim Koleji'nin yeri ayrıdır. Gerçekten basketbolcu olduğumu burada keşfettim 

Eğer 16 yaşına geri dönecek olsan kendine nasıl bir kariyer planlaması yapardın? Şimdikinden farklı olur muydu? 
Mutlaka daha farklı olurdu. Çünkü ben basketbola geç başladığımı düşünüyorum. Aslında çok uzun zamandır basketbol oynuyorum ama basketbolcu gibi hissettiğim yaş 21-22 yaşlarıdır. Benim hayatımda da bir yerden sonra herkeste olduğu gibi bende de eğitim ve basketbol çakıştı. Ben de basketbolla daha çok hayal kurup daha çok istediğimi düşündüğümden dolayı 21-22 yaşında Ankara'da 3. ligde top oynarken Gelişim Koleji'ne transfer oldum. O sene benim için bir dönüm noktası olmuştur. Ondan sonra kendimi daha çok basketbola adadım, daha çok basketbolla ilgili hayal kurmaya başladım. Aslında geç başlamam hayallerimde bir şeyi değiştirmedi. Ama daha erken basketbolu bir meslek olarak görseydim belki farklı bir yerde olurdum bilmiyorum belki de olmazdım. Çok da geriye bakmak istemiyorum. Önüme bakıyorum ve çok çalışıyorum. Hayallerimde hiçbir değişiklik yok. Onlara ulaşmak için de elimden gelen her şeyi yapacağım.  

Gelişim Koleji'ndeyken verdiğin bir röportajda basketbolda bir yerlere gelip gelemeyeceğimi denemek istiyorum demişsin. Şu anki hala deneme devam ediyor mu yoksa artık basketbolda bir yerlerde var olduğunu düşünüyor musun? 
Ben yıllardır para yerine kendimi daha çok geliştirebileceğim yerleri seçmeye çalıştım. Geçen sene BSL'de çok istediğim süreleri ve fırsatları bulamıyordum ama ona rağmen bir alt ligden daha yüksek kontratlı teklifleri reddederek burada tutunma çabamı sürdürdüm. Çünkü buralarda kendimi zorlamak istiyordum. Korhan abi benim eski antrenörüm, bana sorumluk veriyor, sahada bana verilen sorumluluğu iyi değerlendirmek benim özgüvenimi yükseltiyor. Bu sene bu anlamda kendimi BSL'de iyi bir şekilde gösterme fırsatı bulabildim. Hala daha iyisini yapmaya, çabalamaya devam ediyorum. Ailemde artık basketbolu benim mesleğim olarak görüyorlar. Kendime basketbolda asla bir sınır koymuyorum. Nereye gelebilirsem geleyim hep bir ilerisini çabalamaya devam ediyorum.  

Şimdi Ormanspor transferinden bahsedelim, buraya gelmende en etkili şey ne oldu? 
Buraya gelmemdeki en büyük etken Korhan abi ile önceden tanışıyor olmak ve kendisinin beni hep istiyor oluşuydu. Ben belki de ilk defa beni bu kadar çok isteyen bir coachla çalışıyorum. Bana gerçekten güvendiğini hissettiriyor. Bu da benim özgüvenimi arttırıyor ve sahada ne yapabileceğimi görerek sahada onu uygulamaya çalışıyorum.  

Kulübümüzün BSL'deki ilk senesi olsa da yıllardır var olan düzenleri burada sürdürebiliyorlar. Bu biz oyuncular için önemli bir şey. Geride başka problemlere, sorunlara maruz kalmadan sadece basketbolumuza odaklanabiliyoruz. Hem coach hem de kulüp konusunda bu sebeple kendimi şanslı hissediyorum. Bir diğer şanslı hissettiğim nokta ise yıllar sonra tekrar ailemle beraber yaşamak. Ne kadar dikkat edersek edelim bekar olan biz oyuncular için aileden uzak bir şehirdeyken beslenme ciddi problem olabiliyor. Mesela idmandan çıktıktan sonra şimdi ne yiyeceğim düşüncesi artık yok, bu benim gerçekten kafamı çok rahatlattı (gülerek). 

Peki kariyer hedeflerini öğrenebilir miyiz? 
Ciddi bir altyapım olmadığı için ben hiç Milli Takım forması giymedim. Bu benim hep hayalim oldu. Çok zor bir hayal biliyorum ama hayallerim beni motive ediyor. Benim asıl hedefim basketbolu bıraktığımda mental tatmine ulaşabilmek. Umarım bıraktığımda o tatmin duygusuna ulaşabilirim. 

Lige dönüp baktığımızda zor bir sezon geçirdiğinizi söyleyebiliriz. Ama senin performansın takımın durumunun aksine dikkatleri çekmeyi başardı diyebiliriz. Hem takımın durumu hem kendi performansınla ilgili neler söylemek istersin? 
Dediğiniz gibi istediğimiz konumda değiliz ama bu kulüp ihiyacımız olan ve gelişime çok açık kulüplerimizden biri. Öncelikli amacımız ligde kalmasını sağlamak, bunu başardığımızda da nereye kadar gidebilirsek oraya kadar zorlamaya devam edeceğiz. Önümüzde çok önemli bir süreç var. Umarım o maçlarla istediğimiz sonuçları alarak ateş hattından uzaklaşıp nereye gideceğimiz görmek istiyoruz.   

Kendimle ilgili konuşacak olursam da belli bir seviyedeki her maçı oynadığımı görmekten çok mutluyum. Çok iniş çıkışlarım olduğu söylenemez. Ama dediğim gibi ben hiçbir zaman sınır çizmemeye çalışırım, hayal de çok fazla kurarım. Bu yüzden daha iyisini de yapabileceğimi düşünüyorum. Hep idmanlarda bunun için uğraşıyorum. Her maç benim için kendimi gösterme fırsatı, umarım kulübün de hedefleriyle birlikte ben de istediğim performansı sergileyebilirim.  

Daha önce daha çok şuta dayalı oynarken ama bu sene pick’n roll da oynadığını söyleyebiliriz.  
Bu benim aslında kendimi daha çok geliştirmek istediğim bir nokta. Bugüne kadar oynadığım takımlarda verilen kredi ve rolle alakalı bir şey olduğundan dolayı oralarda bu role çok fazla bürünememiştim. Çünkü biraz sıranı beklemen gerekiyordu. Bunu gerçekten yapabileceğimi biliyordum, ama bu sene Korhan abi bana verdiği krediyle bunu gösterme şansı buldum.  

Geçmişte babana okulu bitireceğine dair söz vermişsin. Peki şu an okul ne durumda sözümüzü tutabildik mi? 
Babama verdiğim sözde bir tık duraksadım (gülerek). Bilkent Üniversitesi İletişim Tasarımı bölümünde okuyordum ama belli bir yerden sonra özel üniversite olduğu için ekonomik olarak zorladı ve yatay geçişle Arel Üniversitesi'ne geçiş yaptım. Orada Görsel İletişim ve Tasarım okuyorum diyeceğim ama aslında okuyamıyorum (gülerek). Sporcu bursundan yararlanarak geçiş yaptım. Aynı zamanda üniversite takımında da yer alıyorum. Geçen sene Koçfest'te şampiyon olduk. Bu sene de Sırbistan'da düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası'na katılacağız. 
 
 

Yorumlar Okunma: 1986