Ülke Basketbolumuzun Geleceği Umut Veriyor (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Ülke Basketbolumuzun Geleceği Umut Veriyor (İlker Yıldız)

18-01-20 17:01
Bu yazımda 2019-2020 ING Basketbol Erkekler Süper Ligi’nin ilk yarısının sonunda, 1999 ve daha üst yıllarda doğmuş genç oyuncularımızın performanslarını değerlendirmeye çalıştım. Genç oyuncularımızın bu sezonun ilk yarısındaki performanslarını değerlendirirken, son iki sezondaki genç oyuncularımızın istatistikleriyle de karşılaştırmaya çalıştım. Böylece daha net veriler elde edeceğimizi düşünüyorum.
 
10 Farklı Takımda 28 Genç Oyuncu
2019-2020 ING Basketbol Erkekler Süper Ligi’nin ilk yarısında, 1999 ve üzeri doğumlu 28 genç oyuncumuzun takımlarında süre aldıklarını görüyoruz. Geçen sezon (2018-2019 TBSL) ise ligin ilk yarısında 26 genç oyuncumuz süre almıştı. Geçen yıla göre hem süre alan genç oyuncularımızın sayısında hem de genç oyuncularımızın aldıkları sürelerde artışların olduğunu görüyoruz. Geçen sezon her ne kadar TBSL 15 takımla oynansa da, bazı takımlarımızın çeşitli sebeplerden dolayı ligin erken haftalarında genç oyuncular ağırlıklı olarak oynadığını da hatırlatmamız gerekiyor. Geçen sezon süre alan genç oyuncu (1998+) istatistiklerindeki suni artışa nazaran, bu sezonki genç oyuncu (1999+) istatistiklerinde daha gerçekçi bir artışın olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
 
Bu sezonun ilk yarısında süre alan 28 genç oyuncumuzun 10 farklı takımda forma giydiklerini görüyoruz. Bu da demektir ki 16 takımlı 2019-2020 ING Basketbol Erkekler Süper Ligi’nde 6 takımımızda 20 yaş ve altında olan hiçbir genç oyuncumuzun forma giymediğidir. Ligimizin köklü takımlarından Galatasaray Doğa Sigorta ve Türk Telekom’da hiçbir genç oyuncunun süre almamış olması ise ayrıca üzüntü verici olsa gerek. 
 
Bu Sezon, Son Üç Sezonun En İyi Genç Oyuncu İstatistikleri Yaşandı
2017-2018 TBSL’de (16 takım) genç oyuncularımızın ilk yarı sonunda toplamda 20 saat 57 dakika 32 saniye süre alırken, 2018-2019 sezonu (15 takım) ilk yarısında 19 saat 30 dakika 51 saniye süre aldıklarını görüyoruz. Bu sezonun ilk yarısında ise genç oyuncularımızın toplamda 23 saat 05 dakika 48 saniye süre alarak, daha önceki iki sezona göre daha fazla süre aldıklarını görüyoruz. Bu sezon genç oyuncularımızın sayı ortalaması geçtiğimiz sezona göre %8,1 (2019-2020 sezonu 3,05 sayı - 2018-2019 sezonu 2,82 sayı), ribaunt ortalaması %33,9 (2019-2020 sezonu 1,34 ribaunt - 2018-2019 sezonu 1,00 ribaunt) ve asist ortalaması da %4,4’lük (2019-2020 sezonu 0,56 asist - 2018-2019 sezonu 0,54 asist) artış gerçekleştiğini görüyoruz. Bu istatistiklerden de anlaşıldığı gibi bu sezon genç oyuncularımızın istatistiklerinde önceki iki sezona göre ciddi artışlar yaşandı. 
 
Takımlar Sıralamasında İlk Sırada TEKSÜT Bandırma BK 
Ligin ilk yarısı itibariyle en çok genç oyuncuya takımında yer veren ve bu genç oyuncuları takım içerisinde en çok süre alan takımımız, son yıllarda olduğu gibi yine Teksüt Bandırma BK oldu. Teksüt Bandırma BK’nın başta idarecileri olmak üzere, antrenörlerini, sporcularını ve emeği geçen herkesi bir kez daha can-ı gönülden tebrik ediyorum.  
 
