BGL A Grubu Normal Sezonun EN’leri (Aytaç Kuru) - BasketFaul.com

BGL A Grubu Normal Sezonun EN’leri (Aytaç Kuru)

16-01-20 16:40

BGL'de 18.haftayı tamamlayarak normal sezonun sonuna geldik. 20 takımla başlanan serüvene, önümüzdeki haftadan itibaren 12 takımla devam edilecek. Final grubunda toplanan 12 takım, karşı gruptan gelen takımlar ile çift devreli lig usulüne göre oynayıp play-off vizesi almaya çalışacaklar. 


A Grubu'nda Fenerbahçe ve Tofaş, 2'şer yenilgi ile zirveyi paylaştılar ve final grubuna oldukça avantajlı olarak çıktılar. Fenerbahçe'de Tarık Biberovic'in istikrarlı performansı dikkat çekti. Bu ligde oynamaya başladıktan sonra potansiyelini daha rahat görebildiğimiz Biberovic, final grubunda da takımın en büyük silahı olacaktır. Ayrıca kısalardan  Emre Ekşioğlu, Yiğit Onan, Ege Ülker ve David Mutaf ilk etabı  oldukça iyi geçirdiler. Kısa rotasyonun istikrarlı iyi performansları, takımın iki kulesine de oldukça etkili bir şekilde sirayet etti. İsmail Karabilen ve Saadettin Donat her iki pota altını da 18 hafta boyunca karartan isimler oldular. Onların kısalara, kısaların da onlara verdiği güven ile şampiyonluğun en ciddi adaylarından biri Fenerbahçe. 
 
Tofaş, kendi adıma normal sezonun en dikkat çekici takımıydı. Sezon başı İzmir de oynanan hazırlık turnuvasında beklenen kalitede oyun ve sonuç alamasa da, günbegün işlerin rayına oturacağı belliydi. Bu durumu yazılarımda da sizlerle paylaşmıştım. Coach Semih Soğuksu'nun milli takım sebebiyle yaz çalışmalarına geç katılması, genç takım oyuncularının Orhun Ene tarafından A takıma alınarak orada denenmesi ve maçlara çıkması, genç takımın beraber çalışma fırsatını da bir süre elinden almıştı ki aslında olması gereken de buydu. Sezonun ilerleyen haftalarında daha sık bir araya gelen ve yeni coach'un sistemine de alışan gençler, potansiyellerini ortaya çıkarmakta zorlanmadılar. Ömer Yavaş ve Berkcan Keskindemir'in özellikle savunmadaki istikrarlı performansı, kısalara ön sahada daha rahat baskı yapma şansı verdi. Bu durum da Tofas'ı iyi bir savunma takımı haline getirdi. Batın Tuna, Bora Satır ve Ata Can Atsüren de, yukarıda buldukları şanslar ve kazandıkları özgüvenleri ile BGL' de kaliteli işlere imza attılar. Sezon içinde Ege Peksarı ve Hamza Çelik hamlelerini de yapan Tofaş, şampiyonluk yolunda büyük  adımlar atabilecek noktada başlıyor final grubuna.

Grubun üçüncüsü Teksüt Bandırma alışılan şekilde istikrarlı bir sezon geçiremedi. Özellikle, kendisi gibi üst tura çıkan takımlarla yaptığı maçlarda iyi oyun ve galibiyet yüzdesi düşük olan Teksüt Bandırma, final grubunda play-off istiyorsa çok daha agresif bir yapıya bürünmeli. Takımın iki abisi Boran Güler ve Önder Atun, özellikle hücum sahasında istikrarlı bir grafik çizdiler. Maçların genelinde bu iki oyuncunun yanına başka bir skorer eklemeyi başaramayan Teksüt Bandırma, maçları kazanma noktasında bu durumun sıkıntısını yaşadı. Bu 18 haftalık periyodu daha çok 2003 ve 2004 doğumlu uzun ve kısalar için harcayan Bandırma temsilcisinin final grubu ve olası playofflar da ki şansı, A takımlardaki oyuncuların dahil olup olmaması ile doğru orantılı olacaktır. 
 
