Engin Kalkan: BSL'de oynamak için önce TBL'nin dayağını yemek lazım - BasketFaul.com

Engin Kalkan: BSL'de oynamak için önce TBL'nin dayağını yemek lazım

13-01-20 14:19
Bu hafta TBL'de en dikkat çekici sonucu yabancısız kadrosuyla Mamak Belediyesi aldı ve Balıkesir BŞB'yi yendi. Rick Tarrant'ın cezalı, pivot Lotanna Nwogbo'nun sakat oolduğu günde en dikkat çekici performans ise Mamak Belediyesi'nin genç uzunu Engin Kalkan'dan geldi: 36 dk, 18 sayı (2/4 serbest atış, 2/2 üçlük, 5/7 ikilik), 8 ribaund, 3 asist, 1 top çalma.

2000 doğumlu genç oyuncu ile kısa bir söyleşi gerçekleştirdik. İşte Engin Kalkan'dan pasajlar...
* Basketbola Karamürsel altyapısında başladım, daha sonra Karşıyaka, Banvit ve Darüşşafaka altyapılarında oynadım.
* Kendimi çok şanslı hissediyorum çünkü Selçuk Ernak, Semih Özsu, Ahmet Gürgen, Fikret Doğan gibi koçlarla çalışma fırsatı buldum. Şimdi de Murat Dikmen'in öğrencisiyim.
* Genç takımlarında belli düzeyde bir basketbol var ama gerçek basketbolu TBL'de gördüm ve bu oyunun ne kadar sert olduğunu gördüm. Mamak Belediyesi'nde geçirmekte olduğum sezon benim için çok değerli.
* Genç yaşı dolan kardeşlerimin TBL'de oynama imkanları varsa bunu mutlaka değerlendirmelerini öneririm. Bir gün BSL'de oynamak istiyorlarsa önce TBL'nin dayağını yemeleri lazım. Burada 1-2 sezon oynadıktan sonra BSL'ye daha hazır geçebiliriz.
* Başkası 1 çalışıyorsa, biz 5 çalışmalıyız çünkü onlara göre yaşımız itibariyle kuvvet ve basketbol bilgisi olarak gerideyiz. Bu farkı kapatmak ise bizim elimizde. 
* Bu sezonun bana çok şey kattığına ve Balıkesir maçındaki performansımın bana olan güveni artıracağına inanıyorum. Yabancı uzunumuzun sakatlığı nedeniyle bana bir şans geldi ve önceki maçlara göre çok daha fazla sahada kaldım, şansımı da fena kullanmadım. 

* Yeni hedefim ise Ümit Milli Takımı'na seçilebilmek. Daha önce 3x3 milli takımında da oynamıştım. 

Yorumlar Okunma: 2935