Bu sezonun ilk yarısı bitiminde Teksüt Bandırma BK’da 6 genç oyuncu forma giydi ve bu alanda son yıllarda olduğu gibi liderliği kimseye bırakmadılar. En çok genç oyuncunun forma giydiği ikinci takımımız ise 5 oyuncuyla Tofaş oldu. Arel Üniversitesi Büyükçekmece B., Anadolu Efes, Fenerbahçe Beko ve Darüşşafaka Tekfen’de 3 genç oyuncu süre aldı. Pınar Karşıyaka’da 2 oyuncu süre alırken; Bahçeşehir Koleji, Frutti Extra Bursaspor ve Beşiktaş Sompo Sigorta’da 1’er genç oyuncu forma giydi. 
 
Genç oyuncularımızın süre aldığı takımlara baktığımızda, ilk yarı sonu itibariyle genç oyuncularımızın toplam 23 saat 5 dakika 48 saniye süre aldığını görüyoruz. Genç oyuncularına en çok süre veren takımımız Teksüt Bandırma BK olurken; ikinci sırayı Anadolu Efes ve üçüncü sırayı da Tofaş takımımız aldı. Teksüt Bandırma BK’da süre alan genç oyuncuların toplam süresinin, ilk yarı sonu itibariyle TBSL’de süre alan bütün genç oyuncuların aldığı sürenin %44,38’ine karşılık geldiğini görüyoruz. Neredeyse TBSL’deki genç oyuncuların aldıkları sürenin yarısını tek başına Teksüt Bandırma BK genç oyuncularının aldığını görüyoruz. Genç oyunculara en çok süre veren ikinci takımımız olan Anadolu Efes’te genç oyuncular, ligde süre alan bütün genç oyuncuların aldığı toplam sürenin %16,04’ünü aldılar. Bu oran üçüncü sırada yer alan Tofaş takımında ise %13,25 olarak gerçekleşti.
 
En Çok Süre Alan Genç Oyuncu: Şehmus Hazer
Ligin ilk yarısı sonunda en çok süre alan genç oyuncumuz Teksüt Bandırma BK’den Şehmus Hazer (1999) oldu. Şehmus Hazer toplamda 4 saat 17 dakika 40 saniye parkede kalırken, maç başına da 17 dakika 11 saniye gibi ciddi süreler aldığını görüyoruz. 
 
Şehmus Hazer’den sonra en çok süre alan genç oyuncumuz ise yine Teksüt Bandırma BK oyuncusu olan 2002 doğumlu Alperen Şengün oldu. Alperen Şengün, maç başına 11 dakika 6 saniye süre aldı (toplamda 2 saat 35 dakika 25 saniye). En çok süre alan diğer genç oyuncularımızın ise aldıkları sürelerin birbirine çok yakın olduğunu görüyoruz; Yiğitcan Saybir (1999, toplamda 2 saat 13 dakika 20 saniye, ortalama 10 dakika 25 saniye), Onuralp Bitim (1999, toplamda 2 saat 11 dakika 36 saniye, ortalama 9 dakika 24 saniye) ve Muhaymin Mustafa (1999, toplamda 2 saat 11 dakika 32 saniye, ortalama 10 dakika 58 saniye).
 
Genç oyuncular arasında toplam ribaunt ve blok ortalamalarında Alperen Şengün (2,79 ribaunt ve 0,36 blok); asist ortalamasında Ömer Can İlyasoğlu (1,63 asist) ve hem sayı ortalamasında (6,73 sayı) hem de top çalma ortalamasında (0,67 top çalma) Şehmus Hazer ilk sırada yer aldı.
 
