Aydan Siyavuş'u anarken (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Aydan Siyavuş'u anarken (Necip Kapanlı)

10-01-20 17:55
Aydan Siyavuş'u 22 yıl önce bugün henüz 51 yaşındayken kaybetmiştik. Siyavuş için gerçek anlamda ilk profesyonel basketbol antrenörü diyebiliriz. O dönemdeki antrenörler geçimlerini başka işlerden kazanır, antrenörlüğü neredeyse hobi olarak yarı profesyonel olarak yapardı. O günkü kısıtlı olanaklara karşın çok okur, çok araştırırdı. 

Yıllarca A Milli Takımın da dahil bütün kategorilerde ay yıldızlı takımları yönetti, İTÜ, Modaspor, Eczacıbaşı, Efes Pilsen, Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Çukurova, Darüşşafaka ve Karşıyaka'da çalıştı. BSL'de 7 şampiyolukla lig tarihinin en çok kupa kazanan koçu oldu. Onun Türk Basketbolu'na en büyük hediyesi, basketbola genç yaşı dolduktan sonra başlayan Efe Aydan'ı Avrupa'nın en iyi oyuncularından biri haline getirmesidir. Fotoğrafta da görüldüğü gibi Efe Aydan da her fırsatta O'nun mezarını ziyaret eder.

O tarihte NBA maçlarının TV'lerimizde yayını söz konusu değilken, final döneminde maçları izleyebileceği Hilton Oteli'nden oda tutar, ilgilenenleri de davet ederdi. Ben de iki kez odasında belki 15 kişiyle birlikte NBA finalini onun sayesinde canlı olarak izleme şansı bulmuştum.

Siyavuş'la ilgili en unutamadığın anı ise şöyle: 
O dönemde BSL Final Grubu için 6 takım bir ilde toplanır ve şampiyon düzenlenen turnuva sonunda ortaya çıkardı. Bursa'daki Final Grubu'nda maçın sonunda bir hakemin çok bariz hatası sonucunda finale çıkma şansını kaybetmiş, yani elenmişti. Hatayı yapan hakem de durumun farkındaydı ve çok üzülmüştü. Maçtan bir saat sonra biz hakemlerin kaldığı otele geldi ve o hakemi teselli edip, "Canını sıkma, istemeden hata yaptığını hepimiz biliyoruz." dedi. Böyle bir adamdı...

Ruhu şad olsun... 

Yorumlar Okunma: 1026