Bilinçsiz yeterlilik (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Bilinçsiz yeterlilik (Hayri Pekergin)

29-12-19 18:35

 İlk başta kulağa hoş gelmiyor değil mi?

“Yeterlisin. İyisin, hoşsun ama bilinçsizlik hoş bir şey olmasa gerek” diye düşünebilir insan.  
Aranızda eğitimci olanların gayet iyi bildiği gibi aslında “bilinçsizce yeterli” olmak gayet iyi bir durum.
Genel kabul görmüş öğrenme süreçlerinin üst noktası.
Bilinçsiz yetersizlikten, bilinçsizce yeterli olmaya giden son aşama.
Bu aşamada öğrenme tamamen gerçekleşmiş oluyor. 
Edinilen bilgiler farkında olunmadan otomatik olarak (bilinçsizce) kullanılmaya ve yarar üretmeye başlıyor. 

******

Basketbolumuzdaki oyuncuların, teknik ekiplerin, yöneticilerin, menajerlerin ve federasyonun gelmesi gereken yer bu. 
Gelmesi gereken yer bu ama şu anda neredeyiz?
Ben aşağıya öğrenme sürecindeki aşamaları yazıyorum. 
Kararı siz verin;
a) Bilinçsiz yetersizlik: Bilginin varlığından habersiz ve bilgiyi kullanamıyor. 
b) Bilinçli yetersizlik: Bilginin varlığından haberi var ve bilgiyi (bir/birçok nedenle) kullanamıyor. 
c) Bilinçli yeterlilik : Bilgi var ve kullanılıyor. Bu kullanım otomatik halde değil. 
d) Bilinçsiz yeterlilik : Bilgi var. Bilgi otomatik şekilde kendiliğinden kullanılıyor. 

******

Gündemdeki soru;
Basketbolumuz öğrenen bir organizasyon mu? 
Oyuncusuyla, coachuyla, yönetimiyle, menajeriyle hakikaten öğreniyor muyuz?
Öğrendiklerimizi kullanıyor muyuz?  
Yoksa geçmişteki ezberleri kullanarak kendi kendimizi tekrar etmenin rahatlığına teslim olmayı mı tercih ediyoruz. 
Basketbol bir spor, bir show bir endüstri olduğu kadar hammaddesi insan olan, içinde çoklu disiplinler barındıran hibrit bir performans sanatı. 
Çoklu disiplinler dediğimiz zaman pazarlamadan bio-mekaniğe kadar uzanan geniş bir yelpaze söz konusu.
Burada dün yok. Bugün saat 24.00 da bitecek. Yarın var ve yarınlar var. 
İklimden, ekonomik dengelere, teknolojiden sosyolojiye her şeyin çok hızlı şekilde değiştiği yerde karşımıza çıkan yenilikleri öğrenmeye açık mıyız?
Yoksa oyunu oynadığımız sahneden, sahnenin kurulu olduğu dünyaya kadar her şey değişirken, aynı kalmanın kolaycılığına mı teslim olmuş durumdayız?

******
 
Basketbolda bu sorulara bireysel bakış açılarından değil, oyuncudan, coacha, yöneticiden menajere, hakemden federasyona, il temsilcisinden medya mensubuna kadar, paydaşların oluşturduğu bir bütün olarak yanıt aramak gerekiyor. 
Cevaplar için  öyle uzaklara gitmeye gerek yok.  
Dedik ya performans sanatı. Ortaya konan performanslara bakın. 
Sezon başında beyan edilen hedefleri hatırlayın.
Alınan sonuçları görün.  Sıralama gelinen yerlere bakın.

***** 

Dün’ü bilerek yani bilgiyi kullanarak, öğrenerek yarını şekillendirmek güzel. 
Dün’de kalmak ise zaman kaybı demek. 
Para kaybı demek.  
Fırsat kaybı demek. 
En kötüsü ise itibar kaybı demek. 

******
Alınan beklenmedik kötülükte sonuçlar, gelinen başarısız yerler söz konusu olduğunda, olumsuzlukların arkasında genelde bir çok neden oluyor. 
Spordan pazarlamaya, herhangi bir süreç aşağıdaki 5 aşamadan oluşuyor. 
Belirle (tanımla), (tanımladığını) değerlendir, uygulama metodu seç, uygula, izle ve düzelt 
İşler istenmeyen şekilde gelişip, sonuçlar hedeflerden sapıyorsa yukarıdaki beş aşamada bir ya da birden çok yerde hata var demektir. 
Bu hataların her zaman düzeltilmesi, yanlışlardan dönülmesi mümkün. 
Bunun için en önemli faktör öğrenmeye, yeni bilgilere, yeni bakış açılarına açık olmak. 
Bakmaktan okumaya, okumaktan anlamaya, anlamaktan içselleştirmeye giden yolda ilerlemek. 

