2 saniye kala Bursaspor (Kağan Tolun) - BasketFaul.com

2 saniye kala Bursaspor (Kağan Tolun)

14-12-19 20:28
ING Basketbol Süper Ligi’nin 12. haftasında, playoff mücadelesi veren Frutti Extra Bursaspor ile düşme hattından uzaklaşmak isteyen Bahçeşehir Koleji, Bursa Nilüfer Tofaş Spor Salonu'nda karşı karşıya geldi. Son ana kadar çekişmeli geçen maçta Frutti Extra Bursaspor, Bahçeşehir Koleji’ni 79-78 mağlup etmeyi basardı. Bahçeşehir Koleji son 36 saniyede 8-1'lik seriyle 8 saniye kala 78-77 öne geçti, 2 saniye kala Chris Jones'un basketi Bursaspor'un kazanmasını sağladı.

Maçın ilk sayıları, Bahçeşehir Koleji’nden Trae Golden’ın 3 sayılık isabetiyle geldi. İki takımın da karşılıklı isabetler bulduğu ilk 5 dakikalık bölümü Frutti Extra Bursaspor, 7-6 önde geçti. Bu bölümde Trae Golden, Bahçeşehir Koleji'nin 6 sayısını da atan isim oldu. Periyodun büyük bir bölümünde önde olan taraf konuk ekip Bahçeşehir Koleji olsada periyodun sonunu daha iyi getiren Frutti Extra Bursaspor, ilk periyodu 18-16 önde tamamlayan taraf oldu. Ev sahibi Frutti Extra Bursaspor, ilk periyotta 5 oyuncusundan skor katkısı alırken, Bahçeşehir Koleji’nde ise tüm sayıları Jajuan Johnson (10 sayı) ve Trae Golden (6 sayı) attı.

İkinci periyotta ilk sayılar Bahçeşehir Koleji’nde Trae Golden ile geldi. Periyodun başında Golden ile üst üste 6 sayı bulan Bahçeşehir Koleji, yakaladığı 6-0'lık seriyle birlikte maçta 18-22'lik üstünlüğü yakaladı. Fakat bu bölümde Frutti Extra Bursaspor’un geri dönüşü vardı. Frutti Extra Bursaspor, önce İzzet Türkyılmaz ile 3 sayılık isabet buldu. (21-22) Ardından ev sahibi ekipte yeni transfer Clavel sahneye çıktı. Clavel üst üste bulduğu 2 üç sayılık isabetle birlikte ilk yarının bitimine 7 dakika kala takımını 5 sayı öne geçirdi. (27-22) Bahçeşehir Koleji’nde Alper Özcan, maçın 15. dakikasında bulduğu 2 sayılık isabetle birlikte konuk ekipte Trae Golden ve Jajuan Johnson’dan sonra sayı bulan üçüncü oyuncu oldu. İlk yarının bitimine 4 dakika kala maçta 34-28'lik Frutti Extra Bursaspor üstünlüğü vardı. Bu bölümden itibaren toparlanan ve rakibine kolay sayı şansı vermeyen Bahçeşehir Koleji, ilk yarının bitimine 1 dakika 20 saniye kala yeniden öne geçmeyi başardı. (34-36) Periyodun geri kalan bölümünü de iyi oynayan taraf Bahçeşehir Koleji oldu ve soyunma odasına 36-36'lık eşitlikle gidildi. İlk yarının son anlarında hakemler ile taraftarlar arasında geçen diyalog sonrası 4-5 kişilik grup sahaya girmeye kalkınca hakemler, bu taraftarların sahaya çıkarılmasını istedi. Taraftarlar çıkmak istemeyince araya Frutti Extra Bursaspor genel menajeri Nedim Yücel araya girerek olayları yatıştıran isim oldu.

