Gençlerde TOFAŞ zirveyi eline geçirdi - BasketFaul.com

Gençlerde TOFAŞ zirveyi eline geçirdi

08-01-20 18:01

İSTATİSTİK:

BGL 16. Hafta mücadelesinde Tofaş ile Fenerbahçe Beko, Bursa Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda karşı karşıya geldi. Maçı 85-65 kazanan Tofaş, BGL’de grupta ilk sıraya yükselmeyi başardı.

Karşılaşmanın ilk sayıları, Tofaş’ta Temel Berkcan Keskindemir’in basket-faulü ile geldi. Fakat serbest atıştan sayı gelmedi. (2-0) Fenerbahçe Beko, kısa süre içerisinde önce Ege Ülker’in turnikesi ardından da Sarper David Mutaf’ın 3 sayılık isabetiyle birlikte 5-0'lık seri yakalayarak maçta 2-5 öne geçti. Ardından çabuk toparlanan Tofaş, önce Batın Tuna’nın üçlüğü ardından da Ömer Yavaş’ın serbest atışlarıyla birlikte ilk periyodun bitimine 7 dakika kala maçta 7-5’lik skorla yeniden öne geçti. Üstünlüğün sürekli el değiştirdiği periyotta son 4 saniye kala skor 19-19 berabereyken hücuma çıkan Tofaş, Egemen Usta ile buldukları 2 sayılık isabetle birlikte ilk periyodu Fenerbahçe Beko karşısında 21-19 önde tamamlamayı başardı.

İkinci periyotta ilk sayılar, Fenerbahçe Beko’da Yiğit Onan ile geldi. Ardından İsmail Karabilen’in turnikesi ve Mert Emre Ekşioğlu’nun isabetli serbest atışları ile birlikte serisini 6-0'a çıkartan Fenerbahçe Beko, ilk yarının bitimine 8 dakika kala skoru 21-25'e getirdi. Ardından Tofaş, çabuk toparlandı ve Ata Can Atsüren ile üst üste 2 üçlük isabeti bularak maçta yeniden 27-25'lik üstünlüğü yakaladı. Fenerbahçe Beko, İsmail Katabilen ile tekrar skoru eşitlese de Ata Can Atsüren, bir de turnike isabeti bulunca (29-27) ilk yarının bitimine 6 dakika 49 saniye kala Fenerbahçe Beko molasına gidildi. Mola dönüşünde Tofaş, Batın Tuna ile bir 3 sayılık isabet daha buldu ve skoru 32-27'ye kadar getirdi. Bu üçlüğe karşılık, Fenerbahçe Beko’da Seyhan Yetkin ile gelse de Tofaş, Batın Tuna’nın 3 sayılık isabetiyle birlikte ilk yarının bitimine 4 dakika 15 saniye kala farkı yeniden 5 sayıya çıkarmayı başardı. (35-30) Bu bölümde Fenerbahçe Beko, önce İsmail Karabilen’in turnikesi ardından da Sarper David Mutaf’ın basket faulü ile skoru ilk yarının bitimine 2 dakika 15 saniye kala skoru 35-35’te eşitlemeyi başardı. Fakat periyodun sonunu daha iyi getiren Tofaş, önce Bora Satır’ın üçlüğü ardından da Temel Berkcan Keskindemir ve Ömer Ege Peksarı'nın isabetli turnikeleri ile birlikte Fenerbahçe Beko karşısında soyunma odasına 42-37’lik üstünlükle girmeyi başardı.

Üçüncü periyodun ilk sayıları, Fenerbahçe Beko’dan Ege Ülker ile geldi. (42-39) Ardından Tofaş, Temel Berkcan Keskindemir’in turnikesiyle birlikte farkı yeniden 5 sayıya çıkardı. (44-39) Hemen ardından Fenerbahçe Beko'da İsmail Karabilen, bulduğu turnikeyle birlikte periyodun bitimine 8 dakika 15 saniye kala farkı tekrar 3 sayıya indirdi. (44-41) Bu bölümden sonra sahada tamamen Tofaş üstünlüğü vardı. Savunmasını sertleştiren Tofaş, bunu etkili hücumlarla da birleştirmeyi başardı. Bu bölümde Tofaş, ilk olarak Ömer Ege Peksarı ile 2/2 serbest atış isabeti bulmayı başardı. (46-41) Ardından Ömer Yavaş ile 3 sayılık isabet ve Temel Berkcan Keskindemir ile de turnike isabeti buldu ve toplamda yakaladığı 7-0'lık seriyle birlikte periyodun bitimine 6,5 dakika kala skoru 51-41'e getirince Fenerbahçe Beko molasına gidildi. Mola dönüşünde Fenerbahçe Beko, önce Sarper David Mutaf ardından da Saadettin Donat ile 2 sayılık isabetler bularak periyodun bitimine 5 dakika kala farkı yeniden 6 sayıya kadar indirse de (51-45) Tofaş, periyodun geri kalan bölümünde Fenerbahçe Beko’nun farkı daha da kapatmasına izin vermedi ve son periyoda 60-51'lik üstünlükle girmeyi başardı.

Son periyotta açılışı isabetli turnikesiyle birlikte Tofaş’tan Bora Satır yaptı. (62-51) Maçın bitimine 8 dakika 12 saniye kala Tofaş hücumunda top Ömer Yavaş’tayken hücum faul çalındı. Ömer Yavaş da bu karara itiraz edince hakemler tarafından teknik faulle cezalandırıldı. Tek serbest atışı sayıya çeviren Sarper David Mutaf, Fenerbahçe Beko adına farkı tekrar 10 sayıya indirdi. (62-52) Maçın bitimine 7 dakika 45 saniye kala ise Fenerbahçe Beko hücumdayken bir pozisyonda şiddetli şekilde steps itirazında bulunan Tofaş koçu Semih Soğuksu, hakemler tarafından teknik faul ile cezalandırıldı. Sarper David Mutaf, serbest atıştan bu sefer yararlanamadı. Fakat Fenerbahçe Beko hücumunu noktalayan isim, 3 sayılık isabetiyle birlikte Yusuf Bayrak oldu. (62-55) Bu bölümde yeniden ipleri eline alan Tofaş, Ata Can Atsüren ile üst üste 8 sayı bularak maçın bitimine 6 dakika 10 saniye kala farkı bir

anda 15 sayıya kadar çıkardı. (70-55) Maçın geri kalan bölümünde de rakibine geri dönüş şansı vermeyen Tofaş, rahat bir oyunla birlikte Fenerbahçe Beko karşısında sahadan 85-65'lik üstünlükle ayrıldı ve tek başına zirveye yükseldi.

Tofaş: Ata Can Atsüren 21 sayı (5/7 üçlük) 1 ribaund, 2 asist, 4 top çalma, Batın Tuna 21 sayı, 3 ribaund, 3 asist, 3 top çalma, Bora Satır 15 sayı, 3 ribaund, 2 asist, 1 blok, Temel Berkcan Keskindemir 11 sayı, 6 ribaund, 1 asist, Ömer Ege Peksarı 10 sayı, 2 ribaund, 4 asist, 1 top çalma

Fenerbahçe Beko: İsmail Karabilen 18 sayı, 12 ribaund, 3 asist, Yiğit Onan 12 sayı, 12 ribaund, 4 asist, 1 top çalma, Sarper David Mutaf 13 sayı, 7 ribaund, 3 asist, 1 top çalma

 

Yorumlar Okunma: 1040