Kime niyet kime kısmet (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Kime niyet kime kısmet (Hayri Pekergin)

05-01-20 22:58

Tüm sporlarda olduğu gibi basketbolda da başarı hedeflenen, arzulanan, birçok alanda belirleyici olan çok önemli bir olgu. 

Spor endüstrisi ile bağları profesyonel nitelikte olan her bir paydaş başarı peşinde. 
Dilimizden düşürmediğimiz başarı ne?
Başarı, “bir işi istenilen biçimde sona erdirmek”, hedefleneni gerçekleştirmek, olumlu şekilde sonuçlandırmak olarak tanımlanıyor.  
Başarı göreceli bir kavram.
Örneğin bir takım için şampiyon olmamak başarısızlık olarak görülürken, ligden düşmekten kurtulan bir takım ise başarılı olarak kabul edilebilir. 
Başarıyı iyi anlamak ve değerlendirmek için sezon başında konulan hedefleri bilmek, sezon boyunca yaşanan şartları, gelişmeleri gözden kaçırmamak gerekir.
İşte ilk yarısı bu hafta sona eren Herbalife Nutrition KBSL’de hem ilginç sonuçlar, hem de beklentiler ile gerçekleşmeler arasında göze çarpan olumlu ve olumsuz sapmalar vardı. 

****** 

Bu hafta Herbalife Nutrition KBSL ile ilgili yazının konusu “Anadolu Devrimi” olsa sanırım itiraz eden olmazdı. 
Birevim Elazığ İl Özel İdare Takımının yenilgisiz gelen Fenerbahçe Öznur Kablo’yu 87-84 mağlup ederek KBSL’deki ilk yenilgisini yaşatması haftanın şüphesiz en önemli sonucuydu. 
Ankara’nın KBSL’deki üç kulübünden biri olan ve haftaya üçüncü sırada giren OGM Orman Spor ikinci sıradaki Galatasaray’ı İstanbul’da 72-71 mağlup ederek zirveyi yakın takibini sürdürdü. 
Ligin üst sıralarında bunlar yaşanırken, geçen yılın finalisti olarak bu sezon Türkiye’yi Euroleague’de temsil eden Gelecek Koleji Çukurova Basket’in yabancı oyuncu rotasyonuna yapılan takviyeye rağmen küme düşme hattı ile irtibatta kalmaya devam etmesi dikkat çekiyor.  
Bu hafta Büyükşehir Belediye Adana Basket deplasmanında 92-87 kaybeden Mersin ekibi beklentilerin oldukça altında kaldı. 
Haftanın diğer maçlarında Hatay BŞB BOTAŞ önünde son çeyrekte Peters, Özge Yavaş ve Asena Yalçın ile gelen 10-0 seri ile 78-68 kazanırken, Beşiktaş hiçbir iddiası bulunmayan Samsun Canik Belediye önünde maçı tehlikeye atmasa da oldukça zorlanarak 82-77 galip geldi. 
Haftanın çekişmeli geçmesi beklenen maçlarından Çankaya Üniversitesi Bellona Kayseri Basket karşılaşması, baştan sona ev sahibi takımın üstünlüğünde 77-52 skorla sonuçlandı. 

