Fenerbahçe çok savaştı, uzatmada kazandı (Alper Şeker) - BasketFaul.com

Fenerbahçe çok savaştı, uzatmada kazandı (Alper Şeker)

06-12-19 21:07
Sakatlıkların dışında formsuzluklar nedeniyle zor bir süreçten geçen Fenerbahçe yüreğini ortaya koydu ve özellikle uzatmada savaşarak Alba Berlin'i 107-102 yendi. Bu karşılaşmada sakatlıktan dönen Nando de Colo da yer aldı ve galibiyete katkı verdi.

Maça çok iyi başlayan Fenerbahçe ilk 4 üçlük denemesinin tamamında isabet bulup rakibini adeta üçlük yağmuruna tutarken ilk 5 dakikayı 18-6 önde geçti. Doğru saha içi yerleşimiyle beraber bulduğu boş şutları iyi değerlendiren temsilcimiz rakibinin farkı kapatmasına izin vermedi ve ilk çeyreği 30-16 önde kapattı. İlk çeyreğin dikkat çeken istatistiği Fenerbahçe’nin kullandığı 6 üçlüğün tamamında isabet bulmasıydı.

İkinci çeyreğe 2 top kaybıyla başlayan Fenerbahçe karşısında geçiş hücumlarını iyi oynayan konuk ekip Alba Berlin, üst üste bulduğu sayılarla farkı 10 sayıya indirip molayı aldırdı. İlk beşindeki 4 oyuncunun kenara gelmesiyle hücum ritmini kaybeden Fenerbahçe karşısında hızlı hücumlardan sayılar bulan konuk ekip Alba Berlin, 19-4'lük seri ile birlikte çeyreğin bitimine 2,19 kala skoru 34-35'e getirip öne geçti. Çeyreğin sonunda ilk beşine dönen Fenerbahçe, taraftarının da desteği ile üstünlüğü tekrar ele alıp ilk yarıyı 41-40 önde kapattı. 

İkinci yarıda sayı bulmakta zorlanan temsilcimiz karşısında hücumda etkili bir oyun ortaya koyan Alba Berlin 14-3'lük seri ile birlikte skoru 44-52'ye getirip kendisi adına maçtaki en büyük farkı yakaladı. Taraftarın desteği ile birlikte savunma vidalarını sıkan temsilcimiz hücumda vitesi artırınca 11-2'lik seri ile birlikte skoru 55-54'e getirip yeniden öne geçti. Çeyreğin sonunda artan savunma sertliği ile beraber her iki takım da sayı üretmekte zorlandı. Temsilcimiz çözümü rakibin faul hakkını doldurmasıyla çizgiye gitmekte bulurken, konuk ekip üç sayılık atışlardan bulduğu sayılarla cevap verdi. 3. çeyreğin skoru 65-62 temsilicmiz lehine sonuçlandı.

Son çeyreğe karşılıklı basketlerle girilirken her iki takım da birbirine üstünlük kurmakta zorlandı. Konuk ekip Alba Berlin üst üste iki basket faul sonrası bir de 3 sayılık basket bulunca skoru 71-75'e getirdi ve temsilcimize molayı aldırdı. Moladan Lauvergne’nin basketleriyle dönen Fenerbahçe, savunmada faul yapmaktan kaçınmayınca Alba Berlin çizgiden bulduğu sayılarla farkı korudu. Son bölümde taraftarının desteği ile birlikte savunmayı sertleştiren Fenerbahçe ,hücumda Sloukas üzerinden bulduğu sayılarla son 2 dakikaya girilirken skoru 78-79'a getirdi. Son bölümde konuk ekip lehine kolay faullerle beraber çizgiden sayılar bulan Alba Berlin’e karşı Kostas Sloukas ile cevap veren Fernerbahçe, maçın en kritik hücunlarından birinde 3 sayılık atışı bloklayıp üstüne hızlı hücumu smaçla bitiren Derrick Williams’ın sayısıyla skoru 86-83 yaptı. Mola dönüşü faul çizgisinden sayılar bulan Alba Berlin’e Sloukas’ın faul atışlarıyla cevap veren temsilcimiz son 22 saniyeye 88-85 önde girdi. Son hücumda rakip tam topu kaybetti derken De Colo’ya çalınan steps sonrası top yeniden Alba Berlin’e geçerken faul çizgisine giden konuk ekip, ilkini atıp ikincisini kaçırırken 2. hücum ribaundunda sayıyı buldu ve 4 saniye kala skoru 88-88'e getirdi. Son hücumda Derrick Williams ile hücumdan yararlanamayınca maç uzatmaya gitti.

Uzatma bölümünde her iki ekipte dolan faul haklarıyla beraber çizgiden sayılar buldu. Bu bölümde sazı eline alan De Colo'nun sayı ve asistleriyle öne geçen Fenerbahçe, 1,41 kala Ahmet’e yapılan teknik faul sonrası skoru 101-96 ya getirdi. Bu bölümden sonra rakibin geri dönüşüne izin vermeyen temsilcimiz pota altından ve serbest atış çizgisinden bulduğu sayılarla beraber uzatma sonunda maçı 107-102  kazandı ve galibiyet serisini 3 maça çıkardı.

Öne çıkanlar...
Fenerbahçe BEKO: Melih Mahmutoğlu 17 sayı, Kostas Sloukas 23 sayı (13/13 serbest atış), 3 ribaund, 10 asist, Nando De Colo 18 sayı, 2 ribaund, 3 asist., Derrick Williams 14 sayı, 4 ribaund, 3 asist, Joffrey Lauvergne 15 sayı, 6 ribaund
Alba Berlin: Siva Peyton 10 sayı, 6 asist, Niels Giffey 12 sayı, 2 ribaund, 3 asist, Marcus Eriksson 10 sayı, 4 ribaund, Martin Hermannsson 12 sayı, 4 asist, Rokas Giedraitis 19 sayı, 5 ribaund, 2 asist, Luke Sikma 18 sayı, 8 ribaund, 4 asist


 

Yorumlar Okunma: 2022