Süre Alan En Genç Oyuncu: Adem Bona
Ligin ilk yarısı sonunda süre alan 28 genç oyuncu arasında üç oyuncumuz henüz 16 yaşındaydı. Hasan Efe Uzun (02.01.2003, Darüşşafaka Tekfen), Batın Tuna (04.01.2003, Tofaş) ve Adem Bona (28.03.2003, Pınar Karşıyaka) aynı yaşta olmalarına rağmen ay farkı ile en genç oyuncumuz Adem Bona oldu. Bu üç genç oyuncumuz da bu yaz yapılan FIBA U16 Avrupa Şampiyonasında başarıyla Milli Takımımızın formasını giydiler. Bu sezonun ilk yarısı sonunda süre alan en genç oyuncumuz olan Adem Bona’nın ayrıca U18 Milli Takımımızla da Avrupa Şampiyonası heyecanını yaşadığını da belirtmeliyiz. Adem Bona’nın kısa sürede basketbolu adına kat ettiği yol taktire şayan. Adem Bona’nın basketbolunun gelişiminde emeği geçen herkesi ayrıca tebrik ediyorum. 
 
Bir parantez de Batın Tuna için açmak istiyorum. Batın Tuna’nın basketbol gelişimini gördükçe, bir basketbolsever olarak heyecanlanmamak mümkün değil. Batın, çok büyük bir basketbol potansiyeline ve basketbol aklına sahip. Tofaş takımı başantrenörü Sayın Orhun Ene’nin Batın Tuna’yı yavaş yavaş A takıma dahil etmesini de, Batın’ın gelişimi adına çok değerli bir adım olarak taktir etmemiz gerekiyor. Sayın Ene gibi ülke basketbolumuz adına çok değerli bir başantrenörün, Batın Tuna gibi henüz 16 yaşında olan bir basketbolcuyu gerek lig gerekse de Avrupa Kupası maçlarında oynatması diğer antrenörlerimize ve kulüplerimize de örnek olmalıdır. Daha da önemlisi birçok antrenörümüzü, genç oyunculara süre ve sorumluluk verme adına daha da cesaretlendirecektir.
 
TEKSÜT Bandırma BK’da Yıldız Adayı İki Genç
Teksüt Bandırma BK, benim gibi yerli oyuncu gelişimini ve Milli Takımlarımızı önceleyen basketbolseverler için ülke basketbolumuz adına gözbebeği olarak görülmektedir. Bununla birlikte aynı zamanda en doğru ve en ideal kulüp organizasyonu olarak nitelendirilmektedir. Bu nedenle de diğer birçok kulübümüz içinde Teksüt Bandırma BK organizasyonu örnek niteliktedir. 
 
TEKSÜT Bandırma BK bu sezonda iki önemli genç oyuncuyu ülke basketboluna kazandırarak, bizlere büyük bir mutluluk daha yaşattı. A Milli Erkek Basketbol Takımımızda son yıllarda uzun oyuncu sıkıntısı yaşarken, Alperen Şengün (2002) ve Furkan Haltalı (2002) gibi iki genç uzun oyuncumuzun sezonun ilk yarısında pırıl pırıl parlamaları bizlere çok büyük bir keyif verdi. TEKSÜT Bandırma BK başantrenörü Sayın Hakan Demir ve bu genç oyuncularımızı yetiştiren altyapı hocalarına ayrıca teşekkür ederim.
 
Gelecekten Çok Umutluyum 
Ülke basketbolumuzun geleceği gençlerimizdir ve bizler gençlerimize yatırım yaptıkça ve onlara hak ettikleri değeri verdikçe basketbolumuz da büyüyecektir. TBF yetkileri başta olmak üzere, Eğitim Kurulu, TÜBAD, Altyapı Milli Takımlar Koordinatörü Sayın Fikret Doğan ve ekibi son yıllarda o kadar doğru işlere imza attılar ki ülke basketbolumuzdaki durgunluk yavaş yavaş yerini tekrardan önemli bir gelişime bıraktı. Birkaç yıllık çok kısa bir süre içerisinde; BGL organizasyonu, yabancı sayısının beşe düşürülmesi, yabancı antrenör kriterleri, U13-U14’ten itibaren daha alt yaşlara kadar Milli Takım oyuncu havuzu oluşturulması, 12 DABO organizasyonunun daha işlevsel hale getirilmesi gibi birçok önemli adımlar atıldı. Umarım bu güzel adımlara yenileri eklenir ve Türk basketbolumuz layık olduğu yere gelir. Özellikle yetiştirici kulüpler ve antrenörlerin desteklenmesi adına daha somut adımlar atılır ve ülke basketbolumuzu şu an olduğundan çok daha iyi noktaya gelir. 
 
