Burak Turgut: EBBL'de eski formata dönülmeli - BasketFaul.com

Burak Turgut: EBBL'de eski formata dönülmeli

03-12-19 14:31

Başkent Yenişehir geçtiğimiz sezonun EBBL şampiyonu olarak TB2L'ye yükseldi. Altyapı oyuncularıyla genç ve enerjik olan ekip için lige iyi bir başlangıç yaptılarını söyleyebiliriz. Başantrenör Burak Turgut ile bir araya gelerek hem geçtiğimiz sezon, hem de hedefleri ile ilgili konuştuk.

 
Geçen sezon şampiyon olmalarındaki büyük etkenin doğru kimyayı yakalamış genç bir ekip olmalarına bağlayan Turgut şunları söyledi:
"Şampiyonluk hedefimiz değildi, şartlar bizi onu düşünmemizi sağladı. Bence biraz da seçtiğimiz oyun yapısı ve oyuncuların buna adaptasyonu başarıyı getirdi. Yaş ortalaması 21 olan bir takımdık. Bu bölgesel lig için bile çok genç sayılabilecek bir yaş ortalaması. Bu sebeple arka arkaya oynadığımız maçlarda rakiplerimize kıyasla daha diri kaldık."
 
EBBL için hazırlanma sürecinin kısa olmasının zorluğunu altyapıdan gelen oyuncularla aştıklarını söyleyen Turgut şöyle devam etti: "Bizim avantajımız geçen seneki kadromuzdaki 12 oyuncunun 10'unun altyapıdan geliyor olmasıydı. Sezon sonlarında da takımı güçlendirici iki transfer yapmıştık. Bizim basketbolumuzu bilen çocuklarla devam edince herşey daha kolay oldu." 
 
EBBL'de sezon Nisan ayı gibi başlıyor. O tarihlerde diğer liglerde ise play-off dışında kalan takımlar sezonu kapatmış oluyor. O takımlardan bazı takviyeler yapan EBBL takımları ise ligde bir anda favori konumuna çıkabiliyorlar. Burak Turgut dikkat edilmesi gereken şeyin ise doğru transfer olduğunu belirtiyor: "Önemli olan burada doğru oyuncuyu transfer etmek. Çünkü yukarıdan aşağıya inerken oyuncuda ciddi adaptasyon sorunu olabiliyor. Çünkü sertlikler, vurmalar, kırmalar aşağı indikçe daha da artıyor. BSL'den bile oyuncu alsan o kısa sürede hazırlanma durumu ve bu ligdeki sertlik işlerin yolunda gitmesini engelleyebilir. Bizimki ise doğru kimyasının olmasıydı, karşılığında da başarı geldi."
 
EBBL'deki yeni formatı eleştiren söyleyen Turgut eski formata dönülmesi gerektiğini savunanlardan...
"Kesinlikle EBBL'de eski formata dönülmesi gerekiyor. Çünkü şu an kalite düştü. Yerel liglere canı isteyen herkes katılmaya başladı. Yatırım yaparak lige katılan takımlar ise yerel liglerde bazı maçları prosedür gereği oynamış olacaklar. Yani amaçlarının dışında oynayacaklar. Oysaki EBBL'de oynarak daha düzgün ve sert maçlar yapsalar basketbolun kalitesi de artacak, oyuncu kalitesi de artacak."
 
Ankara'da liglere baktığımızda işleri yolunda giden takımlar görmemize rağmen kalıcı bir başarı olmadığı ortada. İki gün işler yolundayken ertesi gün bakıyoruz kulüp kapanmış. Turgut bunun nedeninin doğru bütçelere göre takım kuramamak olduğunu söyledi.
 "Ankara basketbolundaki en büyük sıkıntı takımların yapılanmalarını ceplerine göre yapmamaları. Bazen çabuk yükselmek için büyük paralar harcanıyor, çıktıklarında ise paralarının oralara uymaması kapanmaları beraberinde getiriyor. Doğru yapılanmamak ciddi bir problem. Bunun dışında baktığımızda BSL ve TBL'de iki tane, TB2L'de 3 tane, aşağıda ise çok iyi yatırım yapan 3 takımımız var. Ama bunlardan kaçı altyapıdan yetiştirdiği oyuncularla oynuyor derseniz sorun işte burada başlıyor. Biz biraz da zorunluluktan, yetiştirdiğimiz oyuncular bütçemize denk olduğu için oynatıyoruz. Bir de TED Kolejliler'i ayrı tutmak gerek, onlar da oynatıyorlar. Onun dışındaki kulüpler transfer üzerinden oynattıkları için başarı gelip geçici oluyor. Biraz daha altyapı organizasyonunu arttırmak gerekiyor. Bunu yapabilirsek daha kalıcı başarılara imza atabiliriz."
 
Şimdi ise biraz TB2L'ye dönerek ligin yeni takımlarından biri olarak yorumlamasını istedim. Lige iyi başlangıç yapsalar da zaman zaman genç ve tecrübesiz olmalarının dezavantajını yaşadılar diyebiliriz. 
"Bu sezon iki tane yatırım yaparak ayrılan takımın dışındakiler orta ve küçük bütçeli takımlar. Ama ligin kalitesini arttı. Ülke ekonomisindeki daralma birçok oyuncuyu boşa çıkardı. Yukarıda yer bulamayan oyuncular buralara geldiği için kaliteyi de arttırmış oldular. Ligin kalitesi TBL'nin yabancısız haline denk diyebiliriz. Her takımın her takımı yenebileceği bir lig olduğu için daha zor bir sezon..."
 
Son olarak ise Yenişehir'in amaç ve hedeflerini sorduğumda ise en büyük hedeflerinin altyapıya ciddi yatırım yapmak olduğunu söyledi...
"Yenişehir SK'nin devamı olarak düşündüğümüz bir kulüp. Başkent Yenişehir olarak tekrar yapılandırdık. Tamamen kendi olanaklarımızla ve oyuncularımızla oynamaya çalışıyoruz, buna da mecburuz. Çünkü ekonomik durumumuz daha fazlasına izin vermiyor. Birçok destek aramamıza rağmen gelirimiz yok. Ülkemizin yaşadığı sıkıntıdan biz de nasibimizi almış olduk. Hedefimiz ise TBL'ye çıkarak oralarda oyuncu yetiştiren Ankara'nın lokomotif takımlarından biri olmak."
 
 

Yorumlar Okunma: 2926