Efes zirveye bayrağını dikti... (Gençalp Kozan) - BasketFaul.com

Efes zirveye bayrağını dikti... (Gençalp Kozan)

25-01-20 00:56

 İSTATİSTİK:

THY Euroleague'de Anadolu Efes deplasmanda Real Madrid'i Shane Larkin'in 32 sayısının yanı sıra takım halinde üstün bir oyunla 75-80 mağlup etti.

Böylece temsilcimiz ikinci sıradaki rakibiyle farkı iki galibiyete çıkarıp ikili averajı da alarak liderliğini perçinledi. Lacivert-beyazlılar sahadaki farkı ise yayın gerisinde yakaladığı yüzdeyle sağladı, Real Madrid %33 (11/33) ile üçlük kullanırken Efes'in yüzdesi 52.6 (10/19) idi.

Maçın başında Campazzo'nun Larkin'e kurduğu üstünlük iki top kaybımızla sonuçlanırken Arjantinli oyun kurucu asıl farkı ikili oyunları yönlendirerek yarattı. Böylece Real Madrid ilk 10 saniye içinde bulduğu pick&roll kaynaklı sayılarla 14-5'lik üstünlüğü sağladı. Ribaundlardaki dengesizlik farkı oluşturan bir diğer önemli faktördü. Periyodun devamında Doğuş Balbay'ın oyuna girip yönlendiricilik, topa baskı ve dış atış gibi farklı departmanlarda kısa sürede verdiği katkıyla maçın ivmesi Efes lehine değişti.

Temsilcimiz 10 dakika sonunda 20-20'lik eşitliği sağlarken yeniden tahmin edilebilir hücumlara dönüp Larkin'e fazla bağlı kalmamız üstünlüğü Madrid'e verdi. Ancak akabinde Doğuş-Simon-Beaubouis üçlüsünün hücumlarda Larkin'e destek vermesi hem artan top trafiği sayesinde tüm oyuncuları hem de Efes'in saha içi lideri Larkin'i rahatlattı. Böylece lacivert-beyazlılar soyunma odasına 40-43 önde girdi. 

Fark çift hanelere çıkmasa da ikinci yarı boyunca üstünlüğünü sürekli koruyan Anadolu Efes, Real Madrid'e Llull-Fernandez ikilisinin perde çıkışından buldukları boş şutlar ve hücum ribaundları haricinde dişe dokunur herhangi bir hücum fırsatı vermedi. Karşı sahada ise Shane Larkin temsilcimizin son 20 dakikada bulduğu 37 sayının 19'una imzasını atarken Euroleague seviyesinin çok üzerinde olduğunu bir kez daha kanıtlayan yıldız isim savunma tarafında Campazzo ve Llull karşısında hiç geri adım atmadı. Son 2 dakikaya yalnızca 1 sayı önde girmemize karşın önce Pleiss'tan gelen sürpriz üçlük, ardından Larkin'in içeri penetreleri lacivert-beyazlılara 75-80'lik galibiyeti getirdi.
 
Öne çıkanlar...
Real Madrid: Trey thompkins 15 sayı, 4 ribaund, 2 top çalma; Sergio Llull 13 sayı, 5 asist, 3 top kaybı; Facundo Campazzo 10 sayı, 3 asist
Anadolu Efes: Shane Larkin 32 sayı (10/14 saha içi isabet), 3 ribaund, 4 asist; Tibor Pleiss 13 sayı, 5 ribaund; Chris Singleton 7 sayı, 7 ribaund

Yorumlar Okunma: 2095