Mamba Spor Akademisi'nde koçluk yapmaya gidiyordu - BasketFaul.com

Mamba Spor Akademisi'nde koçluk yapmaya gidiyordu

27-01-20 10:39
Basketbol efsanesi Kobe Bryant ve 13 yaşındaki kızı Gianna Maria ile birlikte 9kişinin helikopter kazasında hayatını kaybettiği açıklandı.

Los Angeles bölge şerifi Alex Villanueva, kaza bölgesinin durumu ve lokasyonu nedeniyle operasyonun günler süreceğini belirtti.

1991 model Sikorsky S-76B helikopter John Wayne Havaalanı’ndan sabah 09:06’da havalandı. Kazanın yaklaşık 40 dakika sonra olduğu tahmin ediliyor. Yetkililer 09:47’de ilk 911 aramasını aldı ve itfaiye ekipleri olay yerine intikal etti.

HİÇBİR HELİKOPTER HAVALANAMADI
Kazanın mekanik bir arızadan değil hava koşullarından kaynaklandığı ihtimali üzerinde duruluyor. Havanın çok sisli olduğu, bu nedenle başta Los Angeles Polis departmanı hava birimleri olmak üzere öğleden sonraya kadar helikopterlerin uçurulmadığı belirtildi. Departmandan yapılan açıklamada ‘Hava durumunda, uçmak için gerekli minimum standartlar mevcut değildi’ denildi.

Uçuş takip verisine göre Kobe’nin helikopterinin yoğun sis nedeniyle alçak irtifada en az 6 kere daire çizdiği görüldü. Pilotun 09:30’da kule ile temasa geçtiği, Kule’nin pilotun 15 dakika boyunca daire çizdiğinin farkında olduğu belirtildi. Kuzeye yönelen helikopter 09:40 civarında daha kötü hava şartları ve daha yoğun sis ile karşılaşınca rotasını güneye çevirdi. Ancak güneyin daha dağlık bir bölge olduğu biliniyor. Pilot bir anda 1200 feet’ten 2000 feet’e yükselirken 09:45 civarında çarpışma yaşadığı tahmin ediliyor.

Kazayı değerlendiren helikopter pilotu Kurt Deetz çarpışma anında helikopterin çok hızlı olduğunu belirtti ve ekledi: “257 km hızla gidiyordu. 40 dakikalık uçuş sonrası 360 litre yakıtı olmalı. Bu da büyük bir yangın çıkarmak için yeterli.”

ÖLENLERİN KİMLİKLERİ BELLİ OLUYOR
Helikopter kazasında hayatını yitirenlerden birinin beyzbol koçu John Altobelli, eşi Keri Altobelli ve 13 yaşındaki kızları Alyssa’nın da bulunduğu iddia ediliyor. Eşi Matt Mauser, Bryant’ın yardımcı koçlarından Christina Mauser’ın da aynı kazada hayatını kaybettiğini açıkladı.

Bryant’ın sahip olduğu Mamba Spor Akademisi’nde bir maça koçluk yapmak için yola çıktığı öğrenildi. 

Yorumlar Okunma: 3086