Attı, basket olmadı (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Attı, basket olmadı (Hayri Pekergin)

25-12-19 21:53
Öyle böyle değil.

Büyük fırsat kaçtı.

Büyük fırsatı kaçıran, kendi sahasında Gelecek Koleji Çukurova Basket ile karşılaşan Birevim İl Özel İdare baş antrenörü Olcay Orak.

Bir anda on milyonlar tarafından görülme, sosyal medyada “viral” olma fırsatı uçtu gitti.

Oysa twitter yıkılabilir, instagramda fenomen seviyesine yükselmenin önü açılabilirdi.

Olmadı. Ama yanlış anlaşılmasın.

Burada Birevim Elazığ Özel İdare’nin Çukurova Basket önünde kazanabileceği maçı kaybetmesinden söz etmiyoruz.

Elbette Elazığ ekibi kendi sahasında Herbalife Nutrition KBSL üçüncüsü OGM Orman Spor’u 105-76 gibi net skorla yendikten sonra bu maça küme düşme hattında başlayan Mersin ekibini mağlup etse kendi adına iyi olurdu ama kaçan büyük fırsat maçın sonucu ile alakalı değil.

Maçın ilk çeyreğinde potaya çarptıktan sonra elden sekerek dışarıya “çıkmakta olan” topu maharetli bir el hareketiyle potaya gönderen Elazığ baş antrenörü Olcay Orak’ın şutu yakın gitse de çemberi bulmadı.

TBF tarafından Youtube üzerinden naklen yayınlanan maçta “baş antrenör tarafından atılan bu şut” çembere girip“ basket olsa” Elazığ takımı ve antrenörü dünyanın bütün televizyonlarındaki spor programlarında yer bulacaktı.

Elazığ ekibi ve antrenörü için etkili bir seyirci desteği önünde savunma başarısı, iyi top paylaşımı, oyuncuların istikrarı, disiplinli hücumlar ile kazanarak gündem olmak da iyi olurdu.

Ev sahibi takımda basketbolun doğruları sahada oldukça az olunca, kazanan takım bu sezon ikinci kez yaşayacağı yeniden yapılanma öncesinde dağınık görüntüsünden kurtulamayan Gelecek Koleji Çukurova Basket oldu.

Şakası bir yana, muhtemelen maçın gerilimiyle önüne aniden gelen topu refleks olarak potaya atan tecrübeli baş antrenörün bir açıklama ile Elazığ’da kendini izleyen genç antrenörlere ve sporculara iyi örnek olma sorumluluğunun gereğini yerine getirmesi uygun olur.

Bir Euroleague takımı etiketi taşıyan Mersin ekibi adına maçtaki en pozitif unsur maçı kazanmış olmaları.

Turuncu lacivertlilerde ikinci dalga takviye operasyonunun savunmaya nasıl bir katkı getireceği merak ile bekleniyor.

******

Haftanın ilginç maçlarından biri son maçlarında adeta tel tel dökülen Hatay BŞB ile ligin zirve adayı Galatasaray arasındaydı.

Galatasaray takımı Hatay BŞB’nin önceki maçların aksine, büyük bir odaklanma ile oynadığını oldukça geç algılayınca maç 38 dakika izleyenlere keyif veren başa baş bir mücadeleye sahne oldu.

Hatay BŞB Takımında Peters ve özellikle Abdelkadder’in sonlarda oldukça yorulması, Galatasaray’ın kırılma anlarında daha az hata yapan taraf olması sonucu belirledi.

Galatasaray teknik ekibi takımdaki odaklanma eksikliğini ikinci yarıda mücadele edeceğine inanılan isimlere süre vererek aştı.

Bana göre bu karar, ikinci yarıda süre alan oyuncular zaman zaman kritik hatalar yapsa da doğru bir tercihti.

