Değişen Ataman ve keyif veren Efes... - BasketFaul.com

Değişen Ataman ve keyif veren Efes...

18-01-20 09:48
Türk takımlarının galibiyetleri bizlere mutluluk veriyor ancak kazanmak tek başına yetmez. Eğer oyun olarak ortaya fazla birşey koyamıyorsanız sizi fanatik taraftarlarınız dışındakiler izlemek istemez. Buna karşılık kazanırken iyi de oynuyorsanız hem taraftarınız, hem basketbola gönül verenler artar. Yani takımların sonuçla birlikte para kazandıkları basketbola karşı görevleri vardır.

Son yıllarda Fenerbahçe Final Fourlar'da yaşattığı heyecanın yanı sıra özellikle savunma organizasyonu ile basketbolla uğraşanların ve basketbolseverlerin reytingini aldı. Geçen sezondan itibaren de Anadolu Efes keyif veren basketbolu ile tribünleri doldurdu, insanların gün içinde konuştuğu başlıkların arasına girdi.

Efes'in özellikle Dunston'ın yokluğunda müthiş savunma yaptığından söz edemeyiz ancak hücumda o kadar etkililer ki buna gerek de kalmıyor. Ergin Ataman'ın gerek oyuncu seçimi, gerekse de oyuncu özelliklerine bağlı olarak koçluk anlayışındaki değişimi Efes'i keyifle izlenir hale getirdi. Çünkü basketbol koçun değil, oyuncunun oyunudur.

Ataman'ın eski takımlarında oyun kurucular set seçimini koçuna sorardı. Her sette, her savunmada Ataman'ın uzaktan kumandalı yönetimi vardı. Şimdi ise belirlenmiş ilkelerin ışığı altında Efes'te serbestlik tanınmış, bu sayede becerilerini özgürce sergileyen oyuncular izliyoruz. Uzun set hücumlarına esir olmadan erken ama doğru atışlar bulmaları, transition sayılarını artırmaları ile temposu, kullandığı top sayısı yükselen Efes, Panathinaikos'un ardından sayıda 87.3 ile ikinci sırada.

Anadolu Efes'in Euroleague'deki maçları için bilet bulmak artık bir sorun haline geldi. Bu sadece Efes'in kazanmasından değil, kazanırken oynadığı eğlenceli basketboldan kaynaklanıyor.

Euroleague takipçilerine göre Anadolu Efes şampiyonluğun önde gelen favorilerinden biri. Gönül Fenerbahçe'nin de toparlanma sürecini geç de olsa tamamlayarak yarışın içinde olmasını, finali iki Türk takımının oynamasını istiyor.  

Yorumlar Okunma: 3373