Sloukas Fenerbahçe'ye yetmedi (Gençalp Kozan) - BasketFaul.com

Sloukas Fenerbahçe'ye yetmedi (Gençalp Kozan)

16-01-20 23:12
THY Euroleague'de Fenerbahçe BEKO evinde 18 sayıdan geri gelip öne geçse de Barcelona karşısında son dakikaları iyi oynayamadı ve Katalan ekibine 74-80 mağlup oldu.

Yirmi altışar ikilik ve üçlük kullanan Fenerbahçe yayın gerisinden %30'da kalırken 17 top kaybı tensilcimizin canını çok yaktı. 10/25 (%40) ile üçlük kullanan Barcelona ise 9 top kaybetti.

Maçın başında yeterince caydırıcı olmayan Fenerbahçe BEKO yardımları Barcelona'nın ceza atışlarıyla sonuçlanırken temsilcimiz hücumda topsuz hareketlilikten uzak kalıp driplingleri daha yüksek oranda tercih etti. İkili oyun savunmasında oyun kurucunun üzerindeki baskıyı arttıran, hücumda ise top trafiğini ayarlayıp doğru atışı arayan Barça farkı henüz 12 dakikada 18'e çıkardı (12-30). Bu anlarda sükunetini kaybeden Fenerbahçe cephesinde yapılan her hata Barcelona potasına kolay sayı olarak yazılıyordu.

İkinci çeyrekte "4 kısa+ Vesely" formülüyle kısanın karşısında daha rahat kalan Fenerbahçe savunması, geçiş hücumlarımızın temel kaynağıydı. Yarı sahada ise doğru saha içi yerleşiminde Sloukas'tan gelen sayı ve asistler 20-5'lik seriyle maça yeniden dahil olmamızı sağladı, faul problemine giren konuk ekip karşısında temsilcimiz üst üste faul çizgisine gitti. Periyot sonunda sarı-lacivertlilerin ribaund problemi yeniden baş gösterse de Barça soyunma odasına yalnızca 3 sayı önde girebildi (39-42).

Dengede geçen üçüncü çeyrekte Fenerbahçe BEKO istikrarlı şekilde düzenli hücum edemese de forvetler Datome ve Kalinic'ten gelen şut desteği sarı-lacivertlileri oyunda tuttu. Barcelona cephesi ise Vesely'nin kenarda olduğu anlarda Davies'in fiziksel avantajını kullanıp gereken anlarda topu Delaney'ye teslim etti. Bu sayede Katalanların son 10 dakikaya girilirken 56-61'lik üstünlüğü vardı.

Son çeyrekte Dixon ve Vesely'nin getirdiği enerji savunma kaynaklı sayıları getirdi, böylece Fenerbahçe bitime 8:07 kala maçın başından bu yana ilk kez öne geçmiş oldu. Bu andan sonra Delaney ve zaman zaman Higgins Barcelona adına liderliği eline alırken sarı-lacivertlilerde Sloukas'ın yalnız kalmasıyla takımın hücumdaki hataları arttı, son 60 saniyede konuk ekip 6 sayı öndeydi (70-76). Son bölümde faulleri ıskalamayan Barcelona karşısında bulduğumuz uygun atışlardan da yararlanamayınca Katalanların galibiyeti kaçınılmaz oldu: 74-80

Öne çıkanlar...

Fenerbahçe BEKO: Kostas Sloukas 14 sayı, 7 ribaund, 11 asist; Nando De Colo 12 sayı, 1 asist, 4 top kaybı; Nikola Kalinic 12 sayı; James Nunnaly 11 sayı, 3 ribaund
Barcelona: Victor Claver 17 sayı; Nikola Mirotic 12 sayı, 11 ribaund; Malcolm Delaney 14 sayı (4/7 üçlük); Brandon Davies 12 sayı, 6 ribaund, 4 asist


 

Yorumlar Okunma: 2378