******

Sezon öncesinde Gelecek Koleji Çukurova Basketbol’un üst sıralarda olması, lige bu sene yükselen Birevim Elazığ İl Özel İdare’nin orta sıraları zorlaması yönündeki beklentiler oldukça şaşmış durumda. Elazığ ekibi gözünü üst sıralara dikmiş durumda.  
Birevim Elazığ İl Özel İdare nasıl yenilgisiz Fenerbahçe Öznur Kablo’yu mağlup etti diye sorarsanız üç temel faktör ön plana çıkıyor. 
Bunlardan ilki Elazığ takımının bugüne kadar ayağına bir pranga gibi dolanan savunmasını Fenerbahçe Öznur Kablo maçı öncesi iki operasyonla toparlaması. 
İkinci faktör ev sahibi takımda devşirme oyuncu Kristin Vatansever’in kadroya katılması ile Slonsjak’ın artan rolünün hücumdaki kimyayı olumlu etkilemesi.  
Üçüncü faktör ise Fenerbahçe Öznur Kablo cephesindeki pota altından skor üretimi ve savunma konularındaki kırılmalar. 
Elazığ ekibi önceki haftalarda KBSL seviyesinde etki yaratacak savunma düzeyine ulaşamayan bazı isimleri göndererek ön tarafta savunmasını bu alandaki rolüne odaklı görünen Kübra Erat, Slonsjak ve Nihan Demirkol’a emanet etti. 
Kristin Vatansever de Kia Vaughn’un en zayıf yönü olan pota altı savunmasını destekleyince savunma kırılganlıkları ortadan kalkan bir Elazığ takımı ortaya çıktı. 
Iva Slonsjak’ın yeni yabancı/devşirme rotasyonunda savunma ve skor kadar hücumu da verimli hale getirmesi Bir Evim Elazığ İl Özel İdare’de Riquna Williams üzerindeki yükü azaltan faktördü. 
Elazığ - Fenerbahçe Öznur Kablo maçı öncesi eski Fenerbahçe oyuncusu Vaughn ve performansındaki “oynaklık” seviyesi yüksek olan Williams’ın çok odaklı olacakları yönünde şüphe yoktu. 
Gerçekten de bu iki isim toplam 58 sayı üretti. 
Fenerbahçe Öznur Kablo cephesinde rakibe 87 sayı izni veren savunma başarısızlığı ve pota altında skor potansiyeli gerçek bir hayal kırıklığı yarattı. 
Savunma önde guardlar ile başlıyor. Fenerbahçe Öznur Kablo’da Riquna Williams’ın etkisinin kırılamaması, savunmada Kübra Erat ve Nihan Demirkol’a top kaybı baskısı oluşturulamaması büyük dezavantaj oluşturdu. 
Sarı lacivertlilerde pota altında Stokes ve Laura Nicholls’ün etkisizliği, rakip tarafından nereden döneceği adeta ezberlenmiş Elizabeth Williams’ın orta mesafe şut eksikliği, sonda Olcay Çakır Turgut ve Sevgi Uzun ‘un insiyatif almaması bütün yükün Iagupova – Zandalasini ikilisi üstüne binmesine yol açtı. 
Maçın kırılma anlarından birinde savunmasını eksilterek boyalı alana giren Olcay Çakır Turgut’un “pull up” ile bitirecek ya da penetre arayacak yerde durup, 9 metrede bekleyen Iagupova’yı araması buna iyi bir örnek olarak görülebilir.  
Ana Cruz’un sakatlıkları ve takımdan ayrılması ile hem kimya hem savunma anlamında bir geri gidiş yaşayan Sarı lacivertliler için Stokes’un etkisiziği, ara transferde gelen Laura Nicholls’ün hala ritim kazanamamış olması özellikle Euroleague için alarm niteliğinde.
Fenerbahçe Öznur Kablo için unutulmaması gereken önemli bir konu daha var. 
Cruz’un ayrılmasından sonra Ayşe Cora’nın bir türlü ritim kazanamadığı rotasyonda, sert maçlarda potaya giderek etki üretebilecek, savunma direncini kırabilecek yegane ismin Iagupova olarak kalmış görünüyor.   
Sonuç olarak, Birevim Elazığ  Özel İdare açısından olduğu kadar Anadolu basketbolu açısından çok dikkat çekici olan bu galibiyet sonrasında gözler Elazığ ekibinde olacak. 
Bordo beyazlılar Riquna Williams ve Vaughn’dan istikrarlı verim almayı başarır ise etkili seyircisi, rakipler üzerinde baskı yaratan salon atmosferi ve yeni kimya ve kadro yapısı ile başarılarını sürdürebilir. 

