Doğrudan Gelişme (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Doğrudan Gelişme (Hayri Pekergin)

20-01-20 00:22

Ezbercilik oldukça zarar veren çok kötü bir alışkanlık. Hatta bir bağımlılık. 


Siz, biz hepimiz ezberciyiz. 

Ara sıra kendi kendimizi hapsettiğimiz kalıpları sorgulamak, bunlardan kurtulmak adına çaba göstermek gerekiyor. 

Bunun güzel yollarından biri her gün kullandığımız kelimelerin anlamlarını düşünmek. 

Mesela bu yazının başlığı. 

Başlığı görünce aklınıza ilk ne geldi?

Daha iyiye doğru evirilmek anlamındaki “gelişme” mi? 

Olan biten şey anlamındaki “gelişme” mi? 

Yoksa yazılarda “giriş” bölümünden sonra konunun açılıp zenginleştiği, olgunlaştığı bölüm mü?

Merakta kalmayın. Yanıt şu;

Geçtiğimiz günlerde “olan biten şeyler” anlamında çok sayıda dikkat çeken “gelişme” yaşandı. 

Bu nedenle bu yazıda evrensel kavramların basketbola izdüşümünü işaret eden giriş ve gelişme bölümleri yukarıda gördüğünüz kadar. 

Doğrudan aşağıdaki gelişmelere değinmeye başlıyoruz. 
 
******

Listenin başında TKBL’de oynanan Mardin Büyükşehir Başakspor İstanbul Üniversitesi maçının ikinci yarısında oyunun durmasına, konuk ekip olan İstanbul Üniversitesi takımının soyunma odasına gitmesine neden olan durum var.

Açık konuşalım. Zaten herkes biliyor. 

Sezon başından bu yana Mardin’e giden tüm takımlar şikâyet ediyor. 

Önceleri bu şikâyetler yalnızca hakemlerin özellikle protokol tribününden gelen etki nedeniyle baskı altında kalması, Mardin ekibin sert savunmasına fazlasıyla hoşgörü göstermesi şeklindeydi. 

Son haftalarda, ligde sıralamalar belirginleşip her bir maçın önemi artmaya başladıkça şikâyetlerin, yakınmaların içeriği değişmeye başladı. 

Mardin deplasmanına giden takımlar artık tribünden, maç yöneten coachlara, kenar yönetimlere karşı yapılan müdahalelerden şikayet ediyor.  

Şimdi bakın;

Mardin Kadın Basketbol Takımı bir proje takımı. Projenin amacı belli. 

Bu projeye önderlik edenler, destekleyenler belli. 

Böyle bir projeden daha güzel bir şey olabilir mi? 

Elbette olmaz. 

Bununla birlikte bir şey daha olmaz. 

O da misafirperverliğin, hoşgörünün, birlikte yaşama kültürünün en güzel örneği olan Mardin’in kendi kimliği ile örtüşmeyen davranış kodlarının tam tersinin spor salonuna hakim olması.    

Buradan Mardin Kadın Basketbol Takımını eleştirdiğim sonucu da çıkmasın. 

Onlar işlerini yapıyor. Kazandılar.  Ligde zaten konumları belli. 

Aynı şekilde herkesin işini yapması ya da yapabiliyor olması gerekiyor. 

Şimdi gelelim Mardin’de görünürlük, şeffaflık yani oynanan maçların yayını konusuna. 

Ben zaten hayretle takip ediyordum. Yazıyı yazarken bir kez daha baktım;

Basketbol Federasyonu bu sezon yaklaşık 30-35 TKBL maçını “Youtube Kanalı” aracılığı ile yayınlamış.

Çok güzel. Tebrikler. Artarak devam etsin. 

Bu maçlar arasında Mardin’de oynanan Büyükşehir Başak Spor iç saha karşılaşması hiç yok. 

Neden? 

Ortaya konan gerekçeyi biliyorum. 

Mardin’de oynanan TKBL maçlarının yayınına güvenlik nedeniyle sıcak bakılmıyormuş. 

Eğer bu ise yapmayalım.  Bırakalım böyle işleri. 

Mardin’de Türkiye Kupası 8’li Finallerini yaptık.  

