Kısa mı devşirsek, uzun mu? (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Kısa mı devşirsek, uzun mu? (Necip Kapanlı)

16-12-19 07:31
Ay-yıldızlı forma ile çektirdiği fotoğrafı paylaşmasından bu yana Shane Larkin'in devşirilmesi gündemde. Son dönemdeki performansı ile konu daha da fazla ısındı ve son olarak Cumhurbaşkanı'nın dahi ilgi alanına girdi.

Larkin bu kadar istekli iken, yetkililer işlemlerin çabuk bitirilebileceği konusunda yol açarken neden hala bir hareket olmadığı sorusu akıllara gelebilir.

Hiç ama hiç tartışmasız, Shane Larkin Euroleague'nin, dolayısıyla Avrupa'nın en etkili kısa oyuncusu. Bir an için son Dünya Şampiyonası kadrosunda bulunduğunu varsayın. Sonuç böyle mi olurdu? Belki de Çekya'yı tek başına yenerdi. Tabii ki başarılara kendi çocuklarımızla ulaşmanın mutluluğu (2001 Avrupa ikinciliği, 2010 Dünya ikinciliği gibi...) tarif edilemez ancak hem bütün ülkeler devşirme statüsünden yararlanırken, hem de son yıllarda yeterli sayıda üst düzey oyuncu yetiştirememişken bizim de aynı yola başvurmamızın önünde kimse duramaz.

Oyuncu hazırken, devlet hazırken Larkin'in devşirme işlemi ile ilgili şu ana kadar hiçbir şey yapılmamış olmasının nedeninin devşirmeyi hangi pozisyonda kullanmamız tartışması olduğunu anlıyoruz. Ersan İlyasova son yıllardaki her turnuvaya büyük nazlarla, bin dereden su getirerek geldi. Bundan sonraki milli takımlarda oynama ihtimali ise geçmişe göre daha da az. Yani 4 numarada sıkıntımız büyük. Bir zamanlar pivot tarlası haline gelen basketbolumuz, son yıllarda uzun oyuncu konusunda da sorun yaşadı.

Yani... Acaba "Kısa mı devşirsek, uzun mu?" kararsızlığı Larkin konusunu beklemeye aldı. Son günlerde Sertaç Şanlı'nın yükselen formunun akılları karıştırdığı muhakkak. Ayrıca Ömer Faruk Yurtseven, eğer kafasını değiştirirse uzun yıllar milli takıma 4-5 pozisyonlarında hizmet verebilecek bir potansiyel. Bu açıdan bakıldığında devşirme kontenjanının yine kısa için kullanılması doğru olabilir ama karar verebilmek için bütün bu olasılıkların daha fazla netleşmesi gerekiyor. İyi gelişmelere karşın henüz Sertaç ve Ömer Faruk konusunda hiç kimse çok emin değil. Sertaç'ın devamlılık göstermesi, Ömer Faruk'un ay yıldızın heyecanını hissetmesi şart. Ayrıca Wilbekin'in de iyi bir sezon geçirdiğini unutmamamız lazım.

Shane Larkin'in devşirilmesine karar verilirse, Anadolu Efes'in lig için bir avantaj elde edeceği muhakkak ancak doğru olan, konuya kulüp penceresinden bakmamamız, ihtiyacımıza göre en doğru ismi devşirmemiz... Daha önce de Fenerbahçe Emir Preldzic, Bobby Dixon'ı Türk olarak oynatarak bir avantaj elde etmedi mi? Hatta Emir Preldzic Fenerbahçe'de Türk olarak oynamaya başladıktan bir yıl sonra Slovenya Federasyonu'ndan alınan izinle milli takım formasını giymeye başladı mı?

Sezon sonunda oynayacağımız Olimpiyat Elemeleri'ne eğer Wilbekin'den farklı bir devşirme ile gideceksek kararın önümüzdeki bir-iki ay içinde verilmesini bekleyeceğiz.  

Yorumlar Okunma: 4823