Örs: Basketbolun geleceğine umutla bakıyorum - BasketFaul.com

Örs: Basketbolun geleceğine umutla bakıyorum

01-01-20 20:07
Basketbolumuzun duayen ismi Aydın Örs bazı olumsuzluklara karşın basketbolumuzun geleceğinden umutlu olmak için çok neden olduğunu söyledi.

Örs'ten pasajlar...

* TBF'nin aldığı en çok 5 yabancı kuralının pozitif etkilerini görmeye başladık. Berk, Metecan, Rıdvan, Alperen, Şehmıs, Furkan ve daha birçok genç maçı çeviren oyuncular olmaya başladı. Bu kural sonucunda artık genç diyemeyeceğimiz Melih Mahmutoğlu ve birçok Türk oyuncu önemli roller alıyor. 5 yabancı kararı daha önce alınmış olsa, şimdi çok daha fazla yetişmiş, iyi yerli oyuncudan söz ediyor olacaktık. 
* Gerek yabancı antrenör kriterleri, gerekse kulüplerin ekonomik sorunları nedeniyle geçmiş yıllara göre yabancı antrenör sayısı azaldı, çok daha fazla Türk antrenör BSL'de görev yapıyor ve çok da başarılı oluyor. Elbette Obradovic gibi koçların ligimizde görev almasını yararlı görüyorum, bu tür kaliteli koçların da basketbolumuza verdiği ve vereceği çok şey var. Bu tür kaliteli koçlar ligimizde görev yapmalı. Ancak şunu unutmayalım ki Türk Basketbolunun gelişmesi için temel faktör yerli antrenörlerdir. Ne kadar çok sayıda iyi antrenörümüz olursa, basketbolumuz o kadar ileri gidecektir.
* Eğitim Kurulu olarak Spor Genel Müdürlüğü ile bazı sorunlar yaşıyoruz. Bireysel antrenörlük, kondisyonerlik konusunda özgün çalışmalar yapmakta zorlanıyoruz ama sorun yaşadık diye geri adım atacak değiliz ve sorunun çözümlenmesi için çalışıyoruz.
* Eğitim Kurulu olarak çok yoğun ve geçmişe göre çok farklı müfredatlarla yeni antrenörlerin daha donanımlı olması için çaba harcıyoruz. Bunun sonuçları alındıkça bu antrenörler çağdaş basketbola uygun olarak fundamental, kondisyon, basketbol bilgisi olarak çok daha donanımlı oyuncular yetiştirecek ve havuz genişleyecek. Şimdiden çok olumlu geri dönüşler alıyoruz.
* Abdi İpekçi'nin yerine planlanan tesisi kazandığımızda bir mabede sahip olacağımızı düşünüyorum. Burası 10 bin kişilik salonun dışında 3 salon, otel, kütüphane ve diğer birimleri ile aynı zamanda bir eğitim merkezi de olacak.
* 3-4 il dışında başka yörelerde de iyi basketbolcu yetiştirmeliyiz. Teksüt Bandırma bu konuda en iyi örnektir. Bandırma'nın yaptığı, başka illerde de gerçekleştirilebilir. 
* BGL Türk Basketbolu'nun gelişimi için, sonuçlarını görmeye başladığımız harika bir proje. Burada oyuncuyla birlikte antrenörler de gelişiyor. Artık genç takımlar eskisine göre aralarında yaygınlaşan rekabetten dolayı donanımlı antrenörü, kondisyoneri ile çok daha bilimsel çalışıyor.
* Gelecekte yetenekli gençlerin Basketbol Lisesi'nde toplanması düşünülebilir. Bu sayede hem okul, hem basketbol olarak çok daha iyi eğitim almaları sağlanabilir.

* Altyapı kulüplerinin artırılması amacıyla yetiştirici kulüpleri koruyucu şartlar TBF tarafından yönergeleştirilirse çok daha fazla kulüp altyapıya yönelecek ve bundan Türk Basketbolu büyük yararlar elde edecektir. 

Yorumlar Okunma: 2714