Şahsi düşüncem, ülke basketbolumuz ve gençlerimizin gelecek adına büyük umut verdiği yönündedir. Son bir iki yıllık çalışmalar yavaş yavaş meyvelerini veriyor. Tekrardan büyük oyuncu yetiştirmeye ve bu oyuncuların gelişimlerini sağlayacak imkanlar sunmaya başladık. Tek eksik, basketbol camiasındaki bütünleşmeyi daha da arttırabilmek ve antrenörlerimizin sorunlarına daha da somut çözümler bulmaktır. Gerek TBF yetkililerinin gerekse de diğer basketbol paydaşlarının çok uyumlu bir şekilde çalıştığını gördükçe, ülke basketbolumuz adına eksikliklerin en kısa sürede giderileceğine de can-ı gönülden inanıyorum. 
 

 

ING Erkekler Basketbol Süper Ligi Normal Sezonunun İlk Yarısı Sonundaki Genç Oyuncu İstatistikleri
(Bu istatistikler 1999 ve üstü doğumlu Türk statüsünde oynayan basketbolcuları kapsar)
S
BASKETBOLCU
DOĞUM
TARİHİ
TAKIMI
MİLLİ
TAKIM
(2019)
MAÇ
SÜRE
SAYI
SR
HR
TR
ASİST
BLOK
TK
FAUL
(+/-)
VERİM
1
Şehmus Hazer
15.02.1999
Teksüt Bandırma BK
U20
15
04:17:40
101
16
12
28
22
1
10
20
17
6
78
00:17:11
6,73
1,07
0,80
1,87
1,47
0,07
0,67
1,33
1,13
0,40
5,20
2
Alperen Şengün
25.07.2002
Teksüt Bandırma BK
U18
14
02:35:25
46
26
13
39
8
5
6
8
16
22
69
00:11:06
3,29
1,86
0,93
2,79
0,57
0,36
0,43
0,57
1,14
1,57
4,93
3
Yiğitcan Saybir
27.02.1999
Anadolu Efes
U20
13
02:13:20
54
17
13
30
11
1
5
5
10
51
71
00:10:15
4,15
1,31
1,00
2,31
0,85
0,08
0,38
0,38
0,77
3,92
5,46
4
Onuralp Bitim
31.03.1999
Pınar Karşıyaka
U20
14
02:11:36
63
15
3
18
5
2
2
10
10
33
58
00:09:24
4,50
1,07
0,21
1,29
0,36
0,14
0,14
0,71
0,71
2,36
4,14
5
Muhaymin Mustafa
10.02.1999
Tofaş
U20
12
02:11:32
35
6
2
8
7
1
4
8
21
19
23
00:10:58
2,92
0,50
0,17
0,67
0,58
0,08
0,33
0,67
1,75
1,58
1,92
6
Cengizhan İvedi
1.06.1999
Arel Üniversitesi Büyükçekmece Basketbol
-
13
01:58:43
43
16
13
29
5
1
3
5
14
-38
53
00:09:08
3,31
1,23
1,00
2,23
0,38
0,08
0,23
0,38
1,08
-2,92
4,08
7
Furkan Haltalı
2.12.2002
Teksüt Bandırma BK
U18
12
01:41:53
36
9
10
19
1
2
5
2
25
28
45
00:08:29
3,00
0,75
0,83
1,58
0,08
0,17
0,42
0,17
2,08
2,33