Tüm Türkiye hatta tüm dünya izledi. 

Televizyon yayınlarında maçları ben yorumladım. Oradaydım. Net söyleyeyim.  

Mardin’de belki de maçların oynandığı o güzel tesis ve çevresi kadar güvenli hiçbir yer yok. 

Hem diyelim ki Mardin Takımımız seneye Herbalife Nutrition KBSL’ye yükseldi. 

O zaman ne yapacağız? Ne diyeceğiz? 

Bundan sonra yapılması gereken öncelikle naklen yayın olayını Mardin Takımının iç saha maçlarına getirmek. 

Burada artık görev Basketbol Federasyona ve Sayın Mardin Valisine düşüyor.  

Çünkü tecrübeler bu hafta yaşanan tipte olayların önü alınmadıkça, salona disiplin hakim olmadıkça, özellikle deplasmanlı liglerle yeni tanışan şehirlerde hoş olmayan, kontrole alınamayan “gelişmelerin” meydana gelme olasılığının giderek arttığına işaret ediyor. 

Diyeceksiniz ki Sayın Valimiz salonda maç izlerken kontrole alınamayan herhangi bir olay olması hiç mümkün olur mu?

Siz de haklısınız. Elbette olmaz. 

Tekrar ediyorum: Konunun pivot noktası Mardin’de iç saha maçlarında Youtube yayınlarının başlatılması. 

Biz de görelim. Şikayet edenler haklı mı? Yoksa alınan yenilgilere bir kulp mu aranıyor?
 
******

TKBL’de geçtiğimiz hafta dikkate çekici, çok çekişmeli maçlar vardı. 

Ligin ilk sırasında yer alan Emlak Konut kendi sahasında oynadığı maçta orta sıralarda kendine iyi bir yer arayan Antalya 07 Basket önünde 77-73 kazanırken ecel terleri döktü. 

Antalya ekibi Goodwin ile maçın oynanan bölümlerinde sürekli yakın takipte kaldı. Sonlarda önde baskılı savunma, hücumda  Bahar Kocaoğlu, Gonca Karataş, Goodwin, Devran Tanaçan Meryem Gültekin’in kritik dış isabetleriyle maçı kazanacak noktaya geldi. 

Emlak Konut Nihal Güngör ve İrem Yalçın’ın forma giymediği maçın kırılma anlarında faul çizgisinde hata yapmayarak kazanan taraf oldu. Halime Uykan’ın çizgide üst üste bulduğu 4 sayı bu anlamda kritikti. 

Bu maçta önceki haftalardaki savunma performansını tekrarlayamayan ve rakibin baskılı savunmasına 22 top kaybı ile oldukça zorlanan İstanbul ekibinde Bahar Yapar, Fall, Halime Uykan ve 19 yaşındaki Aleyna Akat’ın skor katkısı ön plandaydı. 

Kaderi son anlarda belirlenen bir başka maç Edremit Belediyesi Bursa BŞB arasında oynandı. Ferda Yıldız’ın bitime saniyeler kala attığı 3 sayılık şut isabetli olsa maça Chandra Harris ile çıkan Bursa BŞB kazanan takım olacaktı. 

Maçı 72-70 kazanan ev sahibi ekipte Jackson ve Tuğçe Murat’ın toplam 35 sayısı, Gönül Dönmez’in iki haneli skor ve asist başarısı, Gülşah Duman, Zilan Gülsüm, Berrin Karabaş ve Burcu Taşkıran’ın maç kazanma matematiğine katkısı sonuçta etkili oldu. 

Bursa ekibinde Gizem Uca 20 sayı ile en skorer isimdi. Gülşah Çelebi ve Harris’in çabaları, Ferda Yıldız ve Gülcan Aydoğmuş’un mücadeleyi arttıran performansı galibiyet için yeterli olmasa da Bursa ekibi sıralamada iyi bir yer hedefi adına ivme yakalayabileceğini gösterdi. 
 
*****

Ligin tüketici değil üretici konumda olan iki ekibinin karşılaşmasında kazanan BOTAŞ Gelişim oldu. Kırmızı beyazlılar bu maçta Senay Zeybek ve Pelin Gülçelik gibi KBSL kadrosunda yer alan genç isimlere de yer verdi. 

