TOFAŞ rövanşı 50 farkla aldı - BasketFaul.com

TOFAŞ rövanşı 50 farkla aldı

12-01-20 17:43
ING Basketbol Süper Ligi’nin 16. haftasında Tofaş ile Frutti Extra Bursaspor, Bursa Nilüfer Tofaş Spor Salonu'nda karşı karşıya geldi. Baştan sona rahat bir oyun sergileyen Tofaş, Frutti Extra Bursaspor’u 109-59 mağlup ederek Frutti Extra Bursaspor’un ev sahipliğinde oynanan ilk maçın da rövanşını almış oldu.

Maçın başında üstünlük Tofaş’taydı. İlk sayıları Muhaymin Mustafa'nın serbest atışları ile bulan Tofaş (2-0), sonrasında Devin Williams ile 4, Tarık Phillip ile 3 ve Berk Uğurlu ile de 2 sayı bulan Tofaş, ilk periyodun bitimine maçta 11-2 öne geçince Frutti Extra Bursaspor molasına gidildi. Mola dönüşünde Frutti Extra Bursaspor, önce Perry Jones’un turnikesi ardından da Ender Arslan’ın 3 sayılık basketiyle birlikte 5-0'lık seri yakalayarak farkı 4’e kadar indirse de Tofaş, Tarık Phillip’in kullandığı serbest atışlarla birlikte Frutti Extra Bursaspor’un serisine son vererek ilk periyodun bitimine 4,5 dakika kala skoru yeniden 6’ya çıkardı. (13-7) Bu bölümde yeniden toparlanan Frutti Extra Bursaspor, önce Gabriel Olaseni, ardından da Ender Arslan’ın bulduğu turnikelerle birlikte bir anda farkı 2 sayıya kadar indirmeyi başardı (13-11) ve ilk periyodun bitimine 3,5 dakika kala Tofaş molasına gidildi. Mola dönüşünde ilk sayılar Frutti Extra Bursaspor’da Perry Jones’un isabetli serbest atışları ile geldi ve serisini 6-0'a çıkaran Frutti Extra Bursaspor, periyodun bitimine 3 dakika kala skoru eşitlemeyi başardı. (13-13) Bu andan itibaren Tofaş, sahaya ağırlığını koyarak oyun üstünlüğünü eline geçirmeyi başardı. Tofaş'ta ilk önce yeni transfer Rion Brown, 3 sayılık isabetiyle Tofaş kariyerinin ilk sayılarını bulmayı başardı. (16-13) Ardından Barış Ermiş ve Rion Brown ile 2 üçlük isabeti daha bulan Tofaş, farkı bir anda 9'a kadar çıkarmayı başardı. (22-13) Periyodun bitimine 1,5 saniye kala Tofaş’ta Rion Brown, kendisine yapılan faulden doğan serbest atışları iyi değerlendirdi ve Tofaş, Frutti Extra Bursaspor karşısında ilk periyodu 24-13'lük üstünlükle tamamladı.

Tofaş, iyi oyununu ikinci periyodun başında da sürdürdü. Önce Berkan Durmaz'ın serbest atışları ile 2 sayı bulan ev sahibi ekip, ardından da Barış Ermiş’in turnikesi ve Muhsin Yaşar’ın smacıyla birlikte serisini 15-2'ye kadar çıkartarak skoru 30-15'e getirince ilk yarının bitimine 8 dakika 10 saniye kala Frutti Extra Bursaspor molasına gidildi. Mola dönüşünde Frutti Extra Bursaspor, Dusan Cantekin ve Perry Jones’un basketleriyle birlikte 4-0'lık seri yakalayarak farkı 11 sayıya kadar indirse de (30-19) Tofaş, ilk yarının geri kalan bölümünde hücum üstünlüğünün yanında savunmada da sertliği iyice arttırarak rakibine kolay sayı şansı vermedi ve 13-13'lük eşitlik sonrasında toplamda yakaladığı 44-12'lik seriyle birlikte Frutti Extra Bursaspor karşısında soyunma odasına 57-25’lik üstünlükle girmeyi başardı. Bu periyotta Tofaş’ın, Frutti Extra Bursaspor karşısında 33-12'lik üstünlüğü vardı.

