Altıntığ: Etrafım pozitif insanlarla dolu (Ece Ergez) - BasketFaul.com

Altıntığ: Etrafım pozitif insanlarla dolu (Ece Ergez)

22-11-19 14:47

Bahçeşehir Koleji, henüz sadece 3 senelik bir kulüp. Ama yaptıklarına ve planlamalarına baktığınızda ise ne kadar organize ve nice kulüplerden daha istikrarlı hareket eden bir kulüp olduğunu görüyoruz. Belki sahip olduğu iyi bütçenin etkisi olduğunu düşünenler olabilir. Ama yakın geçmişe bakarsak, daha iyi bütçeli pekçok takımın lig tarihin tozlu raflarına gömüldüğünü görebiliyoruz. İyi bütçe tek başına başarrı getirmiyor. Bunun doğru yapılanmayla birleşmesi gerekiyor. Bunu da yeni takımlar arasında en iyi yapanlardan birisi şüphesiz Bahçeşehir Koleji. Koç değişikliğin ardından iyi bir reaksiyon da gösteren ekip, Avrupa'daki iyi gidişatın yanında ligde çok önemli bir Pınar Karşıyaka galibiyeti aldı. Biz de kaptan Can Altıntığ'la konuşarak hem kendisi hem takımla ilgili konuştuk.

Koç değişikliğinden sonra takımlar genel olarak hep bir reaksiyon gösterir. Ama kimisi saman alevi gibi gelip geçici olur kimisi de gerçekten kalıcı bir durum olur. Kaptan ise kendilerindekinin kalıcı olduğunu söylerken çok uyumlu bir takım olduklarının da altını çizdi.
"Daha önce de söylemiştim, iyi ve pozitif oyunculardan kurulu bir takımız. Dolayısıyla tahmin etmeyeceğimiz kadar kötü başlamamıza rağmen takımda hiç sorun yaşamamıştık. Koç değişikliğinin de bizi gelip geçici olarak değil kalıcı olarak ivmelendireceğini düşünüyorum."

 

FIBA Europe Cup'ta ise ilk yılları olmasına rağmen gruptan lider olarak çıkıyorlar. Bunun takım için çok önemli başarı olduğunu söylerek şöyle konuştu:
"Avrupa'da bir maç kala ilk yılımız olmasına rağmen gruptan çıkmayı garantiledik. Bizim amacımız Bahçeşehir Koleji'nin ismini Avrupa'da çok ciddi bir şekilde duyurmak ve bir yer edinmesini sağlamak. Bu hedefimiz doğrultusunda da işlerimizin şu an yolunda gittiğini söyleyebilirim."

Bahçeşehir gibi eğitimin içinde olan ve en büyük amaçlarından biri kurduğu altyapılarıyla genç öğrencilere aktarmak olan bir kulübün parçası olmak, kaptanı olmanın ona ne hissettiğini sorduğumda ise böyle bir amaca sahip olan takımın parçası olmaktan mutluluğu şöyle ifade etti:


"Benim buradaki ikinci sezonum. İlk geldiğimde de burada gerçek bir aile ortamı olduğundan bahsetmişlerdi. Başarı elbette çok önemli ama onun öncesinde öğrenci arkadaşlarımıza örnek olmamız bize açıkcası şart olarak söylendi. Günü kurtarmak ve sadece başarı endeksli bir takım değiliz. Yücel ailesi zaten bunu kendi yaptıkları asıl işlerinde de ispat etmiş durumdalar. Bu durum tabii kulübe de yansıyor. Bizim asıl amacımız sporun ne kadar iyi ve önemli birşey olduğunu gençlere yansıtmak. Sürekli seminer düzenleniyor, öğrencilerimiz maçlara da geliyorlar. Açıkcası ben de böyle bir organizasyonun parçası olmaktan çok mutluyum. Bir de sizin de gördüğünüz gibi ekibimiz hem staff hem management olsun işi iyi bilen ve aynı zamanda son derece pozitif olan insanlardan kurulu."


Şimdi de pek çok oyuncunun canını yakın konuya değinmek istedim. Kendisi tebrübeli oyuncularımızdan biri. Liglerimizde özellikle son yıllarda yaşadığımız ödeme sıkıntılarına haklarının kulüpler kapanınca uçup gittiğini, neden oyuncu birliğinin bir türlü oluşturulamadığını sorduğumda ise daha cesur olmaları gerektiğini ifade etti.