İkinci yarıda ilk sayılar, Bahçeşehir Koleji’nde Mangok Mathiang ile geldi. (36-38) Oyun üstünlüğünün iki tarafa da gidip geldiği ilk bölümde Bahçeşehir Koleji, skor üstünlüğü korudu ve 4 dakika 59 saniye kala verilen televizyon molasına 43-46 önde giren taraf oldu. Dengede giden periyodun son dakikasına Frutti Extra Bursaspor, 52-51 önde giren taraf oldu. Periyodun bitimine 18 saniye kala çıktığı hücumu, son hücum olarak kullanmadı ve Tevfik Akdamar, hızlı hücumu turnike ile bitirerek skoru 54-51'e getirdi. Fakat Bahçeşehir Koleji’nde Trae Golden, periyodun son saniyesinde bulduğu orta mesafeli isabet buldu ve periyot 54-53 Frutti Extra Bursaspor üstünlüğü periyot ile tamamlandı.

Son periyotta ilk sayılar Frutti Extra Bursaspor’da Christopher Jones‘un serbest atışlarıyla geldi. (56-53) Sonraki pozisyonda ise Bahçeşehir Koleji’nde Dwight Hardy, kendisine yapılan faul sonrası 3 serbest atış kullandı ve skoru yeniden dengeye getirdi. (56-56) Bu bölümden itibaren taraftar desteğini de iyice arkasına alan Frutti Extra Bursaspor, önce Tevfik Akdamar, ardından da Allerik Freeman ile 3 sayılık isabetler bularak farkı 6 sayıya çıkardı (62-56) ve Bahçeşehir Koleji molasına gidildi. Mola dönüşünde Frutti Extra Bursaspor’da Tevfik Akdamar, bir 3 sayı isabeti daha bularak toplamda yakaladığı 9-0'lık seriyle birlikte farkı 9 sayıya kadar çıkardı. (65-56) Fakat Bahçeşehir Koleji, bu dakikadan sonra toparlandı ve son 1 dakikalık bölüme 74-67'lik Frutti Extra Bursaspor üstünlüğü ile girildi. Bahçeşehir Koleji, önce bitime 46 saniye kala Dwight Hardy ile 3 sayılık isabet buldu (74-70) ve Frutti Extra Bursaspor molasına gidildi. Mola dönüşünde Olaseni, kendisine yapılan faul sonrasında kullandığı atışları iyi değerlendirerek skoru 76-70'e getirdi. Sonrasında Bahçeşehir Koleji, bitime 29 saniye kala bir kez daha 3 sayılık isabet bularak farkı yeniden 3 sayıya indirdi. (76-73) Bu basket sonrası Frutti Extra Bursaspor, topu pota altından oyuna soktu. Fakat Allerik Freeman, kendisine yapılan 2’li sıkıştırma sonrasında top kaybı yaptı ve Jajuan Johnson, yaptığı smaçla birlikte farkı 1’e

indirdi. (76-75) Ardından Bahçeşehir Koleji, zaman kaybetmeden Clavel'e faul yaptı. Clavel, ilk atışı kaçırdı. İkinci atışını sayıya çevirmeyi başaran Clavel, Frutti Extra Bursaspor’u 77-75'lik üstünlüğe taşıdı. Bitime 19 saniye kala hücuma çıkan Bahçeşehir Koleji, Dwight Hardy ile bir 3 sayılık isabet daha buldu ve takımını 77-78 öne geçirdi. 8 saniye kala hücuma çıkan Frutti Extra Bursaspor, Christopher Jones ile 2 saniye kala isabet buldu. Hakemler pozisyonu izledi ve bu basket, 2 sayı olarak değer kazandı. (79-78) Bahçeşehir Koleji, son hücumdan yararlanamadı ve Frutti Extra Bursaspor, Bahçeşehir Koleji’ni 79-78 mağlup etmeyi başardı.

Öne çıkanlar...
Frutti Extra Bursaspor: Allerik Freeman 10 sayı, 6 ribaund, 5 asist, Chris Jones 19 sayı, 4 ribaund, 10 asist, İzzet Türkyılmaz 12 sayı, 2 ribaund, 2 asist, Tevfik Akdamar 16 sayı (4/6 üçlük), 1 ribaund, 1 asist, Gian Clavell 18 sayı (3/5 üçlük), 1 ribaund, 3 asist
Bahçeşehir Koleji: Trae Golden 27 sayı, 6 ribaund, 7 asist, Dwight Hardy 19 sayı (4/11 üçlük), 2 ribaund, 2 asist, JJ Johnson 16 sayı, 5 ribaund
 

Yorumlar Okunma: 1628