Jokic koçunu Sırbistan'a transfer etti - BasketFaul.com

Jokic koçunu Sırbistan'a transfer etti

15-01-20 12:43
Sırbistan Basketbol Federasyonu, Denver Nuggets koçu Mike Malone’un “Belgrad’daki Olimpiyat Elemeleri süresince Sırp Milli Takımı’na katılabileceğini onayladığını” duyurdu.

NBA playoffları’ndaki mücadeleleri biter bitmez koç Malone Sırp ekibine katılacak. Michael Malone’un rolü henüz açıklamada bildirilmedi ancak görünüşe göre yeni koç Igor Kokoskov’un danışmanı olarak görev yapabileceği düşünülüyor.

Bu Avrupa basketbolu için çok alışıldık bir hamle değil ancak mantıklı olmasının sebebi Malone’un Denver Nuggets‘ı, yani Sırp Milli Takımı’nın en büyük yıldızı Nikola Jokic’i çalıştırmasından kaynaklanıyor. Sırbistan Federasyonu'nun bu hamlesinde Jokic'in rolünün büyük olduğu belirtiliyor.

1993’ten beri koçluk yapan 49 yaşındaki Mike Malone, 2003’te NBA’e New York Knicks‘in yardımcı antrenörü ve scout’ı olarak giriş yaptı. 2012-13 sezonunda Golden State Warriors bünyesinde son olarak asistanlık yapan deneyimli isim, devam eden iki sezonda Sacramento Kings‘i çalıştırdı.

2015-16 sezonu itibariyle Denver Nuggets’a imza atan Malone, başantrenörlük kariyerinde çıktığı 473 maçta 239 galibiyet ve 234 mağlubiyet alırken ilk kez geçen sezon playoff oynama başarısı gösterdi. Denver ile 14 playoff maçına çıkan koç Mike Malone, 7 galibiyet ve 7 yenilgi aldı. (Eurohoops) 

Yorumlar Okunma: 2751