BGL'de TOFAŞ, Teşvikiye'ye mağlup (Koç Soğuksu ve asistanı atıldı) - BasketFaul.com

BGL'de TOFAŞ, Teşvikiye'ye mağlup (Koç Soğuksu ve asistanı atıldı)

15-01-20 18:18
BGL’de normal sezonun son haftasında B Grubu mücadelesinde Tofaş ile Teşvikiye, Bursa Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda karşı karşıya geldi. Son periyotta kopan maçta Teşvikiye, Tofaş’ı 66-78 mağlup etmeyi başardı.

Maçın ilk sayıları, Tofaş’ta Bülent Hamza Çelik’in pota altından bulduğu basketle geldi. (2-0) Ardından yine Bülent Hamza Çelik ile 3 sayılık isabet bulan Tofaş, maçta ilk 1 dakikalık bölümü 5-0'lık üstünlükle geçti. Teşvikiye, ilk sayılarını Ahmet Safa Yılmaz ile bulsa da oyun üstünlüğünü elden bırakmayan Tofaş, Temel Berkcan Keskindemir ile üst üste gelen 5 sayı ile birlikte maçın ilk 5 dakikalık bölümünü 10-4'lük üstünlükle tamamladı. Bu andan Teşvikiye, oyuna ağırlığını koyan taraf oldu. Önce Ekrem Yücel Gülay ile turnike isabeti bulan Teşvikiye, (10-6) ardından Semih Öztürk ile 3, Ahmet Safa Yılmaz ile 2 ve Hasan Aktar ile de 3 sayılık isabet bularak serisini 10-4'e çıkartarak periyodun bitimine 1,5 dakika kala skoru 14-14'te eşitledi. Fakat periyodun sonunu daha iyi getiren taraf Tofaş oldu ve önce Egemen Usta’nın serbest atışları, ardından da Berkan Aksu'nun turnikesiyle birlikte 4-0'lık seri yakalayarak ilk periyodu 18-14'lük üstünlükle tamamladı.

İkinci periyotta ilk sayılar, Tofaş’ta Temel Berkcan Keskindemir’in basket-faulü ile geldi. (21-14) Ardından, önce Hasan Aktar, ardından da Tolga Hatipoğlu ile 2 sayılık isabetler bulan Teşvikiye, ilk yarının bitimine 8,5 dakika kala farkı yeniden 3 sayıya kadar indirdi. (21-18) Bu bölümde yeniden toparlanan Tofaş, önce Temel Berkcan Keskindemir ardından da Bülent Hamza Çelik ile 2 sayılık isabet buldu ve ilk yarının bitimine kadar 6,5 dakika kala farkı yeniden 8 sayıya kadar çıkardı. (25-18) Bu bölümde Teşvikiye, oyun üstünlüğünü tamamen eline geçirmeyi başardı. İlk önce Hasan Aktar ile üst üste 6 sayı bulan Teşvikiye, ilk yarının bitimine 5,5 dakika kala yakaladıkları 6-0'lık seriyle birlikte farkı 1’e kadar indirince (25-24) Tofaş molasına gidildi. Mola dönüşü, ilk sayılar Tofaş’ta Bülent Hamza Çelik'in turnikesi ile gelse de (27-24) Teşvikiye, önce Ahmet Safa Yılmaz ile farkı yeniden 1 sayıya indirdi. (27-26) Sonrasında faul çizgisine gelen Ahmet Safa Yılmaz, çizgiden 1/2 ile ayrıldı ve Teşvikiye, ilk yarının bitimine 2 dakika 40 saniye kala skoru eşitlemeyi başardı. (27-27) Bu bölümde, Tofaş hücumunda potaya yüklenen Temel Berkcan Keskindemir, Teşvikiye’den Efe Emirhan Öztekin tarafından blokla durduruldu. Bu pozisyon sonrasında hakemlere faul itirazında bulunan Temel Berkcan Keskindemir, hakemler tarafından teknik faul ile cezalandırıldı. Teşvikiye’de teknik faulden doğan tek serbest atışı da sayıya çeviren Utku Pelit, ilk yarının bitimine 2 dakika kala takımını maçta ilk kez öne geçirdi. Fakat ilk periyotta olduğu gibi bu periyodun sonunu da daha iyi oynayan Tofaş, önce Berke Büyüktuncel'in 3 sayılık isabeti ardından Ömer Ege Peksarı'nın turnikesi ve yine Berke Büyüktuncel'in orta mesafeli basketiyle birlikte yakaladığı 7-3'lük seriyle birlikte soyunma odasına 34-30'luk üstünlükle giren taraf oldu.