3,75
8
Ömer Can İlyasoğlu
1.01.2001
Anadolu Efes
U18
8
00:45:15
12
3
2
5
13
0
2
8
6
16
16
00:05:39
1,50
0,38
0,25
0,63
1,63
0,00
0,25
1,00
0,75
2,00
2,00
9
Mustafa Kurtuldum
10.05.2001
Anadolu Efes
U18
8
00:43:40
29
5
2
7
3
0
1
2
6
34
26
00:05:28
3,63
0,63
0,25
0,88
0,38
0,00
0,13
0,25
0,75
4,25
3,25
10
Atakan Erdek
26.06.2001
Teksüt Bandırma BK
U18
9
00:40:10
6
4
0
4
3
0
0
6
4
-33
1
00:04:28
0,67
0,44
0,00
0,44
0,33
0,00
0,00
0,67
0,44
-3,67
0,11
11
Sadık Emir Kabaca
13.12.2000
Teksüt Bandırma BK
U20
7
00:31:45
10
6
1
7
0
1
2
2
6
-22
10
00:04:32
1,43
0,86
0,14
1,00
0,00
0,14
0,29
0,29
0,86
-3,14
1,43
12
Doruk Dora
24.02.1999
Darüşşafaka Tekfen
U20
4
00:30:34
11
1
0
1
2
0
0
1
3
17
5
00:07:39
2,75
0,25
0,00
0,25
0,50
0,00
0,00
0,25
0,75
4,25
1,25
13
Ekrem Sancaklı
26.04.2001
Fenerbahçe Beko
-
5
00:29:32
14
2
1
3
1
0
0
3
1
-12
7
00:05:54
2,80
0,40
0,20
0,60
0,20
0,00
0,00
0,60
0,20
-2,40
1,40
14
Ragıp Berke Atar
13.07.1999
Teksüt Bandırma BK
U20
2
00:28:05
11
3
3
6
1
0
0
3
6
-28
12
00:14:03
5,50
1,50
1,50
3,00
0,50
0,00
0,00
1,50
3,00
-14,00
6,00
15
Batın Tuna
4.01.2003
Tofaş
U16
2
00:26:38
17
4
4
8
4
0
1
2
3
16
25
00:13:19
8,50
2,00
2,00
4,00
2,00
0,00
0,50
1,00
1,50
8,00
12,50
16
Bora Satır
4.03.2002
Tofaş
-
3
00:17:50
2
2
0
2
6
0
0
0
3
6
4
00:05:57
0,67
0,67
0,00
0,67
2,00
0,00
0,00
0,00
1,00
2,00
1,33
17
Efe Ergi Tırpancı
1.01.2000
Fenerbahçe Beko
-
3
00:15:12
5
1
0
1
0
0
0
1
4
-9
0
00:05:04
1,67
0,33
0,00
0,33
0,00
0,00
0,00
0,33
1,33
-3,00
0,00
18
Hasan Efe Uzun
2.01.2003
Darüşşafaka Tekfen
U16
1
00:08:45
3
0
0
0
1
0
0
0
0
-2
3
00:08:45
3,00
0,00
0,00
0,00
1,00
0,00
0,00
0,00
0,00
-2,00
3,00
19
Adem Bona
28.03.2003
Pınar Karşıyaka
U18
U16
1
00:08:20
2
0
0
0
0
0
1
1
3
3
2
00:08:20
2,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
1,00
1,00
3,00
3,00
2,00
20
Yiğit Abdullahoğlu
10.05.1999
Arel Üniversitesi Büyükçekmece Basketbol
-
5
00:06:54
0
0
0
0
0
0
0
1
1
-10
-4
00:01:23
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,20
0,20
-2,00
-0,80
21
