BGL B Grubu Normal Sezonun EN’leri (Aytaç Kuru) - BasketFaul.com

BGL B Grubu Normal Sezonun EN’leri (Aytaç Kuru)

17-01-20 16:20

B grubunda ligin namağlup tek ekibi olan Anadolu Efes zirvede. 18 haftalık periyotta çok  zorlanmadan yol alan Efes, kayıpsız yükseldiği final grubunda da zirvenin en güçlü adayı. Takımın ilk etaptaki en dikkat çekici şüphesiz ki Göktuğ Baş. Genç takımdaki ilk senesi ile beraber çıkışa geçen başarılı oyuncu, geçen sene ki rolünden sonra bu sezon takımın lideri olarak görünüyor. Daha sonra Eren Has ve Enes Bayraktar'ın her iki sahadaki katkıları, Tarık Sezgün'ün de pota altındaki etkinliği, Anadolu Efes'in istikrarlı görüntüsündeki başrolleri paylaşan isimler.

Geçtiğimiz sezonun flaş takımlarından Tarsus Amerikan Koleji NEF, grupta Anadolu Efes'in ardından 4 yenilgi ile ikinci sırayı aldı. Organizasyonunu büyüten, iyi transferler yapan ve NEF gibi ciddi bir desteği de arkasına alan TAC, başarılı bir normal sezon etabını geride bıraktı. Karşıyaka'dan transfer edilen Hakan Çakır ve Berkay Çıvgın ikilisi, beklenen katkıları fazlasıyla yaparak kontenjan etkisini net bir şekilde ortaya koydular. Takımın bir diğer transferi Sezgin Akcinli de en az bu ikili kadar başarılı bir grafik çizdi. Bakıldığında yapılan transferlerin oldukça başarılı olduğunu görüyoruz. Berkan Silindir ve Muratcan Guzelocak'ın pota altı etkinlikleri ve 2004 jenerasyonun en değerli oyuncularından Tan Yıldızoğlu'nun beklenti üstü performansları, ekibin takip edilebilirliğini de arttırmış durumda. Final grubunda özellikle de iç sahada flaş galibiyetler ile ses getirebilecek kapasiteye sahip olduklarını düşünüyorum.

Grubun üçüncüsü 5 yenilgi alan Ted Kolejliler oldu. Sezon içinde içerde dışarda etkili oyunlar oynayan Ankara temsilcisi, Efes'e ve Beşiktaş'a  iki maçta da dış geçiremezken, diğer yenilgisini de Tarsus'tan aldı. Kolej'de sezonun en istikrarlı ismi Cihat Dalgalı oldu. Her iki pota altını da çok etkili oynayan, ciddi bir blok tehditi olan ve şutunu da geliştiren Dalgalı, final grubunda da takımının en etkili silahı olacaktır.  Cihat'a en çok destek jenerasyonunun bir diğer önemli uzunu Eyüp Can Öncü den geldi. Kısa rotasyonundan ise Eren Taşçı ve Alperen Ercan istikrarlı görüntüleri ile takip listelerine girdiler. Final grubuna taşıdığı puanlar ile play-off yapması muhtemel olan Kolej, iki sezondur ulaştığı noktalara yeniden ulaşma şansına sahip.

10 galibiyet alan Darüşşafaka, grubun 4.sü oldu. Sezon içinde oyun grafiğinde iniş çıkışlar yaşayan Daçka, özellikle hücumda çok zorlandığı haftalar yaşadı. Savunmasını toparladığı dönemlerde Efes'e kafa tutan, TAC NEF'e dış geçiren Daçka, gününde olmadığı dönemlerde ise daha zayıf ekiplere karşı dahi zorlandı. Yapacağı agresif savunma ve bulabileceği hızlı hücum sayılarının fazlalığı , yeşil siyahlı ekibi oyunda diri tutacak en önemli doneler. Daçka'da ilk etabın en etkili oyuncusu Emre Yosmaoğlu oldu. Onu A takımda da şanslar bulmaya başlayan Efe Sarıca ve Hasan Efe Uzun ikilisi takip etti. Ege Özçelik, Evren Ekinci ve Enes Tüzün takip listesine giren ve takımlarının başarısında rol oynayan diğer isimler oldular. 