******

Haftanın üst sıraları ilgilendiren diğer karşılaşması OGM Orman Spor Galatasaray arasında oynandı. 
Son iki dakikaya Galatasaray 69-64 önde girdi. 
Kırılma anlarında, Orman Spor savunma ve hücumda Paris ile etkili olurken Galatasaray’da topun doğru ele gitmesinin güvencesi olan Işıl Alben’in topla buluşmasını Ogumbowale ile zorlaştırınca Pelin Bilgiç’in kapılan toptaki fastbreak sayısıyla skoru 69-68’e getirdi. 
Boş dönülen Galatasaray hücumu ardından savunmadaki büyük hatayı baskete çeviren Ogumbowale Orman Spor’u 70-69 öne geçirdi. Hartley ve Ogumbowale’nin çizgiden sayıları skoru belirledi ve Orman Spor önemli bir deplasman galibiyeti ile Ankara’ya döndü. 
Galatasaray’da Işıl Alben’in skora katkısının hissedildiği, Orman Spor’un Nilay Kartaltepe’nin kenarda nefeslendiği anlarda oldukça erken atılan kötü seçilmiş şutlar ile ritim kaybettiği 4.çeyreğin ortalarında, Galatasaray 65-57 öne geçmişti.
Pelin Bilgiç’in kritik 3 sayı isabeti, oyuna dönen Nilay Kartaltepe’nin pas trafiğine olumlu katkısı, Paris ve Ogumbowale’nin maçın sonunda artan etkisi Orman Spor adına belirleyici detaylardı. 
Galatasaray açısından, kısıtlı rotasyonu olan Orman Spor önünde farkı yaratan faktörün geniş rotasyonun arttırdığı savunma direnci ve rotasyonun skora katkısı olması gerekiyordu. 
Sarı kırmızılılar bu iki önemli faktörde gereken etkiyi ortaya koyamadı. 
Ankara ekibinde kenardan gelen iki oyuncu olan Leedham ve Damla Gezgin’in toplam 16 sayısı, toplam 12 sayı üretebilen beş Galatasaraylı kenardan gelen oyuncuya karşı dezavantaj olması gereken bir alanı avantaj konumuna getirdi.  
Sarı kırmızılılarda 36 dakika sahada kalırken maçı 25 sayı ile tamamlayan Macaulay’ın kırılma anlarının yaşandığı son beş dakikada sayısının olmaması, son çeyrekte yalnızca bir üç sayı isabeti üretebilmesi sonuçta etkili faktörlerden bir diğeriydi. 

********

Herbalife Nutrition KBSL’de Gelecek Koleji Çukurova Basket Takımının ligin alt sıralarında yer alması en çok konuşulan konular arasında. 
Mersin ekibi Adana Basket deplasmanında ikinci yarıda 14 sayı öne geçse de rakibin skor silahları olan  Adams, Dikaioulaku, Prince’i durduramayınca 92-87 kazanan Büyükşehir Adana basket oldu. 
Adana ekibinde üç yabancı oyuncunun skor başarısı galibiyet için yeterli olamazdı. 
Bu noktada Nihan Dabakoğlu’nun iki haneli skor katkısı, galibiyeti takıma hissettiren 3 sayı isabetinin kahramanı olan Sera Özelçi’nin hatasız şut yüzdesi ve 8 sayılık katkısına 9 ribaund eklemesi galibiyette çok önemli faktörler oldu. 
Gelecek Koleji Çukurova Basket adına, alınan sonuçlarda en büyük pay bir türlü etki üretemeyen, rakipleri durdurmayı başaramayan savunma performansı. 
Mersin ekibi adına bu alanda iki önemli zorluk var. 
Bunlardan ilki kadroya alınan yabancı oyuncuların savunma konusundaki kırılganlıkları. Buna ek olarak yerli rotasyondaki genç oyuncuların da savunma konusunda aşama sağlayamaması takım savunmasının belini daha da büküyor.  
Gelecek Koleji Çukurova Basket adına ikinci zorluk ise Euroleague’in yıpratıcı takvimi. 
Bazı haftalar 8 günde 4 uçak yolculuğu ve üç maç yapan ELW’deki takımların idman yaparak savunma geliştirmesi ya da savunma için gereken enerjiyi sahada ortaya koyması büyük bir deneyim, kalite ve olgunluk gerektiriyor. 
Bazı maçlarını Cuma günü oynayarak bir ekstra gün kazanmaya çalışacağı anlaşılan Turuncu lacivertliler bundan sonra guard savunması başlatabilecek bir oyun kurucu ve pota altında etki üretebilen bir isimle, özellikle Euroleague yoğunluğu bittikten sonra yeni bir hava yakalayabilir. 