Işıl Alben’in saha içi otoritesi kadar triple double’a yaklaşan performansı, Tilbe Şenyürek’in son haftalarda alışılan parıltılı oyunu, Hartley ve Macaulay’ın skor gücü, 18 yaşındaki Sude Yılmaz’ın hataları olsa da mücadeleye katkısı ve bu isimlere sonda ayak uyduran Alperi Onar’ın kritik üç sayı isabeti sonuçta etkili olan faktörlerdi.

Hatay BŞB’nin önceki haftalardaki -borsacılık tabiri ile- dip yapan performanslarından sonra odaklanma, mücadele bakımından toparlandığını görmek ligin kalitesi adına güzel.

******

Haftanın önemli galibiyetlerinden birini Bellona Kayseri Basket Sasha Cado’nun forma giymediği İzmit Belediye önünde aldı.

Rakip hücumları üçüncü çeyrekte belirgin şekilde yavaşlatan Kayseri ekibi sonda Courtney Williams ve Anigwe ile skora ortak olmak isteyen İzmit Belediye önünde hata yapmayacak kadar tecrübeye sahipti.

Bellona Kayseri Basket’in önemli başarılarından biri sezon başındaki maçların aksine sekiz oyuncudan skor katkısı almak oldu.

Takıma geç katıldıktan sonra form yakalayan Kübra Siyahdemir’in 15 sayısı, Burke’ün skor liderliği, Ayşegül Günay Aladağ ve Ivankovic’in iki haneli skor katkısı Kayseri ekibini beşinci sıraya taşıyan kritik galibiyeti getiren etkenler arasındaydı.

*****

Ligde kalma hattını ilgilendiren maçta Beşiktaş TRC İnşaat, takımdan ayrılan yabancı yıldızların ardından Hollingsworth ve Cansu Köksal’ın da forma giymediği BOTAŞ önünde fazla zorlanmadan kazandı.

Siyah beyazlılar adına Anderson ve Syntsina’nın istikrarlı katkısı, Bogicevic’in bu ikiliye ayak uydurma gayreti, Bahar Çağlar’ın tecrübesi, Elif Emirtekin ve Melisa Korkmaz’ın artan formları, genç isimlerin enerjisi olumlu gelişmeler.

Bununla birlikte BOTAŞ ve Gelecek Koleji Çukurova Basket’in kadrolarını takviye edeceği haberleri, Hatay BŞB’nin Galatasaray önünde dibe değip tekrar yükselişe geçeceğini ortaya koyan performansı Beşiktaş TRC İnşaat için küme düşme tehlikesinin sürdüğünü gösteriyor.

Erkek basketbol takımında alınan maliyet düşürücü aksiyonların, transfer yasakları ile karşı karşıya olan siyah beyazlılara kadın basketbol takımını takviye olanağı getirip getirmeyeceği önem taşıyan soruların başında geliyor.

Sezon başındaki, içinde geçen sezonun sayı makinesi Mitchell, bana göre ligin en kaliteli power forvetlerinden Fanbengle ve tecrübeli Peddy’nin yer aldığı kadronun idare edilemeyip dağılması hem BOTAŞ, hem ligin kalitesi hem de Ankara basketbolu açısından büyük bir şanssızlık.

Her şeyi şans ile açıklamak mümkün ve doğru değil. BOTAŞ cephesinde eleştirilmesi gereken çok şey var.

Bununla birlikte BOTAŞ’ı yalnız Herbalife Nutrition KBSL performansı olarak değil Ankara’ya altyapılarda getirdiği momentum, oyuncu üretimine katkı yapan TKBL gelişim takımı ve kadrosundaki genç isimlere verdiği şanslarla bir bütün olarak görmek değerlendirmek ve kredilendirmek gerekiyor.

Elbette bu kredi sonsuz değil.

******

Herbalife Nutrition KBSL’deki diğer maçlarda Fenerbahçe Öznur Kablo Çankaya Üniversitesi, OGM Orman Spor Büyükşehir Adana Basket deplasmanlarında zorlanmadan kazanarak hafta içi mesaisini galibiyetle kapattı.

twitter: @hayripekergin 

Yorumlar Okunma: 4390