Maçın son çeyreğinde Banks, Betül Kutlu,  Işılay Eğin ve Pelin Gülçelik’in devam eden ritmi ve Senay Zeybek’ten gelen kritik skor katkısıyla BOTAŞ Gelişim farkı 71-61 ile 10 sayıya çıkarmıştı. 

Sonda Düzce ekibi kaptığı toplar ardından Buket Ünal, Jordan ve Saliha Mandıracı ile 8-0 seri bularak 71-69 skorda maça ortak oldu. 

Maçın son anlarında Senay Zeybek’in erken kullandığı şutun dönüşünde Mihriban Çapalı’nın üç sayılık atışa yaptığı faul kırmızı beyazlılar için oldukça maliyetli olabilirdi. 

Düzce ekibi çizgide 1/3 ile dönüp taktik faulde Banks tek isabet bulunca kazanan 75-72 BOTAŞ Gelişim oldu. 

BOTAŞ Gelişimde zorlu maçta 16 sayı, 14 ribaund üreten Banks, 14 sayılık katkıda bulunan Pelin Gülçelik, skor kadar pas trafiğine etki eden Işılay Eğin, double double’ı yapan Betül Kutlu, kritik anlarda skor bulan Senay Zeybek’in yanı sıra 8 sayılık katkı yapan 17 yaşındaki Zeyno Işıl Şeren ön plandaki isimlerdi.

Düzce ekibinin önemli silahları farklı maçlarda farklı genç isimleri ön plana çıkartabilmesi ve etkili savunması. 

Bu şemanın deplasmanda galibiyete dönmesi için savunma başarısı ile Jordan, Cansu Aslan ve Betül Güleç gibi deneyimli oyuncuların skor katkısı olmazsa olmaz konumda. 

Ankara’da BOTAŞ Gelişim önünde maçın son beş dakikasına kadar savunma istenilen verimde olmayıp, Cansu Aslan ve Betül Güleç diğer galibiyetlerde olduğu gibi etkide bulunamayınca kazanmak mümkün olmadı.     

TKBL’de haftanın diğer maçlarında gelecek hafta Emlak Konut ile deplasmanda çok önemli bir maç oynayacak Bayraklı Belediyesi Yalova VİP Spor önünde geniş rotasyonla 78-61 kazanırken, kadrosunu güçlendiren Mersin Üniversitesi, gelecek hafta İstanbul Üniversitesi deplasmanına gidecek olan Nesibe Aydın ve Fenerbahçe Gelişim çok zorlanmadan kazanan takımlar oldu.  
 
*******

Herbalife Nutrition KBSL cephesinde de oldukça ilginç sonuçlar ve performanslar vardı. 

Kadın basketbolunun süper liginde en önemli sonuç sezon başındaki kadrosuyla mücadele eden hatta bu maça Middleton olmadan çıkan Beşiktaş TRC İnşaat’ın etkili pivot Anigwe ile güçlenen İzmit Belediye önünde aldığı 85-81 skorlu deplasman galibiyeti. 

Beşiktaş TRC İnşaat Coachu Barış Akgün geçtiğimiz sezon siyah beyazlıların U18 takımını Türkiye Şampiyonluğuna taşımıştı. 

O U18 Takımı, A takımdaki oyuncuların diğer takım arkadaşlarıyla birlikte idman yapamaması nedeniyle uyum bulamamış ve sezona moral bozucu yenilgilerle başladıktan sonra ilerleyen aylarda toparlanarak potansiyeline ulaşmıştı. 

KBSL’de ilk sezonunu yaşayan Barış Akgün’ün burada aynı performansı ortaya koyduğunu görmek gerekiyor. 

Anderson ve Syntsina’nın saha içi liderliği, Bogicevic’in artan ritmi, Elif Emirtekin ve dinlenme olanağı çok kısıtlı olan Bahar Çağlar’ın katkıları, kenardan gelen isimlerin çabası siyah beyazlılara bu hafta itibarı ile 5.sırayı getirdi. 

Üstelik siyah beyazlılar, pota altı oyuncusu Middleton forma giymediği için İzmit Belediye karşısına sahaya üç yabancı oyuncuyla çıkmıştı.  

