Galatasaray, Poythress transferini açıkladı - BasketFaul.com

Galatasaray, Poythress transferini açıkladı

02-12-19 16:50

Galatasaray, Ben Moore ile yollarını ayırdıklarını açıklamalarının ardından, Birleşik Amerikalı oyuncu Alex Poythress ile sezon sonuna kadar anlaştığını duyurdu.

 

26 yaşındaki oyuncu 2.06 cm boyunda ve uzun forvet/pivot pozisyonlarında forma giyiyor.Ülkesinin en önemli lise yeteneklerinden biri olarak değerlendirilen Poythress, “5 yıldızlı yetenek” ve 2011-12 sezonunda Yılın Oyuncusu seçilerek NCAA’e adımını attı.

Kentucky’deki ilk sezonunda 11.2 sayı ve 6 ribaund ortalamaları yakaladı. 2016 NBA Draft’larının ardından ilk NBA kontratını 2017’de Philadelphia 76ers ile imzaladı ve sezonu Sixers ile tamamladı. 2017-18 sezonunu Indiana Pacers ve G-League ekiplerinden Fort Wayne Mad Ants ile geçirdi. 2018-19 sezonu başında Atlanta Hawks ile imzaladı ve 21 NBA maçında 5.1 sayı, 3.6 ribaund istatistikleri tutturdu. Aynı sezon Hawks’ın G-League takımı olan Erie Bayhawks ile 18 maça çıktı ve 23.7 sayı, 9.7 ribaund, 2.7 asist, 1.1 top çalma ve 1.2 blok ortalamalarıyla oynadı. Son olarak ise 2019 yılında CBA takımlarından Jilin Northeast Tigers ile mücadele etti.

Başantrenör Ertuğrul Erdoğan, Alex Poythress transferi hakkında görüşlerde bulundu:

“Alex çok özel bir oyuncu. Aslında bizim yazın da ilgilendiğimiz ama bizim bütçemizin çok uzağında kalan bir oyuncuydu. Ama bizim scouting ekibimizin ‘Avrupa’ya gelmeye aday oyuncular’ listesinde olan bir isimdi. Dolayısıyla takibimizde olan bir oyuncuydu. Ben Moore’a göre tabii ki farklı bir oyuncu. Hücum tarafında daha avantajları olan ama savunma olarak bana göre onun biraz gerisinde olan bir oyuncu. Avrupa basketboluna adapte olduğunda çok çabuk üst noktalara geleceğine inandığım bir oyuncu. Ümit ediyorum sezonun geri kalanında hem o bize, hem de biz ona katkı sağlarız. Çünkü bu hamleyi yaparken maalesef hem Greg, Ayberk ve Marko’nun sakatlıklarını düşünerek hem de bu sakatlıkların uzun vadede bize getirebileceği sıkıntıları düşünerek hareket ettik. Şu an Alex için en önemli nokta Amerikan basketbolundan Avrupa basketboluna geçiş konusundaki adaptasyonu. Burada da Aaron Harrison’ın katkı yapacağını düşünüyorum. Aaron ile gerçekten çok yakın arkadaşlar. Bu transferi bizim açımızdan çok önemli bir transfer olarak görüyorum. Sezonun böyle bir noktasında sizden ayrılan bir oyuncunun yerine bu kadar kaliteli bir oyuncu bulmak da önemli bir başarı, bunun da altını çizmek istiyorum.”

Şube Genel Menajeri Ömer Yalçınkaya ise “Alex Poythress bence Avrupa basketboluna adapte olduğunda kendi pozisyonunun en atlet ve en dominant oyuncularından biri olma potansiyeline sahip. Bunu koç ekibiyle birçok kez değerlendirdik. Hem 4 numara hem 5 pozisyonunda oynayabilecek bir oyuncu. Bize çok katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bu sezonun geri kalanında iyi bir birliktelik olacağını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar Okunma: 2706