İkinci yarıda ilk sayılar, Tofaş’ta Berke Büyüktuncel ile geldi. (36-30) Teşvikiye her ne kadar bu baskete Ahmet Safa Yılmaz ile karşılık verse de (36-32) Tofaş, önce Berke Büyüktuncel'in smacı ardından da Egemen Usta'nın turnikesi ile üçüncü periyodun bitimine 7 dakika 15 saniye kala farkı yeniden 8 sayıya kadar çıkardı. (40-32) Bu bölümde Teşvikiye sert savunmasını, etkili hücumlarla birleştirerek bir geri dönüşe daha imza attı. Önce Tofaş hücumunda hakemlerin, Ömer Ege Peksarı'ya çaldığı hücum faul kararına sinirlenen ve bu pozisyona sert şekilde itiraz eden koç Semih Soğuksu’ya teknik faul çalındı. Teşvikiye’de tek serbest atışı sayıya çeviren Utku Pelit, farkı 7 sayıya indirdi. (40-33) Ardından Efe Dim ve Ahmet Safa Yılmaz ile 2 sayılık isabetler bulan Teşvikiye, Utku Pelit’in 3 sayılık basketiyle birlikte üçüncü periyodun bitimine 4 dakika 15 saniye kala skoru 40-40'a getirdi. Bu periyotta geri kalan bölüm karşılıklı sayılarla geçildi ve üçüncü periyot, 47-47'lik eşitlikle sona erdi.

Maçta son periyot ise olaylarla başladı. İlk hücumda hakemler, Berkan Aksu’ya faul çaldı ve Berkan, 5 faulle oyun dışında kaldı. Tofaş’ta bu pozisyona çok sinirlenen ve sahanın içine kadar girerek itiraz eden antrenör Semih Soğuksu’ya, hakemler tarafından ikinci kez teknik faul verildi ve oyundan atılan Semih Soğuksu yerine takımın başına yardımcı antrenör Efe Can Önal geçti. Teşvikiye’de önce Utku

Pelit, teknik faulden doğan tek serbest atışı sayıya çevirdi. (47-48) Ardından faul atışlarında çizgiden 1/2 isabetle ayrılan Tolga Hatipoğlu, Teşvikiye lehine skoru 47-49'a getirdi. Bu bölümde Tofaş, Ömer Ege Peksarı ile skoru tekrar eşitlese de (49-49) oyunun kontrolünü eline alan Teşvikiye, önce Utku Pelit ile 3 sayı, ardından da Ahmet Safa Yılmaz ile turnike isabeti bularak maçın bitimine 8 dakika kala maçta 4 sayılık üstünlüğü yakaladı. (50-54) Bu bölümden sonra rakibinin kendisini yakalamasına izin vermeyen Teşvikiye, maçın bitimine 4,5 dakika kala farkı 8 sayıya kadar çıkardı ve Tofaş molasına gidildi. (59-67) Maçın bitimine 2 dakika kala Teşvikiye hücumu sırasında hakemler, Tofaş’tan Bülent Hamza Çelik’e 5. faulünü çaldı. Bu karar da Tofaş benchini memnun etmedi ve gelen itirazlar sonrasında hakemler, yardımcı antrenör Efe Can Önal’a da üst üste 2 teknik faul geldi, kaptandan imza alındı. Bu andan sonra iyice kopan maçta Teşvikiye, Tofaş’ı 66-78 mağlup etmeyi başardı.

İstatistik

Tofaş: Temel Berkcan Keskindemir 19 sayı, 2 ribaund, 2 asist, 2 top çalma, Ömer Ege Peksarı 11 sayı, 12 asist, 8 ribaund, 1 top çalma

Teşvikiye: Ahmet Safa Yılmaz 24 sayı, 11 ribaund, 1 asist, 4 top çalma, Utku Pelit 20 sayı, 2 ribaund, 3 asist, Hasan Aktar 13 sayı, 2 ribaund, 2 asist

Yorumlar Okunma: 1883