******

TKBL cephesinde de ligin ilk yarısı sona erdi. 
İlk iki sırada yer alan Emlak Konut 1881 Düzce Belediye deplasmanında, İstanbul Üniversitesi evinde Edremit Belediyesi Güre Spor önünde zor maçların ardından kazandı. 
Emlak Konut açısından Düzce’de alınan 53-50 skorlu galibiyette savunma istikrarı, önemli anlarda bu kaldıraç ile gelen ve sıklıkla Nihal Güngör’ün bitiriş başarısıyla skora dönüşen fast breakler, Bahar Yapar’ın iki haneli skor katkısı, Ebru Ağar’ın kritik bölümlerdeki isabetleri ön plandaki faktörlerdi.
Düzce ekibinde 11 sayı ile oynayan Jordan takıma bu maçta galip gelmek için gerekli kaldıracı sağlamaktan uzak oynayınca, güçlü savunmaya sahip rakip önünde yerli oyuncular üzerindeki skor baskısı arttı.    1881 Düzce Belediye’de Cansu Aslan 15 sayı, Ronahi Zilan Kıran 12 sayı ile ön plandaki isimler oldu. 
Haftanın çekişmeli geçmesi beklenen maçlarından biri Bursa BŞB – Bayraklı Belediye arasındaydı. 
Bayraklı Belediye istikrarlı savunması, hücumda pas yaparak rakip savunmanın açığını arayan top paylaşımı ve Seda Aydın, Burcu Karahan, Hande Kuzu ve Fahriye Bayraktar’ın skor liderliği ve White’ın özellikle Bursa pivotu White’ın sahada olmadığı bölümlerdeki etkisiyle çok kolay kazandı. 
Bursa BŞB açısından güçlü, topu iyi paylaşan bir ekip önünde pota altında dominant etki üretmeden kazanmak kolay değildi. 
Maçın kaderinin belirlendiği ilk yarıda Bursa BŞB pivotu White ve Melike Bakırcıoğlu’nun yarattığı vakum, savunma başarısı tarafından telafi edilemeyince fark zaman zaman 30 sayıların üzerine çıktı. Bursa ekibinde Gizem Uca, Gülşah Çelebi iki haneli skor üreten isimlerdi. 
Haftanın en çekişmeli maçlarından biri İstanbul üniversitesi – Edremit Belediyesi Güre arasındaydı. 
Maçın büyük bölümünde Grant Allen’ı pota altında iyi kullanan, alan savunmasıyla ritim yakalayan  İstanbul Üniversitesi, Şuğranur Sönmez’in çok yönlü oyunu ve Derin Erdoğan’ın penetrelerden ürettiği sayılarla önde olan takımdı. 
Maçın ikinci yarısında Edremit Belediyesi Güre Spor Tuğçe Murat’ın oyuna girmesi, Gönül Dönmez ve Burcu (Erbaş) Taşkıran’ın kritik sayılarıyla rakibini sürekli yakın takip etti. 
Sonlarda Helin Boybeyi  ve Jackson’un isabetleriyle maça ortak olan Edremit Belediyesi son dakikada çizgiden 1/4 isabet bulup son topu iyi savunamayınca, Derin Erdoğan’ın asistini sayıya çeviren Grant Allen, bitime saniyeler kala takımını öne geçirdi. 
İstanbul Üniversitesinde Şuğranur Sönmez’in (17s) maç boyu skora ve kimya üretimine katkısı, son üç dakikadaki iki kritik basketi ve savunmada blokladığı top, Derin Erdoğan’ın tepeden oynadığı P&R oyunlarındaki başarısına eklediği 13 sayı ve  5 asisti sonucu belirleyen performanslardı. 
Edremit Belediyesi Güre Spor’da sonda kaçan faul atışları ve 14 sayı ile oynayan Jackson’un etkisini maçın bütününe yayamamış olması ön planda gözükse de savunmadaki ritim kayıpları yenilginin ana sorumlusu konumundaydı.  

******

Zirvenin diğer takipçileri olan Mardin Büyükşehir Başak Spor Urla Belediye, Nesibe Aydın SK ise Fenerbahçe Gelişim deplasmanlarından rahat galibiyetler elde etti. 
Diğer maçlarda Antalya 07 Basketbol Yalova deplasmanında güle oynaya kazanırken, Mersin Üniversitesi haftayı BOTAŞ Gelişim önünde aldığı değerli bir galibiyetle kapattı. 
Haftanın bir diğer çekişmeli maçında 34 Bosna Basket, Dilek Dedeoğlu’nun kırılma anlarında bulduğu 6 sayı, skora toplamda 28 sayılık katkısı, İlknur Çınar ve Deniz Boz’un iki haneli skor üretimiyle Bilge Hastanesi Sakarya Yükseliş Spor önünde 66-65 kazandı. 
Sarı siyahlılarda beş sayısı ve sonlarda topladığı çok kritik ribauntlarla sonuçta belirleyici olan Saynur Tozlu başroldeki isimler arasındaydı.  
Bilge Hastanesi Sakarya Yükseliş Spor Nazlı Güler ve Houston’ın toplam 39 sayılık skor katkısına  Tuğçe Kanat’ın sonda gelen üçlüğü eklenince maça ortak olsa da kazanacak ekstra hamleyi yapacak zaman kalmamıştı.  
twitter: @hayripekergin 
 

Yorumlar Okunma: 5595