En sık yapılan hatalar (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

En sık yapılan hatalar (Hayri Pekergin)

26-01-20 23:33

Spor bir performans sanatı. 


Sporun evrenselliği, geniş kitlelere sunduğu çekim etkisi, yarattığı değerler onu yerine göre bir ürün, yerine göre alınan satılan bir hizmet haline getiriyor. 

Durum böyle olunca içinde bulunduğumuz küresel köy düzeninde sporun bir endüstri haline gelmesi kaçınılmaz hale geliyor. 

Kimyadan, turizme, gıdadan perakendeye kadar bildiğiniz bilmediğiniz her endüstrinin kendi standartları var.    

Aynı şey spor endüstrisi ya da daha düz bir deyişle profesyonel sporun kendisi için de geçerli. 

Bireysel sporlar için farklı özelliklerden söz ederken, takım sporlarındaki endüstri standartları temel işletmecilik ilkeleriyle oldukça benzeşiyor. 

Bugün finansal olarak bitmiş, uzatmaları oynayan hatta kamulaştırma riski taşıyan futbolumuzdan, son döneme kadar cömertçe harcadığı kaynakların karşılığını çok nadir alabilen basketbolumuza kadar ortaya çıkan başarısızlık ya da verimsizliklerin ardında bu endüstri standartlarına uymamak var. 

Böyle olunca maksi hatalar oluşuyor. 

Böyle olunca yapılan mini hatalar birbiri ardına eklenip zincirleme reaksiyona neden oluyor. 

Şimdi diyeceksiniz ki başarılı olan, şampiyon olan nasıl oluyor? 

Cevabı basit;

Yerel ölçekte “Şampiyon” olanlar (genelde) diğerlerine göre belirli hataları daha az yapanlar arasından çıkıyor.  

Ülkemizde erkek voleybolunun çok önünde yer alan kadın voleybolunu bir kenara alırsak, futbol basketbol gibi alanlardaki nadir başarıların uluslararası planda sürdürülebilir olmamasının ardında bu neden yatıyor. 

Sporda başarısızlığa götüren hatalar arasında “en sık” yapılanlar, en çok görülenler neler?

- Yönetim Kurulu ile profesyonel takımlar arasındaki kademede yer alan, karar verici konumdaki profesyonel yönetim kademesinin yeterli nitelikleri taşımaması.

- Yönetim Kurulu’nun bizzat strateji belirleyip performans izleme görevini bırakıp günlük yönetime karışması. 

- Sezon öncesinde planlama yapılırken bütçe / hedefler konusuna gerçekçi ve tutarlı yaklaşılmaması.

- Transfer hataları ve yapılan hataları kabullenip düzeltici / iyileştirici önlem almakta gecikilmesi.  

- Başarı ya da başarısızlık ile bitecek bir sezon sürecinde, KPI (key performance indicator) dediğimiz temel performans göstergelerinin takip edilmemesi ya da yeterince önem verilmemesi.  

- Yönetim Kurulu’nun altındaki profesyonel yönetime ya da baş antrenör / head coach’a ya da bir profesyonel sporcuya fazla alan bırakması veya baş antrenör / head coach üstünde gerekli denetimi oluşturmaması. 

- Kilit pozisyonlara getirilen idari, teknik ya da destek personelin sezon hedefleriyle örtüşecek şekilde işinin ehli olmaması.

- Sezon içinde yapılması gereken idari ya da teknik hamlelerin yapılmaması ya da zarar verici şekilde gecikmesi.

- Kriz süreçlerinde kriz yönetimi prensiplerinin uygulanmaması. Bir acil durum planı bulunmaması. 

- Profesyonel takımların teknik ve oyuncu kadrolarının zamanında yenilenmemesi nedeni ile karşılaşılan verimsizlikler. 

- Takım içinde hedefler ile tutarlı bir denge oluşturulmaması nedeniyle takım içi rekabet mekanizmalarının işlememesiyle gelen verimsizlik. 

