Karşıyaka'ya Bursa eklendi (Yalçın Granit) - BasketFaul.com

Karşıyaka'ya Bursa eklendi (Yalçın Granit)

05-01-20 18:38
Son yazılarımdan birinde okunma sayısının 23.000’e çıktığını ve ne kadar sevindiğimi, gururlandığımı yazmıştım. En son yazımda ise okunma sayısı 50.000’i geçmiş. Avrupa basketbolunun futboldan daha çok sevildiği iki ülke var; Litvanya ve Yunanistan. Diğer hepsinde futbol hep ön planda. Futbolun ve basketbolun dengeli sevildiği tek ülke İspanya. Eğer basketbol, futbolun baskısından kurtulursa Türk Milli Basketbol Takımının Avrupa Şampiyonalarında final oynayacağından kimsenin şüphesi olmasın. Yazılarımı okuyan basketbolsever gençlerimize teşekkür ediyor, mail adresimi paylaşmak istiyorum: yalcingranit1@gmail.com 

Böylece basketbolseverlerle hem yazışmış oluruz, hem de basketbol sevgimizi ve bilgimizi paylaşma fırsatımız olur.

2019’un son mutlu haberini Tofaş’ın başarılı genç koçu Orhun Ene’den aldık. Geçen hafta birçok televizyon kanalının özel röportajlarında Orhun Ene vardı. Röportaj yapanlardan biri ise sorduğu sorularla basketbol bilgisini ispatlayan Can İşbakan’dı. Aralarında oyuncu geliştirme ve takım oyunu gibi birçok konuyu konuştular. Ama beni ayağa kaldıran Orhun Ene’nin “Biz Tofaş olarak Bursa’yı basketbol şehri yapmak istiyoruz” demesiydi. Basketbolun futbolu geçmesi konusuna aday takımlardan Karşıyaka var diye yazmıştım, böylelikle buna şimdi Bursa da ekleniyor. Bu anlayıştaki şehirler çoğalırsa biz İspanya’ya benzeriz. Ben buradan Orhun kardeşime sesleniyorum; eğer Bursa bir basketbol şehri olursa sen tarihe geçersin. Orhun’un konuşmaları tecrübeli NBA koçları gibiydi. Ben İstanbul’dan hem Tofaş’a hem de Bursaspor’a başarılar diliyorum.

Bence Basketbol Federasyonu'nun görevi Türkiye’de basketbolun televizyonlarda gazetelerde futbol kadar olmasa bile, ona yakın yer almasını sağlamaktır. Hidayet Türkoğlu 2 metrenin üzerindeki boyuna rağmen Efes’te oynarken takımdaki görevi oyun kuruculuktu. Hidayet daha o zaman çok yönlü oyuncu olmanın faydalarını ispatladı. Daha sonra uzun yıllar NBA’de oynadı ve orada da çok başarılı oldu. Bana kalırsa Hidayet yalnız Türkiye’den değil, tüm avrupadan NBA’e giden yabancı oyuncular arasında tartışılmayacak kadar hepsinin önündeydi. Şimdilerde yanında Türkiye’nin en karakterli ve en başarılı koçu Aydın Örs var. Onların Türk basketbolu için çok değerli planları var. Ama bence öncelikleri basketbolu anadoluya yaymak, sevdirmek ve futbolun baskısından kurtarmak olmalıdır. Bu olursa onların tekrar tarihe geçmeleri kaçınılmaz olur.

Son olarak Fenerbahçe’nin durumuna bakalım. Fenerbahçe’deki dalgalanma sona ermek üzere. Ama son Bursaspor maçında hala zamana ve yeni transferlere ihtiyacı olduğu ortaya çıktı. De Colo her gün daha öne çıkıyor. Fenerbahçe’nin kadrosu çok güçlü. Başka bir takımda olsa ilk 5 oynayacağı garanti olan Ali Muhammed Olimpiyakos maçında 40 dakika oyunu kenardan izledi. Yine de Fenerbahçe Olimpiyakos’u yendi. Sloukas da giderek lider oluyor. Fakat ligimizde Sloukas gibi kaç Türk oyuncu var diye sorarsanız cevap vermek çok güç. Halbuki Yunan liginde Sloukas gibi çok oyuncu var. Panathinaikos’daki Kalates ve Olimpiyakos’daki Spanoulis bunlardan bazıları. Ayrıca Yunan koç İtoudis avrupanın en güçlü takımlarından CSKA’nın başında. Bu gerçekleri görmezden gelemeyiz. Bizim de Türk basketbolunu layık olduğu zirveye çıkarmamız lazım.

Sevgiler, saygılar 

Yorumlar Okunma: 26962