Sezona çok geç başlama handikabı ile ilk haftalarda alınan Elazığ ve İzmit Belediye yenilgileri olmasa siyah beyazlıların ilk üç sırayı zorlayan konuma geleceğini görmek gerçekten ilginç. 

Bana göre Beşiktaş TRC İnşaat’ın bu başarının en büyük faktörlerinden biri takımdaki yetenekli gençlerin tecrübeli oyuncularla iyi bir sinerji ve arkadaşlık havası yakalamış olması.

Bütün bunlarla beraber diğer takımların kadrolarını güçlendirdiği bu KBSL’de riskin Beşiktaş TRC İnşaat için yüksek kalmaya devam ettiğini de söylemek gerekiyor.  

İzmit ekibi savunması zor bir takım olmayan Beşiktaş TRC İnşaat önünde savunma ve hücum organizasyonunda sürekliliği bir türlü yakalayamadı. 

İzmit Belediye Spor Beşiktaş TRC İnşaat maçındaki görüntüsü ile bir coach takımı olmaktan çok oyuncuların inisiyatifleriyle hareket eden bir takım konumundaydı. 

En kritik hücumlarda top başlıca silahlar konumunda olan Williams ve Anigwe’nin eline değmeden rakip potaya atılınca kazanmaları mümkün olmadı. 

*****

Herbalife Nutrition KBSL’de Kaela Davis’i kadrosuna ekleyen Bellona Kayseri Basket aradığı ivmeyi yakalamış görünüyor. 

Kayseri ekibi bu hafta Birevim Elazığ İl Özel İdare Önünde tempoyu iyi kontrol etti. Rakibin zayıf yönlerini daha fazla ön plana çıkararak maçı zorlanmadan kazandı. 

Davis 31 sayıyla galibiyete büyük katkı yaparken, Ivankovic, Kübra Siyahdemir, Burke ve Ayşegül Günay Aladağ’ın etkili oyunları ön plandaydı. 

Bellona Kayseri Basket çok deneyimli Wauters’in de giderek oyunun iki yönünde etkisini hissettirdiği bu  yeni kadro yapısında savunmada etki üretebildiği ölçüde yukarı çıkacak konuma ulaşmış görünüyor. 

Bu olumlu senaryo gerçekleşirse, bu sezonki KBSL’de, sezon sonunda ilk dört arasında olmaları bana çok büyük bir sürpriz olarak görünmüyor.

Elazığ ekibinde iç sahada alınan Fenerbahçe galibiyeti sonrası beklentilerle gerçekleşmeler ters yönde hareket etmeye devam ediyor. 

Bordo beyazlılar Kayseri deplasmanında son 3 çeyrekte kendi potalarında rakibin 77 sayısına engel olamayınca skora ortak olmaları da olanaklı olmadı. 

******

Mersin’de oynanan maçta pota altını kalabalık tutan Gelecek Koleji Çukurova Basket, Gökşen Fitik’in fedakarca çabaları dışında diğer tüm isimler ayaklarının altında paten varmışçasına savunma yapmasına rağmen OGM Orman Spor önünde zorlanmadan kazandı. 

Bu sonuçta dış rotasyonu Sykes ile takviye eden Mersin ekibinin hücum başarısı kadar Orman Spor’un oyunun her iki yönünde dağınık görüntüsü vardı. 

Ankara ekibinin üçüncü çeyrekte skora ortak olması savunma başarısından ziyade Gelecek Koleji Çukurova Basket’in ritim kaybı ile ilgiliydi.  

Sezon başından bu yana çok dar bir rotasyonla oynayan Ankara ekibi için ikinci yarı ilk yarıya göre daha zor geçecek görünüyor. 

******

Haftanın diğer maçında Fenerbahçe Öznur Kablo, pota altı hücumu ve savunmada beklenen etkiyi üretemediği maçta Büyükşehir Belediye Adana Basket önünde son çeyrekte farkı netleştirerek 90-83 galip geldi. 

Herbalife Nutrition KBSL’de Galatasaray BOTAŞ karşılaşması 20 Ocak Pazartesi günü oynanacak. 

twitter: @hayripekergin 
 

Yorumlar Okunma: 4997