- Pazarlama, sosyal medya, sponsor ilişkileri alanlarında yapılan hata veya ortaya çıkan ve verimsizlikler. 

- Organizasyon içinde karşıt görüşlerin ve bu görüşleri ortaya koyanların negatif algılanması. Gerekli geri bildirim süreçlerinin işletilmemesi, karar süreçlerinin sağlıklı çalışmaması.  

- Spor kulüplerinde ve organizasyonlarda kurum kültürü ve standartların oluşturulmamış olması.  


*****

Takip edenler, meraklıları soracaklar;

Nerede Herbalife Nutrition KBSL? Nerede Ülkemizin iki numaralı ligi TKBL?

Öncelikle Elazığ’da yaşanan deprem felaketi sırasında şehirde bulunan Birevim Elazığ İl Özel İdare ve Çankaya Üniversitesi kadın basketbol takımlarına çok büyük geçmiş olsun. 

İlk andan itibaren dualarımız düşüncelerimiz onlarla oldu. 

Şehirden sabaha karşı saatlerinde otobüsle ayrılan Çankaya Üniversitesi Takımının sabah saatlerinde Ankara’ya ulaşması, Elazığ ekibindeki oyuncuların yaşadıkları stres ve üzüntü dışında fiziksel bir zarara uğramamış olduğunu öğrenmek içimizi rahatlattı.  

Elbette acımız üzüntümüz çok. 

Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, kederli ailelerine sabırlar, yaralılarımıza acil şifalar, kurtarma ekiplerine güç kuvvet diliyoruz. 

Herbalife Nutrition KBSL ile ilgili bu haftaya dair söylenecekler, söylenmesi gerekenler yazının yukarıdaki bölümünde yer alıyor.  

*****

Zirvedeki beş takım olan Emlak Konut ,Nesibe Aydın, İstanbul Üniversitesi, Bayraklı Belediye ve Mardin Büyükşehir Başak Spor takımlarını yalnızca iki puanın ayırdığı TKBL’de ise önemli sonuçlar vardı. 

Son haftalarda grafiğini ligin ilk yarısına göre oldukça yukarı çeken, maçların ikinci yarılardaki devamlılık ve savunma kırılganlığı gibi olumsuzluklarını azaltan Antalya 07 Basketbol Bayraklı Belediye deplasmanında 75-74 skorlu galibiyet elde etti. 

Antalya ekibi maçın başından itibaren geniş spacing içinde 27 sayı bulan Goodwin ve 22 sayı üreten Meryem Gültekin’in tepeden oynadığı ikili oyunlar ile pozisyon bulmakta zorlanmadı. 

Bu isimlerin performansı Aslı Çil ve Devran Tanaçan’ın katkısı olmasa galibiyete dönmeyebilirdi. Bu iki isim de kritik anlarda belirleyici ölçüde etki üretti.  

Maçın sonlarında galibiyeti hissettikten sonra savunmadaki odaklanmasını arttıran kırmızı beyazlılar Aslı Çil’in sezon başından bu yana sergilediği çalışkanlık ve mücadeleyi bu kez 12 sayı 7 ribaund ve 6 top çalma ile süslemesiyle son dakikalara önde girdi. 

Burcu Karahan’ın bitime saniyeler kala skoru 74-74 ile eşitleyen 3 sayı isabeti ardından potaya giden Meryem Gültekin’in aldığı temas ve çizgiden tek isabeti sonucu belirledi. 

Bayraklı Belediye maçın başından itibaren savunmada beklenen ölçüde sert değildi. 

Buna kritik anlarda hedefi KBSL olan bir takım için affedilmez nitelikteki top kayıpları ve White – Goodwin arasındaki etki farkı da eklenince odaklanması artan rakip önünde oyunun kontrolünü geri almaları mümkün olmadı.  