9 galibiyet alarak final grubuna kalan Beşiktaş, grubunu beşinci sırada tamamladı. Sezon genelinde savunma sahasında problemler yaşayan Beşiktaş, normal sezonun sonuna doğru orada da agresifliğini arttırıp başarılı bir grafik çizince, üst üste galibiyetler alarak adını üst tura yazdırdı. Utku Yurttaş ve Tolga Deliktaş, sezonun genelindeki en dikkat çekici isimler oldular.Umut Özcan, M.Ali Aşkar ve Bora Sunar, kapasitelerini zorlayan ve sezon içinde en çok gelişme sağlayan oyuncular oldular. Final grubuna iyi bir ivme ile girecek olan Beşiktaş, bu ivmesini kaldığı yerden devam ettirebilirse sürpriz galibiyetler elde edebilir. 

Final grubuna son maçtaki galibiyeti ile kalan Gaziantep Basketbol, her yıl  üzerine koyarak geçtiği sezonların ardından, bu sezon üst tura kalmayı başararak alkışı hak etti. Mahir Bayrak, geçen sezonun üzerine bu sezon gerçekleştirdiği transferler ile iyi bir takım kurdu ve sonucunu da aldı. Savunma sahasındaki en  istikrarlı takımların başında gelen Gaziantep Basketbol, üst turda özellikle iç sahada başarılı maçlar çıkarabilir. Furkan Özkan ve Koray Çekici, takımın en ilgi çekici isimleri konumundalar. Emre Yılmaz da başarılı bir grafik çizerek takımın başarısında önemli bir pay sahibi oldu. 

Ligdeki ilk senesinde final grubuna kalma şansını son maça taşıyan ama başaramayan OGM Ormanspor, artık Anadolu Şampiyonasına hazırlanacak. Beklentilerin çok altında kalan Pınar Karşıyaka, sadece 6 galibiyet alarak, BGL  sezonunu çok erken noktaladı. Ormanspor gibi ilk sezonunu yaşayan Bursaspor ve Işık Spor da son iki sırayı alarak sezonu noktaladılar.

 

BGL B GRUBU NORMAL SEZON EN’leri
Normal Sezonun Takımı
Anadolu Efes
Normal Sezonun Altın Karması
Berkay Çıvgın (TAC NEF)
Hasan Efe Uzun (Darüşşafaka Basketbol)
Koray Çekici (Gaziantep Basketbol)
Göktuğ Baş (Anadolu Efes)
Cihat Mertali Dalgalı (TED Kolejliler)
Normal Sezonun Gümüş Karması
Emre Yosmaoğlu (Darüşşafaka Basketbol)
Eren Taşçı (TED Kolejliler)
Eren Has (Anadolu Efes)
Furkan Özkan (Gaziantep Basketbol)
Tolga Deliktaş (Beşiktaş)
Normal Sezonun Koçu
Mahir Bayrak (Gaziantep Basketbol)
Normal Sezonun Oyuncusu
Cihat Mertali Dalgalı (TED Ankara Kolejliler)

 

S Takım O G M A Y P
1 Anadolu Efes 18 18 0 1587 1157 36
2 TAC NEF 18 14 4 1414 1215 32
3 TED Ankara Kolejliler 18 13 5 1325 1210 31
4 Darüşşafaka Basketbol 18 10 8 1330 1329 28
5 Beşiktaş 18 9 9 1406 1368 27
6 Gaziantep Basketbol 18 8 10 1178 1247 26
7 OGM Ormanspor 18 6 12 1230 1352 24
8 Pınar Karşıyaka 18 5 13 1272 1387 23
9 Bursaspor 18 5 13 1282 1454 23
10 FMV Işık BB 18 2 16 1324 1629 20

Yorumlar Okunma: 1639