"Biz bu konuda dik bir şekilde duramazsak bunlar bu şekilde uzun süre olmaya devam edecek diye düşünüyorum. Çünkü bazı kulüplerin yönetim kısımlarında olan insanların kulüpleri basamak olarak kullandığını düşünüyorum. Çok üzücü tablolarla karşılaşıyoruz. Arkadaşlarımız aylarca maaşlarını alamadıkları halde özveri göstererek maçlara çıkıyor ama kulüp yetkilileri hiçbir şey yokmuş gibi protokolde oturup maçlarını izliyorlar. Artık bu durum maalesef bir alışkanlık haline gelmeye başladı ve gününde ödeme yapan kulüpler ekstra bir başarı gösteriyor gibi gözükmeye başladı. İşin kötüsü eskiden ayıplanarak parmakla gösterilen şeyleri şimdi normalleştirmeye başladık.
Günü kurtarmaktan ziyade gerekirse kulüpler olsun başka mecralar olsun aramızın kötü olmasını göze alarak davranmamız gerekiyor. Çünkü sonrasında en büyük zararı gören taraf biz oluyoruz. Bir dernek kurulduğunda bu savaşı verebilecek oyuncularımız olduğunu düşünüyorum ama bunun için daha cesur olmamız gerekiyor."

Baktığımızda bu sezon bütçeler azaldı. Bununla birlikte yabancı kalitesinde de düşüş oldu. Bu durumu avanataja çeviren baı yerliler dikkatleri çekmeye ve bunu fırsatı iyi kullanmaya başladılar. Tecrübeli oyuncuya ise bu sezon ona göre dikkatleri çeken ve iyi bir çıkış yakalayan oyuncuları sorduğumda özellikle Teksüt Bandırma'nın altını çizerek aklına ilk gelen isimleri sıraladı.

"Dorukhan Engindeniz, bu sezon Ormanspor'da iyi bir performans gösteriyor. Kendisiyle daha önce Acıbadem'de beraber oynamıştım, sporculuk anlamında çok doğru bir karaktere sahiptir. Yine Ormanspor'dan Cevher Özer bu sezon gösterdiği performans ortada. Türk Telekom'dan Muhammed Baygül iyi oynuyor. Darüşşafaka Doğuş'tan gerçi geçtiğimiz sezon da iyi performans göstermişlerdi, Kartal Özmızrak ve Doğuş Özdemiroğlu. İkisi de üstüne koyarak ilerlemeye devam ediyor. Türk Telekom'dan yine Egemen Güven'in bu sezonu iyi geçireğini düşünüyorum. Teksüt Bandırma'yı tek tek söylemeye gerek yok. Gençler özellikle Şehmus Hazer, Rıdvan Öncel orada şanslarını çok iyi değerlendirerek kendilerini ilerletmeye devam ediyorlar."

Henüz kendisi için erken olduğunu biliyorum ama aktif oyunculuğu bıraktıktan sonra aklında birşey olup olmadığını sordum. Kendisi net bir karar henüz almadığını söylese de işin içinde özellikle management kısmında olmayı çok istediğini ifade etti.

"Açıkcası net bir karar vemiş değilim. Birkaç yıldır plan yapmaktan vazgeçtim. Çünkü plan yapılsa da bazı şeyler gerçekleşemesi elinde olamabiliyor. Şu an kendimi fiziksel ve mental olarak iyi hissediyorum. Henüz tam karar verebilmiş olmasam da kesinlikle basketbolun içinde kalmak istiyorum. Belki antrenörlük olur ama şu an için daha ağır basan taraf yöneticlik kısmı. Çünkü bu kısımda ciddi bir açık olduğunu ve içerden gelen birinin daha faydalı olacağını düşünüyorum. Bu konuyla ilgili olarak kendimi basketbolu bırakmaya yakın daha geliştirerek oraya yatırım yapmak istiyorum. Ama bilemiyoruz hayatın neler getireceğini. Umarım bunları gerçekleştireceğim imkan ve şartlarım olur."


Son olarak ise taraftalarına seslenen kaptan Can Altıntığ, "Tahmin etmediğimiz şekilde kötü bir başlangıç yaptık ama artık bu Bahçeşehir öncekinden daha farklı bir Bahçeşehir. Zaten bunu da 2 Avrupa ve 1 BSL maçımızı kazanarak gösterdiğimizi düşünüyorum. Daha heyecanlı, daha istekli bir takımız. Yine öğrencilerimizin de her maçımız da bizleri desteklemelerini bekliyoruz." diyor.

 

Yorumlar Okunma: 2671