Fenerbahçe 2020'ye 2018 ruhuyla başladı - BasketFaul.com

Fenerbahçe 2020'ye 2018 ruhuyla başladı

02-01-20 23:37

İSTATİSTİK: 

Fenerbahçe Beko yeni yıla mükemmel bir galibiyetle başladı 96-87. 

Deplasmanda Olympiakos karşısında zaman zaman alev alan temsilcimiz dış atışlarda çok etkili olunca rakibini ilk çeyrekten sonra hiç yanına yaklaştırmadı. Sloukas ilk çeyrek sonunda kendi sahasının ortasından üçlük isabeti bulurken maçın devamında özellikle üçüncü çeyrekte kötü tercihler yaptı. Fenerbahçe'de Malcolm Thomas beklenen katkıyı verirken De Colo oyun sıkıştığında sorumluluk alarak neden bu ligin en iyi oyuncularından biri olduğunu kanıtladı. Spanoulis maçın bitimine 2.37 kala bulduğu üçlükle Euroleague tarihinin en skorer oyuncusu ünvanını ele geçirdi.

Olympiakos karşılaşmaya 8-2 ile girince Fenerbahçe taraftarları yine mi diye kara kara düşündü fakat bu sefer Fenerbahçe şut sokmaya kararlı gelmişti. De Colo ve Kalinic'in üçlükleriyle nefes alırken skor dengeye geldi. Savunma istediğimiz sertlikte olmasa da çeyrek sonunda Mora Yarımadasının öbür tarafından üçlüğü yollayan Sloukas ilk çeyreği 22-20 önde tamamlamamızı sağladı.

İkinci çeyreğe de Melih'in üçlüğüyle girince 10 saniyede 6-0'lık seri yakalamış olduk. Rakibi top kayıplarına zorlayan temsilcimiz  3 dakikada yakaladığı 8-2'lik seriyle farkı çift hanelere çıkardı. Devre sonunda De colo'nun resitali de gelince ikinci yarıya giderken 52-40 Fenerbahçe üstünlüğü bulunuyordu.

İkinci yarıya iyi başlayan taraf yine Fenerbahçe oldu. Üst üste üçlüklerle farkı açan temsilcimiz rakibe molayı aldırdı. Ne olduysa bu moladan sonra oldu. Bir türlü doğru yerleşemeyen Fenerbahçe kötü tercihlerle rakibine kolay sayı imkanı verdi. Yine de dış atışlarda kısa sürede gelen toparlanma ile farkı yeniden açtık. Son bölümde hücum ribaundlarını dış atışlarla süsleyen temsilcimiz son çeyreğe 74-61 önde girdi.

Son çeyreğe Spanoulis'in üçlüğüyle girilse de Westermann'ın üçlüğü ve takımı iyi yönetmesiyle sahada üstünlük temsilcimizde kaldı. Çok kısa sürede gelen 7-0'lık seriyle fark 18 sayıya kadar çıktı. Maç bitti derken Olympiakos serbest atışlarla adım adım geri döndü. Fark çift hanelerin altına dahi indi fakat De Colo'nun bu sefer maçı vermek gibi bir niyeti yoktu. Müthiş oynayan Fransız guard 30 sayıya ulaşırken Spanoulis'in rekor gecesini de berbat etti. Spanoulis 2.37 kala bulduğu uzak üçlükle tüm zamanlar Euroleague sayı liderliğini eline geçirdi. Kalan sürede Olympiakos çabuk sayılarla farkı eritmeye çalıştı. 37 saniye kala fark 7 sayıya indi. Datome'nin hücum faulüyle Olympiakos ümitlendi ama yapılan top kaybıyla Fenerbahçe çizgiye Sloukas'ı göndererek maçı bitirdi. Karşılaşmadan temsilcimiz 96-87 galip ayrıldı.

Fenerbahçe 3 sayı bölgesinden 16/29 isabetle yüzde 55.2'ye ulaştı.

Öne çıkanlar...
Olympiacos: Brandon Paul 11 sayı, 1 asist, Vassilis Spanoulis 14 sayı, 8 asist, Will Cherry 10 sayı, 4 ribaund, 3 asist, Nikola Milutinov 11 sayı, 7 ribaund, 1 asist, Georgios Printezis 14 sayı, 6 ribaund, 2 asist, Kostas Papanikolaou 11 sayı, 4 ribaund, 2 asist, Willie Reed 10 sayı, 1 ribaund
Fenerbahçe BEKO: Kostas Sloukas 14 sayı, 4 ribaund, 9 asist, Nando De Colo 32 sayı (5/8 üçlük), 2 ribaund, 3 asist, Derrick Williams 13 sayı, 5 ribaund, Luigi Datome 15 sayı (3/7 üçlük), 4 ribaund

Yorumlar Okunma: 2513