Semih Soğuksu: Türkiye'de büyük potansiyel var ama... - BasketFaul.com

Semih Soğuksu: Türkiye'de büyük potansiyel var ama...

25-12-19 15:00
Semih Soğuksu yıllarca altyapılarda çalışıp, milli takımlarda antrenörlük yaptıktan sonra bu sezon TOFAŞ BGL takımında göreve başladı. Soğuksu ile altyapıları ve TOFAŞ'ı konuştuk.

İşte Soğuksu'dan pasajlar...

* Türkiye 80 milyonun üzerindeki nüfusuyla çok büyük bir ülke. Bu ülkenin birçok yerinde basketbolcu olmaya çalışan onbinlerce çocuk var ama yeterli sayıda oyuncu çıktığını söyleyemeyiz. Herşeyden önce kulüplerin altyapıya inanması gerekir. 
* Bugüne kadar 100'e yakın kulüp BSL'de yer aldı ancak maalesef ciddi altyapılara sahip olan kulüp sayısı hiçbir zaman 5'i, 6'yı geçmedi. Altyapıya ilgilenen kulüplerin çoğu da yetiştirdikleri genç oyunculara, A Takımlarında fırsat verme cesareti gösteremeyince birçok değeri kaybettik. Kulüpler kendiliklerinden bu konuya çözüm bulma çabası içinde olmadıklarına göre, belki de gençlerin A Takımda oynaması konusunda bazı kurallar getirilmelidir.
* A Takımda antrenörlerin başarı kriteri kazanmak, kaybetmek üzerine kurul olduğu için, işini kaybetmek istemeyenlerin genç oyunculara şans veremediği bir sistemin içindeyiz. Oysa kulüp yönetimi, oyuncu yetiştirilmesinin gereğini hissedebilmiş olsa, koçlar da farklı davranacak.
* Bu sadece A Takımların değil, altyapıların da sorunu. Maalesef yönetimin baskısı altında altyapı koçları da mesailerinin büyük bölümünü oyuncu yetiştirmek için değil, o haftaki maçı kazanmak için taktiksel çalışmalara harcıyor.
* Türkiye'de çok önemli bir oyuncu potansiyeli bulunduğuna, buna karşılık sistemin onların iyi oyuncu olmasına izin vermediğine inanıyorum. İspanya'da, Almanya'da genç oyuncuların yetişmesi için kulüplerin bir politikası var. Bizde ise politika kazanmak üzerine kurulu olduğu için, daha hazır durumda olan yabancılarla liglerimizi oynuyoruz.
* Türkiye'de oyuncu olmak isteyen çocukların ilk başvurdukları yerler, basketbol okulları. Layıkı ile yapanları tenzih ederek söyülüyorum, bunların yüzde 99'unun tek amacı velilerin parasını almak olan ticari işletmeler. Böyle olunca da birçok değeri oralarda kaybediyoruz. Basketbol okulları için mutlaka kriterlerin getirilmesi gerekir.
* TOFAŞ BGL Koçu olarak kendimi çok şanslı hissediyorum. Gerçi şu ana kadar sadece bir maç kaybettik ama maçlardan sonra bana sorular soru oyuncuların performansıyla ilgili. Maç kazanmakla ilgili üzerimizde bir baskı yok. Benden beklenen A Takıma hazır  oyuncu yetiştirmem. 

* Milli takımlarda yer alan, A Takıma çıkabilecek 8-9 oyuncumuz var. Bütün mesaimiz onları daha iyi oyuncu haline getirmekle ilgili. Sezon sonunda kaçıncı oluruz, bilmiyorum ama biz şampiyon olmak için değil, kulübün bakış açısına paralel olarak oyuncularımızı geliştirmek için çalışıyoruz. 

Yorumlar Okunma: 4752