İlk yarının bitimine 49 saniye kala bir pozisyonda Frutti Extra Bursaspor benchi, hep birlikte ayağa kalkıp şiddetli şekilde steps itirazında bulununca, hakemler tarafından Frutti Extra Bursaspor benchine teknik faul geldi. Ayrıca bu periyotta hakemlerin uyarısıyla birlikte Frutti Extra Bursaspor tribünlerine anons geldi.

İkinci yarıda açılışı, Frutti Extra Bursaspor’da Gian Clavell bulduğu orta mesafeli isabetiyle yaptı. (57-27) Bu periyotta da kaldığı yerden devam eden Tofaş sırayla Tarık Phillip, Devin Williams ve Berkan Durmaz’ın basketleriyle birlikte yakaladığı 6-0'lık seriyle birlikte periyodun bitimine 6 dakika 20 saniye kala skoru 63-27'ye kadar getirmeyi başardı. Bu bölümde Frutti Extra Bursaspor, Christopher Jones ile 3 sayılık isabet bulsa da (63-30) Tofaş, karşılığı Rion Brown ile vermeyi başardı. (66-30) Ardından Frutti Extra Bursaspor, Gian Clavell ile 2 sayı daha buldu ve üçüncü periyodun bitimine 4 dakika 50 saniye kala gidilen tv molasına 66-32'lik Tofaş üstünlüğü ile gidildi. Mola dönüşünde de Tofaş, oyun üstünlüğünü elden bırakmadı ve Frutti Extra Bursaspor karşısında son periyoda 75-37'lik üstünlükle girmeyi başardı.

Son periyotta ilk sayılar, Frutti Extra Bursaspor’da Tuğberk Gedikli'nin serbest atışlarıyla geldi. (75-39) Ardından Tofaş Muhsin Yaşar ile üst üste 4 sayı bularak farkı 40 sayıya kadar çıkardı. (79-39) Ardından

Muhsin Yaşar’ın 1/2 serbest atışı ve Berk Uğurlu’nun turnikesiyle birlikte serisini 7-0'a çıkartan Tofaş, Frutti Extra Bursaspor karşısında skoru 82-39'a getirdi. Maçın geri kalan bölümünde de rahat bir oyun sergileyen Tofaş, Frutti Extra Bursaspor’u 109-59 mağlup etmeyi başardı.

· Tofaş’ta takımın başında, gribal enfeksiyon geçirdiği açıklanan Orhun Ene’nin yerine yardımcı antrenör Yalçın Küçüközkan çıktı.

· Tofaş’ta sakatlıklarının uzun süreli olduğu açıklanan Sammy Mejia ile Matt Lojeski ile birlikte gribal enfeksiyon geçirdiği açıklanan DJ White da kadro da yer alamadı. Yeni transfer Rion Brown ise ilk kez sahaya çıktı.

· Frutti Extra Bursaspor’da ise Erbil Eroğlu, 12 kişilik kontenjanın dışarısında kalan isim oldu.

· Tofaş, maçı Bora Satır, Batın Tuna, Ata Can Atsüren, Muhaymin Mustafa ve Ömer Yavaş 5’i ile tamamladı.

· Maçın son 2 dakikasında oyuna dahil olan Ömer Yavaş, Süper Lig kariyerinde çıktı ilk maçta, 2 sayıyla oynadı.

İstatistik

Tofaş: Devin Williams 19 sayı, 10 ribaund, Muhsin Yaşar 19 sayı, 7 ribaund, 3 top çalma, Rion Brown 16 sayı (4/7 üçlük), 1 ribaund, 4 asist, 1 top çalma, Tarık Phillip 14 sayı, 2 ribaund, 1 asist, Berkan Durmaz 11 sayı, 2 ribaund, 4 asist, 1 top çalma

Frutti Extra Bursaspor: Gabriel Olaseni 10 sayı, 10 ribaund, 1 top çalma, Perry Jones 20 sayı, 5 ribaund, 1 asist, Gian Clavell 15 sayı 4 ribaund

 
 

Yorumlar Okunma: 1712