Fenerbahçe'den sezonun en iyi oyunu (Stimac 21 sayı)... (Gençalp Kozan) - BasketFaul.com

Fenerbahçe'den sezonun en iyi oyunu (Stimac 21 sayı)... (Gençalp Kozan)

23-11-19 00:50

 İSTATİSTİK:

THY Euroleague'de Fenerbahçe BEKO, Fransız temsilcisi ASVEL'i geçen yıllardaki uyumlu oyunundan esintiler sunarak, rahat bir oyunla 72-88 mağlup etti ve toplamda üçüncü, deplasmanda ise ilk galibiyetini almış oldu.

Sarı-lacivertlilerde bilinen herhangi bir sakatlığı bulunmayan Jan Vesely hiç süre almadı.

Ahmet'in 4 dakika aldığı, Vesely'nin ise süre almadığı günde kendisine gelen şansı en iyi şekilde değerlendiren Vladimir Stimac 21 sayı, 8 ribaundla maçın en skorer oyuncusu olurken Derrick Williams 17, Melih Mahmutoğlu 14 sayılık katkı verdi. 

Fenerbahçeli oyuncuların gerçekleştirdiği 21 asistin sonucunda gelen 9/13'lük (%69) üçlük yüzdesi gecenin en önemli notlarındandı.

Maça özellikle bire bir savunmada kararlı başlayan Fenerbahçe BEKO, Derrick Williams'ın sahanın iki tarafında verdiği ekstra katkıyla henüz ilk dakikalarda fark yaratmayı başardı. Temsilcimiz geçiş hücumlarından bulduğu kolay sayılarla önceki maçlardan kalan ataleti yavaş yavaş üzerinden atarken Kostas Sloukas'ın asistleriyle farklı oyunculardan gelen sayılar Fenerbahçe'nin bütünlüğü açısından olumlu görünüyordu. Kontrolü elinde bulundurmasına karşın hücum ribaundlarında sıkıntı yaşayan temsilcimiz ilk çeyreği 19-16 önde tamamladı.

İkinci çeyreğe Melih Mahmutoğlu'nun üçlükleriyle başlayan sarı-lacivertliler ASVEL'in tahmin edilebilir hücumları karşısında doğru saha içi yerleşimiyle en doğru opsiyonu kovaladı. Bu bölümde Melih ve Williams'ın hücumda yarattığı tehdidin yanı sıra Stimac'ın sahada alışkın olduğumuz güçlü yönlerini yansıtıp dezavantajlarını ikili oyun savunmasında doğru yerde durarak kapatması Fenerbahçe'nin oyunun iki tarafında da uyum içinde kalmasını sağladı. 10-0'lık seriyle fark bir ara 17 sayıya kadar çıkarken temsilcimiz soyunma odasına 48-36 önde girdi. 

İkinci yarının başında hücumdaki akıcılığımız azalsa da temsilcimiz adına son dönemde asıl önemli nokta olan savunmada delinmemek maçı Fenerbahçe'de tutmaya yetti. Akabinde bu kez Dixon'ın tamamlayıcı rolde var olmasıyla başta Stimac olmak üzere uzunları boyalı alanda devreye sokan, yine Dixon'la açık alanı değerlendiren temsilcimiz farkı yavaş yavaş açtı. Öyle ki bitime 6 dakika 14 saniye kala skor 58-80'i gösteriyordu. Son zamanlarda en iyi yaptığı şeyleri dahi güvensiz şekilde gerçekleştiren Lauvegne'in sırtı dönük oyunları iyi kullanarak Partizan günlerinden esintiler sunması sarı-lacivertlilerdeki olumlu gelişmelerden bir tanesiydi. Böylece Fenerbahçe BEKO karşılaşmayı 16 sayılık galibiyetle noktalamış oldu (72-88).

Yorumlar Okunma: 2915