Ata Can Atsüren
23.04.2002
Tofaş
-
2
00:05:15
3
0
1
1
0
0
0
0
0
3
3
00:02:37
1,50
0,00
0,50
0,50
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
1,50
1,50
22
Can Kaan Turgut
6.04.2000
Beşiktaş Sompo Sigorta
-
2
00:04:09
0
0
0
0
0
0
0
0
2
0
-1
00:02:05
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
1,00
0,00
-0,50
23
Efe Sarıca
11.11.2002
Darüşşafaka Tekfen
-
1
00:03:30
0
2
0
2
0
0
1
0
0
1
0
00:03:30
0,00
2,00
0,00
2,00
0,00
0,00
1,00
0,00
0,00
1,00
0,00
24
Aydın Yiğitalp Tayfur
19.06.2000
Arel Üniversitesi Büyükçekmece Basketbol
-
3
00:03:06
0
2
1
3
0
0
0
1
0
-1
2
00:01:02
0,00
0,67
0,33
1,00
0,00
0,00
0,00
0,33
0,00
-0,33
0,67
25
Berkan Aksu
5.01.2001
Tofaş
U18
2
00:02:24
0
0
0
0
0
0
0
0
0
-3
0
00:01:12
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
-1,50
0,00
26
Abdülkadir Gülşen
2.01.2001
Bahçeşehir Koleji
-
1
00:01:38
0
0
0
0
0
0
0
0
0
3
-1
00:01:38
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
3,00
-1,00
27
İsmail Karabilen
2.07.2001
Fenerbahçe Beko
-
1
00:01:38
0
0
0
0
0
0
0
0
0
-3
0
00:01:38
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
-3,00
0,00
28
Mete Tekçevik
18.07.2001
Frutti Extra Bursaspor
-
2
00:01:19
0
0
0
0
0
0
0
0
0
-2
0
00:00:40
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
-1,00
0,00
2019-2020 TBSL'DE GENÇ OYUNCULARIMIZIN (1999+)
İSTATİSTİK TOPLAMLARI VE ORTALAMALARI
165
23:05:48
503
140
81
221
93
14
43
89
161
95
507
00:08:24
3,05
0,85
0,49
1,34
0,56
0,08
0,26
0,54
0,98
0,58
3,07
2018-2019 TBSL'DE GENÇ OYUNCULARIMIZIN (1998+)
İSTATİSTİK TOPLAMLARI VE ORTALAMALARI
130
19:30:51
366
85
45
130
70
8
36
73
151
-167
-
00:09:00
2,82
0,65
0,35
1,00
0,54
0,06
0,28
0,56
1,16
-1,28
-
2017-2018 TBSL'DE GENÇ OYUNCULARIMIZIN (1997+)
İSTATİSTİK TOPLAMLARI VE ORTALAMALARI
160
20:57:32
418
78
48
126
67
5
39
73
203
-
-
00:07:52
2,61
0,49
0,30
0,79
0,42
0,03
0,24
0,46
1,27
-
-
2019-2020 İLE 2018-2019 ARASINDAKİ DEĞİŞİM ORANI (%)
%
26,92
%
18,36
%
37,43
%
64,71
%
80.00
%
70.00
%
32,86
%
75.00
%
19,44
%
21,92
%
6,62
-
-