******
Herbalife Nutrition KBSL’de ilk yarının son haftası gelirken aşağıda yer alan puan durumunu, bu puan durumuyla bağlantılı olan maç sonuçlarını,  bireysel oyuncu performanslarını, yönetim anlamındaki başarı ya da başarısızlıkları yukarıdaki satırların ışığında değerlendirmek gerektiği düşüncesindeyim. 
 
 
HERBALIFE NUTRITION KBSL PUAN DURUMU
Sıra
 
Takım
Maç
G
M
A
Y
İç P
İç A
Toplam Averaj
Puan
1.
 
FENERBAHÇE ÖZNUR KABLO
11
11
0
884
611
0
0
273
22
2.
 
GALATASARAY
11
10
1
901
766
0
0
135
21
3.
 
OGM ORMANSPOR
11
9
2
884
823
0
0
61
20
4.
 
İZMİT BELEDİYESPOR
12
6
6
996
979
0
0
17
18
5.
 
BİREVİM ELAZIĞ İL ÖZEL İDARE
11
6
5
938
862
0
0
76
17
6.
 
ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ
11
6
5
776
791
0
0
-15
17
7.
 
BELLONA KAYSERİ BASKETBOL
11
6
5
800
816
0
0
-16
17
8.
 
BEŞİKTAŞ TRC İNŞAAT
11
5
6
855
837
0
0
18
16
9.
 
HATAY BŞB.
11
4
7
825
869
0
0
-44
15
10.
 
BOTAŞ
11
3
8
735
735
0
0
0
14
11.
 
ADANA BASKETBOL
11
3
8
895
937
0
0
-42
14
12.
 
GELECEK KOLEJİ ÇUKUROVA BASKETBOL
11
3
8
802
898
0
0
-96
14
13.
 
SAMSUN CANİK BELEDİYE
11
0
11
580
947
0
0
-367
11

 

TKBL’DE SÜRPRİZ SONUÇLAR, ÖZEL PERFORMANSLAR
Kadın basketbolunun “2 Numaralı Liginde” ilk yarının sonu yaklaşırken sürpriz sonuçlar, üzerinde konuşulması gereken performanslar vardı. 
Haftanın önemli sonuçlarının başında Fenerbahçe Gelişim Takımının, ligin ev sahibi avantajını en iyi kullanan ekiplerinden Mardin Büyükşehir Başak Spor karşısında aldığı deplasman galibiyetİ geliyor. 
Son dakikalara 7-8 sayı geride giren sarı lacivertliler, adeta görücüye çıkmışçasına etkili oynayarak 31 sayı, 12 ribaunt, 5 asist üreten Olena Stashchuk’un sondaki liderliğinde 87-86 skorlu galibiyete ulaştı. 
Coach Özlem Şencan’ın rakibin sert savunmasından mental olarak etkilenen genç oyuncularını odaklı tutma çabası, savunma çözümleri, zamanında aldığı molalar galibiyette etkili oldu. 
18 Sayı, 8 ribaunt üretiminin yanında,  Stashchuk ile çok iyi bir sinerji yaratan İrem Sözen’in etkili oyunu, triple double’a yaklaşan 15sayı, 9 asist , 7 ribaunt, 3 top çalma performansıyla  Merve Arı, bu değerli galibiyette diğer  başrollerdeydi.  
Fenerbahçe Gelişim Takımında, sezon başındaki Federasyon Kupası şampiyonluğunu hatırlatan bir başarıyla dönülen Mardin deplasmanında, 12 sayı,3 ribaunt ile oynayan İdil Saçalır,  kritik anlarda az top kaybı ile büyük sorumluluk üstlenen 2 sayı, 5 asist ,2 top çalma üreten oyun kurucu Ayşe Yılmaz ve 7 sayılık katkı yapan Doğa Adıcan  ön plandaki diğer isimler oldu. 
Mardin ekibi, kendi geniş guard rotasyonu ile rakiplerin oyun kurmasını zorlaştıran savunma şablonunu, oyunu Stashchuk –İrem Sözen ikilisi üzerinden yönlendiren Fenerbahçe  Gelişim önünde ortaya koyamayınca evinde sürpriz olduğu kadar önemli bir yenilgi aldı. 
Mardin Büyükşehir Başak Sporda skor lideri James,  son bölümde etkili oynayan İrem Tulgar, Pelin Küccük ve Sehernaz Çidal iki haneli skor katkısı yaptı.  8 Sayı, 12 asist ,4 top çalma ile oynayan Dilara Tongar bir diğer ön plandaki isim oldu. 
 
