Vicdanların kabul edemeyeceği bir karar (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Vicdanların kabul edemeyeceği bir karar (Necip Kapanlı)

26-12-19 21:00
Sanki şeytan dürttü, senede üç defa salona gitmeyen ben, bir baktım TBL'deki Ankara Anadolu Basket-Mamak Belediyesi maçındayım. Mamak Belediyesi yatırım yapan bir takım, Anadolu Basket ise lig başlamadan 3 gün önce "Seni de aldık" denilen, yaşı biraz ilerlemiş Ankaralı oyuncuları toplayan bir grup. Mücadelenin başabaş geçmesini tahmin ettiğim için çıplak gözle seyretmek istemiştim.

Üç periyoda çekiştiler, son periyodda Anadolu Basket'in nefesi yetmeyince Mamak Belediyesi kazandı. Buraya kadar normal. Ancak maç bittiğinde hepimiz Mamak Belediyesi'nden iki yabancının neden diskalifiye edildiğini anlamaya çalışıyorduk. 

İlk yarıda Lotanna Nwogbo bir karara sinirlendi, hakemle arasında bir diyalog geçti ve atıldı. Tabii ki o konuşmayı biz duyamadık ama en azından bir sorun olduğunu anladık. 

Ama ikinci yarıda Ricky Tarrant'ın neden atıldığı konusunda tribünde otururken hepimiz birbirimize baktık, acaba bir şey anlayan var mı diye? Bir pozisyonda temas alıp yere düştü, lehine faul çalındı, vücut dili en ufak bir tepki göstermezken büyük olasılıkla hakeme söylediği bir sözden dolayı atıldı. Daha doğrusu biz böyle tahmin ettik. Yukarıdan bakılırken herşey normal gözüküyordu ama o da atıldı. 

Diskalifiyeler konusunda daha ileri yorum yapmamız mümkün değil. Özellikle Tarrant'ın atılmasını anlayamamış olsak da (küfüreden insanın vücudu birşeyler anlatır) varsayalım ki hak etti...
 
4 maç ceza neyin nesi? Geçmiş Disiplin Kurulu kararlarına girip bakın, görevliye derecesi ne olursa olsun sözlü tepki gerekçesiyle maç cezası almış kaç oyuncu var? Hemen hemen hepsine sadece para cezası verildi... Sanırsınız ki hakeme saldırmış, vurmaya çalışmış, araya biriler girip olayın büyümesini önlemiş... Böyle birşey olmadı. Ya Tarrnt'a verdiğiniz ceza yanlış, ya geçmişteki diğer örneklerde verdiğiniz cezalar yanlış. Biri doğruysa diğer yanlış.

Ne Tarrant'ı tanırım, ne Mamak yöneticilerini... Ama olayı tribünden de olsa izleyen birisi olarak bu karar benim vicdanımda yer bulmuyor. Hatta oldukça insafsız olarak görüyorum.

Yıllarca hakemlik, MHK üyeliği, TBF ve FIBA teknik komiserliği yaptım, bu kadar acımasız bir karar görmedim. Hele hele gözümün önüne gerçekten şiddet içeren olaylar gelince... Örneğin geçen sezon Michael Eric rakibine kafa attı, 5 maç ceza aldı. Tarrant kime dokundu?

En büyük korkum ise hakemin belki de tam olarak anlayamadığı bir İngilizce ifadeden sonra yazacağı raporlarla başka oyunculara da benzer cezaların verilme olasılığı, yani bu olayın emsal teşkil etmesi... Çok tehlikeli... 


Yorumlar Okunma: 7579