 

 

2019-2020 ING Erkekler Basketbol Süper Ligi'nin İlk Yarısında
Süre Alan Genç Oyuncu Sayılarının Kulüplere Göre Dağılımı
S
KULÜPLER
DOĞUM TARİHİ
TOPLAM
2019 MİLLİ TAKIM
TOPLAM
1999
2000
2001
2002
2003
U20
U18
U16
1
Teksüt Bandırma BK
2
1
1
2
-
6
3
3
-
6
2
Tofaş
1
-
1
2
1
5
1
1
1
3
3
Arel Üniversitesi Büyükçekmece B.
2
1
-
-
-
3
-
-
-
0
4
Anadolu Efes
1
-
2
-
-
3
1
2
-
3
5
Fenerbahçe Beko
-
1
2
-
-
3
-
-
-
0
6
Darüşşafaka Tekfen
1
-
-
1
1
3
1
-
1
2
7
Pınar Karşıyaka
1
-
-
-
1
2
1
[1]
[1]
2
8
Bahçeşehir Koleji
-
-
1
-
-
1
-
-
-
0
9
Frutti Extra Bursaspor
-
-
1
-
-
1
-
-
-
0
10
Beşiktaş Sompo Sigorta
-
1
-
-
-
1
-
-
-
0
11
Galatasaray Doğa Sigorta
-
-
-
-
-
0
-
-
-
0
12
Gaziantep Basketbol
-
-
-
-
-
0
-
-
-
0
13
Meksa Yatırım Afyon Belediyespor
-
-
-
-
-
0
-
-
-
0
14
OGM Ormanspor
-
-
-
-
-
0
-
-
-
0
15
Sigortam.Net İTÜ BB
-
-
-
-
-
0
-
-
-
0
16
Türk Telekom
-
-
-
-
-
0
-
-
-
0
TOPLAM
8
4
8
5
3
28
7
6
3
16
Açıklama: Adem Bona (2003, Pınar Karşıyaka), 2019 yılında hem U16 hem de U18 Milli Takımlarımız ile Avrupa Şampiyonası'nda yer almıştır.

 

 

2019-2020 ING Erkekler Basketbol Süper Ligi'nin İlk Yarısında
Süre Alan Genç Oyuncu Sayılarının Kulüplere Göre Dağılımı
S
KULÜPLER
OYNADIKLARI SÜRE ARALIĞI (DAKİKA)
TOPLAM
0-5
5-10
10-15
15-20
20-25
25-30
30-35
35-40
1
Teksüt Bandırma BK
2
1
2
1
-
-
-
-
6
2
Tofaş
2
1
2
-
-
-
-
-
5
3
Arel Üniversitesi Büyükçekmece B.
2
1
-
-
-
-
-
-
3
4
Anadolu Efes
-
2
1
-
-
-
-
-
3
5
Fenerbahçe Beko
1
2
-
-
-
-
-
-
3
6
Darüşşafaka Tekfen
1
2
-
-
-
-
-
-
3
7
Pınar Karşıyaka
-
2
-
-
-
-
-
-
2
8
Bahçeşehir Koleji
1
-
-
-
-
-
-
-
1
9
Frutti Extra Bursaspor
1
-
-
-
-
-
-
-
1
10
Beşiktaş Sompo Sigorta
1
-
-
-
-
-
-
-
1
11
Galatasaray Doğa Sigorta
-
-
-
-
-
-
-
-
0
12
Gaziantep Basketbol
-
-
-
-
-
-
-
-
0
13
Meksa Yatırım Afyon Belediyespor
-
-
-
-
-
-
-
-
0
14
OGM Ormanspor
-
-
-
-
-
-
-
-
0
15
Sigortam.Net İTÜ BB
-
-
-
-
-
-
-
-
0
16
Türk Telekom
-
-
-
-
-
-
-
-
0
TOPLAM
11
11
5
1
0
0
0
0
28

 

 

GENÇ OYUNCULARIN ALDIĞI TOPLAM SÜRELERİN
TAKIMLARA GÖRE DAĞILIMI VE YÜZDESİ
S
TAKIMLAR
TOPLAM
SÜRE
YÜZDE (%)
1
Teksüt Bandırma BK
10:14:58
44,38%
2
Anadolu Efes
03:42:15
16,04%
3
Tofaş
03:03:39
13,25%
4
Pınar Karşıyaka
02:19:56
10,10%
5
Arel Üniversitesi Büyükçekmece Basketbol
02:08:43
9,29%
6
Fenerbahçe Beko
00:46:22
3,35%
7
Darüşşafaka Tekfen
00:42:49
3,09%
8
Beşiktaş Sompo Sigorta
00:04:09
0,30%
9
Bahçeşehir Koleji
00:01:38
0,12%
10
Frutti Extra Bursaspor
00:01:19
0,10%
GENÇ OYUNCULARIN TOPLAM SÜRESİ
23:05:48
100%

Yorumlar Okunma: 3276