*****
 
TKBL’de haftanın önemli sonuçlarından birini, maçın üçüncü çeyreğindeki etkili savunmasıyla Bursa BŞB önünde 66-54 kazanan Emlak Konut aldı. 
Emlak Konut takımında Geçen hafta Mersin Üniversitesi önünde alınan sürpriz yenilgili maçta sezon ortalamasının çok altında kalan Nihal Güngör, bu kez 18 sayı ile en skorer isim olurken, Deniz Çolakoğlu ve Bahar Yapar çift haneli skor ve etkili savunma ile ön plandaydı. 
Halime Uykan’ın tecrübesi, erken faul sorunu yaşayan Fall kenardayken pota altında işleri aksatmayan Aysude Yıldıztekin galibiyette pay sahibi diğer isimlerdi.  
Bursa BŞB bu önemli maçta oldukça etkisiz oynayan White’ın pota altında neden olduğu çekim etkisi kaybını rakip savunmanın çok sertleştiği 3.çeyrekte hissetti. 
Hücumda iyi gitmeyen işleri ve White’ın etkisiz oyununu savunma ritmi ile telafi edemeyen lacivert yeşillilerde Melike Bakırcıoğlu, Gülşah Çelebi ve sakatlık öncesi ritmine giderek yaklaşmakta olan Gizem Uca ön plandaki isimlerdi.
 
******
 
Haftanın önemli sonuçlarından bir diğerini evinde Nesibe Aydın SK’nü 17 sayı geriden gelerek 63-55 mağlup eden Antalya 07 Basket aldı. 
İkinci yarıda 44-22 önde olan Antalya ekibinde, ritim yakaladığı maçlarda,bacakları yavaş pivotu olan takımlara ters gelen forvet Goodwin’in skor liderliği kadar Meryem Gültekin, Aslı Çil, Bahar Kocaaoğlu,  Gülnur Sandallıoğlu ve Devran Tanaçan’ın skor ve savunma katkısı belirleyici konumdaydı. 
Nesibe Aydın sahip olduğu enerji seviyesi ile telafi edemediği hücumdaki ritim kayıplarının bir yenisini maçın ikinci yarısında yaşayınca, zirve takibinde üçüncü sırada yer alan Bayraklı Belediyesi’nin bir adım gerisinde kaldı. 
 
******
 
TKBL’de haftanın değinilmesi gereken bir diğer karşılaşması Bayraklı Belediye Mersin Üniversitesi arasında oynandı. 
Mersin Üniversitesi, geçtiğimiz hafta iç sahada İlayda Güner ve Şevval Akalan’ın katkısıyla Emlak Konut’u mağlup etmeyi başardıktan sonra İzmir deplasmanında Bayraklı Belediye önünde bu isimler olmaksızın büyük direnç gösterdi. 
 Bayraklı Belediye maçın 3. çeyreğinde oyunun kontrolünü ele alsa da Cohen’e gelen yardımları Zeynep Şahin, Çisem İncel ve Sevgi Yaşa ile cezalandıran Mersin Üniversitesi son dakikada skora ortak oldu. 
Karar anlarında White’ın kritik basketi ile 73-71 öne geçen Bayraklı Belediye çizgide hata yapmayınca 76-71 kazanarak yeni bir sürprize izin vermedi.  
35 Top kullanan Cohen Mersin ekibi adına 37 sayı üretirken Bayraklı Belediyede Seda Aydın, Hande Kuzu, Burcu Karahan ve Fahriye Bayraktar White ile birlikte ön plandaki isimlerdi.   
 
*****
 
TKBL’de diğer maçlarda 1881 Düzce Belediye Yalova VIP, İstanbul Üniversitesi ise BOTAŞ Gelişim deplasmanlarında kazanarak haftayı kayıpsız atlattı. 
İstanbul Üniversitesi etkili oyun kurucusu Yağmur Bul’un yokluğunda,  BOTAŞ Gelişim önünde son çeyrekte Ecem Erk’in isabetli 3 sayılık şutlarıyla başlayan  16-0 seri ile maçı kontrolüne aldı. 
Maçın sonlarında BOTAŞ Gelişim’in farkı yeniden azaltması, ligde zirveyi paylaşan sarı yeşilliler adına sert maçlara sahne olacak gelecek haftalar öncesinde alarm verici bir uyarı olarak görülmeli. 
TKBL’de Urla Belediyesi önünde kazanan Bilge Hastanesi Sakarya Yükseliş Spor ve Bosna 34’ü mağlup eden Edremit Belediyesi Güre Spor haftayı galibiyetle kapatan diğer takımlar oldu. 
twitter: @hayripekergin 
 

 

Yorumlar Okunma: 5432