Başer: Galatasaray altyapısı tercih nedeni olacak - BasketFaul.com

Başer: Galatasaray altyapısı tercih nedeni olacak

27-01-20 09:58
BGL ve BSL'de sürprizlerle dolu bir hafta yaşadık. BSL'de Gaziantep'in Fenerbahçe'yi, Beşiktaş'ın Anadolu Efes'i, BGL'de Beşiktaş'ın Bursa'da TOFAŞ'ı yenmesi beklenen sonuçlar değildi ve herşey BGL'de Galatasaray'ın Anadolu Efes'i 80-55 mağlup etmesiyle başladı.

BGL Final Grubu'na Anadolu Efes hiç kaybetmeden 10 galibiyet taşıyarak gelmiş, Galatasaray ise bu etaba 0-10 ile başlamıştı, doğal ve mutlak favori Anadolu Efes'ti.

Aynı zamanda A Takım'da Ertuğrul Erdoğan'ın asistanları arasında yer alan Galatasaray BGL Takım Koçu Tolga Başer'den o maçı ve Galatasaray altyapısını dinledik... 

"Normal sezonun sonundaki Darüşşafaka ve TOFAŞ maçlarında çok sayı yemiştik. Lige verilen arada savunma konusuna ağırlık verdik ve Anadolu Efes'i de savunmamızla yendik. Karşılaşmanın ikinci yarısına alan savunmasıyla başladık ve Efes skor üretemeyince de sonuna kadar alan savunmasında kaldık. Bu maçta bizim Teşvikiye'den aldığımız Ahmet Safa Yılmaz'a karşın iki sakatımız vardı, rakibimiz ise tam kadroydu.Çok dezavantajlı başladığımız Final Grubu'ndan play-off'lara kalmamızın zor olduğunu biliyoruz ama yine de sonuna kadar mücadele etmemiz, şansımızı denememiz gerekiyor. Rakiplerle aramızdaki farkı kapatmak için ekstra galibiyetler almalıyız. Efes maçı iyi bir başlangıç oldu ve bunu sürdürmeye çalışacağız.

Bu takımdan ve daha alt yaş gruplarından A Takımımıza çıkabilecek potansiyelde oyunculara sahibiz. Galatasaray altyapısını tercih sıralamasında ön sıralara çıkarmanın mücadelesi içindeyiz. Erhan Toker'in koordinatör olarak göreve başlaması bizi daha planlı çalışmaya yönlendirecektir ki daha şimdiden katkısını almaya başladık.

BGL organizasyonunun yararına en çok inananlardanım. Oyuncuların A Takıma daha hazır durumda gidebilmesi için bütün BGL son derece işlevsel. Deplasamanlar, kamp ortamı, maç hazırlığı, video, hatta anonsçu önünde oynamak gelişimi yukarı çekiyor ve A takıma  adaptasyona yardımcı oluyor.

Basketbolumuzun ekonomik sorunları dikkate alındığında altyapının öneminin daha da artacağı muhakkak. Biz de Galatasaray olarak A takıma hazır oyuncu göndermenin gayreti içindeyiz." 

Yorumlar Okunma: 2334