Fenerbahçe'nin gençlerini izlerken (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Fenerbahçe'nin gençlerini izlerken (Necip Kapanlı)

09-12-19 13:03
Fenerbahçe bu ülkenin en önemli kulüplerinden biri... Buradan yetişip veya gelişip futbol, basketbol, voleybol, yüzme, atletizm, masa tenisi, boks, kürek, yelken milli takımlarında yer almış erkek-kadın binlerce oyuncuyu tanıtmaya kalkışsanız ansiklopediler yetmez. Üstelik bu branşların çoğunda gelirler, giderlerin büyük bölümünü karşılayamazken Fenerbahçe'de bütün yönetimler milli bir sorumluluk anlayışıyla bu branşlara kaynak yaratmış ve üst düzey sporcular yetişmesini sağlamıştır. Bu bağlamda Fenerbahçe ülkenin milli takımlarından biridir.

Fenerbahçe BEKO'nun Ormanspor'la oynadığı maçın sonlarında Egehan Arna, Efe Ergi Tırpancı ve Ekrem Sancaklı'yı izlerken kulübün tarihi misyonu ve gelenekleri de dahil aklımdan bir çok soru geçti.

* Daha çok milli takımlardan tanıdığımız bu üç genç büyük oyuncu olma potansiyeline sahip. Peki olabilecekler rmi?
* Artık Obradovic'i "Neden Türkleri oynatmıyorsun?" eleştirisinden vazgeçtik. Anladık ki Obradovic'in yarışmacı kimliği çok ön planda ve O, yoluna en hazır oyuncularla devam etme düşüncesinden bu yaşından sonra vazgeçecek değil.
* Bazıları, Obradovic'in antrenmanlarına girmenin bile büyük bir ödül olduğunu düşünebilir. Büyük bir antrenörle ve yıldız oyuncularla aynı sahada olmak mutlaka genç Türkler açısından çok etkileyici... Ama basketbol tarihinde sadece antrenmanla gelişip daha sonra büyük oyuncu olabilen bir isim yok.
* Kaldı ki... 15-16 üst düzey oyuncusu varken, sakatlıklar dışında gençlerin beşebeşlere katılma şansı dahi çok zayıf.
* Gençler Fenerbahçe'de Obradovic ve yıldız oyuncuların büyüsüne kapılıp zaman kaybettikten sonra gerçeği anlayıp ayrılıyorlar ve kendileriyle konuştuğumuzda, "Daha önce ayrılmalıydım." diyorlar. Berk Uğurlu Fenerbahçe'de kalmaya devam etse milli takımın son 14'üne kalabilir miydi?
* Euroleague'de Final Four oynama amacıyla kurulan kadronun, 30 milyon euronun sorumluluğunu yaşayan Obradovic'ten gençlerle ilgilenmesini beklemek fazla iyimserlik değil mi?
* Fenerbahçe altyapıları için ciddi bir bütçe kullanırken, oyuncuların kariyer planlaması için neden bir politikanın sahibi değildir. Bazıları bonservis bedeli verilerek alınan, en iyi tesislerde en iyi koçlarla çalışan gençlerin Türkiye Şampiyonaları'nda aldıkları derecelerle sınırlı kalması doğru mudur? 
* Kulübün politikasını yönetimler belirler. Bu genç oyuncuları genç yaşları dolduktan sonra başka kulüplere kiralayıp, ileride Fenerbahçe'de oynayabilecek düzeye gelmelerine kim hayır diyebilir? Obradovic bu gençlerin yerine daha deneyimli oyuncuların kadroda bulunmasına itiraz eder mi? Yoksa daha hazır oyuncular oldukları için memnun mu olur?

 

Yorumlar Okunma: 5521