Antalya 07 Basket artık Bahar Kocaoğlu, Gonca Karataş ve Gülnur Sandallıoğlu gibi isimlerin katkısını savunmada daha çok alıyor. Bu da başlıca sorunları olan devamlılık konusunda kilit oyuncular üzerindeki baskının bir miktar hafiflemesi anlamına geliyor. 

******

 TKBL’de haftanın kritik maçlarından bir diğeri Fenerbahçe Gelişim İstanbul Üniversitesi arasında oynandı. 

Maçın kaderinin şekillendiği tüm önemli anlarda İstanbul Üniversitesinde Derin Erdoğan ve Allen Grant’in imzası vardı. 

Artık sağ tarafının da kapatılması gerektiğini Fenerbahçe Gelişim savunmasına hatırlatan Derin Erdoğan pull up ve dış isabetlerle hücum paletinde bütünlük yakalayarak takımına 20 sayılık avantaj sağladı. 

26 Sayı üreten Grant Allen’ın yüksek postta zorlanmadan bulduğu isabetler, potaya giderek çok yönlülük anlamında başarılı olan Eylül Minez’in iki haneli katkısı diğer belirleyici performanslardı. 

Sarı yeşillilerde sezon başına göre hata sayısını azaltarak verimini yükselten Raushan Gültekin, son haftalarda bir miktar düşüş yaşasa da takımın kimyası adına büyük önem taşıyan Şuğranur Sönmez, kadroya yeni katılan Miray Balota  katkı getiren diğer isimlerdi. 

Fenerbahçe Gelişim ön tarafta ikili oyunların savunmasında gerekli etkiyi maç boyu sağlayamadı. En kritik anlarda Stashchuk’un yanında sorumluluk taşıyacak ikinci bir isim olmayınca maçın kontrolünü almak mümkün olmadı. 

Maçın son çeyreğinde daha hareketli bir beşle savunmayı geniş sahaya yayıp farkı azaltan Sarı lacivertlilerde ilk yarı skoru Stashchuk ile birlikte sırtlanan İdil Saçalır ve Merve Arı iki haneli skor üreten diğer isimler oldu. 

******

TKBL’de Mardin’de oynanan maçtın son dakikalarına başa baş bir skorla girildi. 

Konuk Bursa BŞB Harris, Gizem Uca’nın skor liderliğine ilk yarı Ferda Yıldız, Yasemin Güneş ikinci yarıda Gülşah Çelebi katılınca maça ortak oldu. 

Kritik anlarda önce Candide Öztürk ardından Pelin Küccük’ün kritik 3 sayı isabetleriyle öne geçen Mardin ekibi çizgiden bulduğu sayılarla kontrolü bir kez daha kaybetmedi ve 71-66 galip geldi. 

Ev sahibi takımda ilk yarıda skoru sürükleyen Betül Pehlivan, üçüncü çeyreğin kahramanı Sehernaz Çidal, Candide Öztürk, James, Pelin Küccük üçlüsü ile birlikte galibiyete imza atan oyuncular konumundaydı. 

Haftanın diğer maçlarında Emlak Konut BOTAŞ Gelişim önünde son çeyrekteki etkili performansıyla 79-64 kazanırken Nesibe Aydın Mersin Üniversitesi karşısında zorlanmadan 75-53 skorla galip geldi. 

Haftanın diğer maçlarında Sakarya deplasmanında 101 – 65 kazanırken 7 oyuncusu 2 haneli skor üreten 1881 Düzce Belediyesi, savunmada play-off için iyi yer arayan bir takımdan beklenen ölçüde etkili olmasa da Yalova VIP önünde 93-77 skorla galip gelen Edremit Belediye Güre Spor, Urla deplasmanında 85-64 kazanan Bosna 34 Basket haftayı galibiyetle kapatan diğer takımlardı. 
twitter: @hayripekergin 

 

Yorumlar Okunma: 4783