Çıvgın: Koçlarıyla, kadrolarıyla TBL'de kalite yükseldi - BasketFaul.com

Çıvgın: Koçlarıyla, kadrolarıyla TBL'de kalite yükseldi

26-11-19 13:57
TBL'nin ilk yedi haftasında dört galibiyet alan Akhisar Belediye Basketbol'un koçu Özhan Çıvgın, "An itibariyle beklentimizin altında kaldık gibi duruyor ama lig daha çok uzun ve önemli olan karar verici bölümde hata yapmamak." dedi.

Çıvgın şöyle konuştu:
"Lig geçen seneye göre çok daha sert ve kaliteli. Birçok takım kapasitesini zorlayınca, diğerleri de önlem olarak daha fazla çalışmak ve daha dikkatli oynamak durumunda kaldı. Bu tablo da ligin kalitesini yukarı çekti.

Balıkesir, Fethiye, Mamak gibi takımlar lige çok iyi başladı ve yukarıları forse etti. Rakiplerine göre daha düşük bütçeli takımlar geri adım atmadı ve bu görüntü altında kolay maç kalmadı. Hiçbir takımın 'Bugün nasıl olsa rahat yeneriz.' diyebileceği bir takım yok. Böyle olunca da hiçbir takım kadro kalitesine güvenip maça rahat çıkma lüksüne sahip değil. Kazanmak için çok çalışmak ve çok dikkati oynamak durumundasınız. 16 takımdan 12'sinin play off için mücadele ettiği bir ligdeyiz.

Bu ligin en dikkat çekici bir yönü de koç kalitesi. Geçmişte BSL'de görev alanlar var, çıkış arayan çok donanımlı gençler var. Bu lig aynı zamanda koçlar arasında da oynanıyor ve herkes rakibine saygı duyduğu için hazırlıklar sırasında en ufak detaylara kadar çalışıyor.

Her takımda ikişer yabancı var ve hepsi de iyi oyuncular. Bu nedenle sonunda farkı yaratacak olanlar Türk oyuncular olacak. Türklerin homojen olarak bütün takımlara dağılmış olması da güç dengesinin korunmasında önemli bir faktör. Ayrıca bu ligdeki birçok genç oyuncunun da gelecekte BSL'de sorumluluk alan pozisyonlara geleceğine inanıyorum.

Önümüzde 8 günde 3 maç oynayacağımız zorlu bir dönem var. İçeride Denizli, dışarıda Bornova, içeride Mamak karşılaşmalarından kayıpsız çıkmamız bize ivme kazandıracaktır. 10 kişiyle oynayan bir takım olarak bu tür sıkışık takvimleri rotasyon farkıyla lehimize çevirebiliriz. Oyun karakterimizin tam olarak oturmadığını kabul ediyorum. 15 dakika istediğimiz gibi oynuyoruz ama bu süreyi artırmamız şart." 

Yorumlar Okunma: 2257