18 haftada 10 galibiyet alarak başarılı bir etap geçiren Gelişim Koleji, final grubunun bir başka üyesi. Tek kontenjan ile sezona başlayan ve yola da bu şekilde devam eden İzmir ekibi, takım oyununu sezon içinde en çok geliştiren ekiplerin başında geliyor. Bilgehan Diril'in istikrarlı performansına bir de en az onun kadar başarılı bir sezon geçiren Arda Gürtan da eklenince, hücumda silahlar ikiye yükseldi. Sezonun başlarında iki guardının yanına skorer başka oyuncular bulamayan ekip, bu yüzden kazanacağı bazı maçları kaybetmişti. Sezonun devamında ise Arda Kıvırcık, Akkan Atasoy ve Efe Yüzat gibi isimlerin sorumluluk alabilecek seviyeye gelmeleri, takımı rahatlattı ve galibiyet serileri oluşmaya başladı. Pota altında eksik kalan, bunun sıkıntısını sezonun genelinde yaşayan Gelişim Koleji, final grubunda bu alanda sağlayacağı ekstra efor ile yolunu play-off hattına taşıyabilir. 

Sezona flaş bir başlangıç ile giren, daha sonra ise önlenemez bir düşüş yaşayan Türk Telekom, normal sezonu 9 galibiyetle tamamladı ve final grubuna adını zor da olsa yazdırdı. Benim için hem ilk 4-5 haftada ki başlangıç hem de sonrasındaki düşüş beklentilerimin dışındaydı. Kadro itibari ile yetenekli ve fizikli bir takım olan Türk Telekom, final grubu öncesindeki kısa arada kendini resetleyip yeniden iyi sonuçlar almaya başlayacaktır. Yiğit Özkan ve Batuhan Acar, normal sezonda takımın en etkili iki oyuncusu oldular. Dikkat çeken diğer isimler Bora Yaşar, Melih Doğan, Emircan Soy ve Emircan Mercan oldu.

A grubunda final grubunun son biletini , Tesvikiye'yi ikili averajla geçen Galatasaray aldı. Sezonun genelinde üst seviye takımlara karşı zorlanan Galatasaray,  oyununu geliştirme konusunda da sıkıntılı bir süreç geçirdi. Savunma sahasında dönem dönem iyi işler yapan ekip, hücum sahasında ise genelde hücum çeşitliliği ve skor sıkıntıları yaşadı. Tarık Günay ve Emir Oflaz hücumda takımı sırtlayan en etkili isimler oldular. Özcan Korkut, Serhat Tüzinoğlu ve Umut Şener de takibe değer işler ile dikkat çektiler.

Teşvikiye, elemelerden gelip iyi bir sezon geçirdi. Averajla dışarda kalıp final grubu göremedi. Umarım bu sezon sporcuları ve kulübü daha da iştahlandırmıştır. Bahçeşehir Koleji, ilk 6 dışında kalacak kadar kötü bir kadroya sahip değildi fakat özellikle  hedef maçlardaki oyunlar ve sonuçlar, onlara 7 galibiyetten fazlasını getiremedi. Arel Üniversitesi Büyükçekmece ve Afyon Belediyespor da son iki sırada sezonu noktaladılar. 
 
 
BGL A GRUBU NORMAL SEZON EN’leri
Normal Sezonun Takımı
TOFAŞ
Normal Sezonun Altın Karması
Arda Gürtan (Gelişim Koleji)
Ata Can Atsüren (TOFAŞ)
Tarık Biberovic (Fenerbahçe Beko)
Tarık Günay (Galatasaray)
İsmail Karabilen (Fenerbahçe Beko)
Normal Sezonun Gümüş Karması
Bilgehan Diril (Gelişim Koleji)
Boran Güler (TEKSÜT Bandırma)
Yiğit Özkan (Türk Telekom)
Ömer Yavaş (TOFAŞ)
Saadettin Donat (Fenerbahçe Beko)
Normal Sezonun Koçu
Semih Soğuksu (TOFAŞ)
Normal Sezonun Oyuncusu
Arda Gürtan (Gelişim Koleji)
 
 
S Takım O G M A Y P
1 Fenerbahçe Beko 18 16 2 1570 1088 34
2 TOFAŞ 18 16 2 1466 1263 34
3 TEKSÜT Bandırma 18 11 7 1334 1239 29
4 Gelişim Koleji 18 10 8 1406 1271 28
5 Türk Telekom 18 9 9 1407 1383 27
6 Galatasaray 18 8 10 1354 1248 26
7 Teşvikiye 18 8 10 1266 1228 26
8 Bahçeşehir Koleji 18 7 11 1346 1295 25
9 Arel Üniversitesi Büyükçekmece 18 5 13 1343 1358 23
10 Afyon Belediyespor 18 0 18 859 1978 18

Yorumlar Okunma: 1727