Adres hala Ömer Çavuş (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Adres hala Ömer Çavuş (Necip Kapanlı)

27-12-19 11:05
Hiç kuşku yok ki, bizim antrenörler beğenmese de NBA en değerli ve en çok izlenen lig. Bu nedenle de basketbol topunu eline alan her çocuğun hayallerini, bir gün NBA'de oynamak süsler.

NBA'in reytinglerini yükseltip büyük değerler kazanmasındaki en önemli faktör oyuncuların performansı. Dünyanın en iyi oyuncularının yer aldığı platform yüzmilyonlarca kişi tarafından merak ediliyor ve izleniyor. NBA'in marka değerinin zirve yapmasında, istatistiki bilgilere ulaşılmasındaki kolaylık ve bu bilgilerin anında paylaşılmasının etkisi çok büyük.

Bir maç sona erdikten sonra 5 dakika içinde öne çıkan oyuncularla ilgili, örneğin kaç maçtır en az 20 sayı attığı, takım büyük bir geri dönüş gerçekleştirmişse konuyla ilgili kulüp ve NBA rekorları, genç bir oyuncu triple double yapmışsa NBA tarihinde bunu başaran genç oyuncularla ilgili döküm, bir oyuncunun kaç maçtır en az 1 üçlük isabeti bulduğu gibi bilgileri görebilirsiniz. Bunun dışında meraklıları için gelişmiş istatistikler bir basketbolseverin saatlerini alabilir. O oyuncu sahadayken savunduğu oyuncuların dakika bazında isabet yüzdesi, bir takımda belli üçlüler aynı anda sahadayken ürettikleri skor, bir oyuncunun sağ forvetten mi, sol forvetten mi daha isabetli şut atabildiği... Yüzlerce binlerce istatistik.

Bunun dışında koçların ve oyuncuların maç öncesi ve sonrası düşünceleri de çok büyük ilgi topluyor. Tabii ki onlar, bizimkilerin çoğunun yaptığı gibi, "Kötü oynadık, önümüzdeki maçlara bakacağız." deyip gitmiyorlar. İçi dolu konuşmalar yapıyorlar.

Zaman harcamadan sakat oyuncuların durumunu kolayca öğrenip, oynanacak maçlarla ilgili öngörülerde bulunabilirsiniz.

Böyle olunca insanlar gün boyunca basketbolla ilgili konuşacak çok şey bulabiliyor ve merakları artıyor.

Gelelim Türkiye'ye... Bir oyuncu 17 asist yaptığında bunun kariyer, kulüp, sezon, lig rekoru olduğunu öğrenebilmeniz mümkün mü? Yapabileceğiniz şey, hafızasına güvendiklerinizi arayıp, "Daha fazlası var mıydı?" diye sormak olacaktır.

Peki ne yapacağız? Ligin ilk yıllarında istatistik yoktu, istatistik yayınına başlandıktan sonra da veriler bir yerde toplanmadı. Hiç olmazsa bu sezondan itibaren takım ve oyuncu bazında rekorların, önemli performansların insanların ulaşabileceği belli bir yere kaydedilmesini bekliyoruz. 

En genç ligimiz BGL... Geçenlerde bir oyuncu 50 sayı attığında sağı solu arayıp, geçmişte daha fazlasının olup olmadığını öğrenmeye çalıştık. Oysa TBF bütün bilgilerinin elinin altında olduğu BGL için böyle bir çalışma başlatmış olmalıydı. 

Bu konuyla ilgili 3 yıl önce "En iyisi Ömer Çavuş'a soralım" başlıklı yazımın geçerliliğini kaybetmesini umuyor ve diliyorum. (BURAYA TIKLAYIN) 

Yorumlar Okunma: 2595