Ceyhun Altay: Oyuncular Birliği mutlaka kurulmalı (Fatih Şeker) - BasketFaul.com

Ceyhun Altay: Oyuncular Birliği mutlaka kurulmalı (Fatih Şeker)

20-11-19 18:23
FATİH ŞEKER
TBL ekiplerinden Konyaspor’un yeni transferi Ceyhun Altay, Konyaspor’a geliş süreci, takım içindeki rolü ve hedefler, oyuncular birliğinin kurulması ve Obradovic’in oyunculara küfür etmesi gibi birçok konuda çarpıcı açıklamalar yaptı.
 
İşte Ceyhun Altay ile yaptığımız röportajdan öne çıkan başlıklar:
 
Bahçeşehir Koleji’nde bir serüvenim oldu. Daha sonra istediğim şartlar oluşmadığı için bir boş sürecim oldu. Bu sürede Amerika’da kızımın yanındaydım. Antrenmanlarıma da devam ettim. Özel kondisyonerim Ferhat Çiçek ile çalıştım. Benim kariyerimde önemli bir isimdir. Daha sonra 3 aylık TED Kolejliler dönemim oldu. Paraya bakmadım, TED Ankara da büyük bir camia. Sonra yine Amerika’ya gittim. Geçen sezon Cengiz hoca da istemişti beni ama maddi sıkıntıdan dolayı transfer olmamıştı. Ozan hoca da Uşak’ı çalıştırırken 3 sezon beni istemişti. Bu sefer ben istedim. Federasyon Kupası’ndan sonra Ozan hoca beni arayıp durumumu sordum. Ben antrenmanlarımı yapıyordum, fiziksel olarak hazırdım. TBL’den ve Süper Lig’den de bu zaman diliminde isteyen kulüpler oldu ama ben istemedim. Çünkü düzenli bir organizasyon yoktu. Konyaspor bu konuda çok çok iyi. Ozan hoca ve genel menajerimiz Nihat Mala’yı da yakından tanıyorum. Her gün diyalog halindeydik. Ozan hocaya, Bahçeşehir'de içimde bir burukluk kaldı, şampiyon olamamıştık. TBL’de şampiyonluk sevinci yaşamak istediğimi, parayla ilgili bir sorumum olmadığını ve bu şampiyonluğun da sizle olmasını söyledim.
 
DEDAS HAKKIMI YEDİ
Bahçeşehir Koleji’nde koç Dedas benim hakkımı yedi. İyi performansım varken bir anda kadro dışı kaldım. Hakkımın yendiğini düşünüyorum. İçimde bir ukde kaldı. Bahçeşehir’de çok iyi bir kadro vardı ama bu iş isimlerle olmuyor. Bunu ben yaşadım. 
 
HEMEN ADAPTE OLDUM
Ozan hoca ile elektriğimiz tutuyor. Her şey uyuştu. Takıma hemen adapte oldum. Bana her konuda hocalarımız ve takım arkadaşlarım yardımcı oluyor Yavaş yavaş ben de rolümü alıp takıma katkı sağlayacağım. 10-15 günlük bir sürecim de olacak. Tek hedefim play-off’a kalmadan direkt olarak Süper Lig’e çıkmak istiyoruz. Güzel bir atmosfer var. Tanıdığım, beraber oynadığım isimler var. Bir haftadır buradayım ama sanki 3-4 ay önce gelmiş gibi hissediyorum.
 
TBL ÇOK SERT
Ligi 2 ay öncesine kadar çok yakından takip etmiyordum. Ancak son 1 ay maçları izledim. Gelmeden önce de Konyaspor’un maçlarını da izledim. Akhisar maçında dayak yedik, kötü yenildik. Fethiye’de son topta kaybettik. Bu ligde bazı oyuncular kağıt üzerinde çok iyi gözükmez ama bir bakıyorsun 30 sayı atıyor. Çok sert bir lig. Ozan hoca bize iyi analizler yaptırıyor. İyi motive ediyor bizi. Staff çok iyi. Düzenli bir yere geldim. Gayet keyifli ve mutluyum. Ben Konyaspor’dan, Konyaspor da benden yararlanacak. Şu an her şey yolunda. Kısa bölgesinde ligin en iyi takımıyız bence. Bu ligde rotasyon çok önemli. İbrahim de aramıza katılacak. Rotasyonumuz genişledi, bu bence önemli bir avantaj.
 
İNSANLAR ÇOK SICAK
Konya’nın insanları çok sıcak. Kaldığım yerde insanlar bana yardımcı oluyor. Zorluk çekmiyorum. Yemekleriyle de aram iyi. Deplasmanlarda tanıyorum. Taraftarın bana attığı mesajlar çok hoştu. Maçtan sonra çok mesaj geldi. Çok mutlu oldum. Konyaspor büyük camia. Hem futbol hem basketbolda. Umarım hep beraber güzel anlar yaşarız. Taraftarımızdan sezon boyunca destek bekliyoruz.
 
SORUMLULUK ALACAĞIM
Saha tarzım biraz agresif. Savunma yapmayı seviyorum. Ozan hocanın bana sorumluluk vereceğini de biliyorum. Takımda nelerin eksik olduğunu biliyorum. Uzun yıllardır Süper Lig’de oynuyorum, önemli bir tecrübeye sahibim. Her gün ekstra şut çalışması yapıyorum. Takıma katkı sağlayacağımı düşünüyorum.
 
40 YAŞINA KADAR OYNAYABİLİRİM
Bahçeşehir’den sonra üst seviyede oynamadım. Haluk Yıldırım ve Kerem Gönlüm’ü örnek alıyorum. Basketbolu özledim. Belki 38, belki 40 yaşında bırakacağım. Bu işin yaşı yok. Kendine iyi bakmalısın. Sağlığım elverdiği sürece oynamayı düşünüyorum.
 
OYUNCULAR BİRLİĞİ KESİNLİKLE KURULMALI
Kemal Tunçeri’nin bu konuda yıllar önce bir çabası vardı. İkaz etti ama oyuncular olarak dinlemedik. Burada suçlu oyuncular. Kendimizi düşünmeliyiz. Örneğin Aliağa Petkim’i ligde tuttuk ama paramız ödenmedi. 8 ay boşa oynamış gibi oldum. Kulüpler bazen oyuncuları yüz üstü bırakabiliyor. Oyuncular birliği kurulmasını kesinlikle destekliyorum. Özellikle gençler için çok iyi olur. Konyaspor’da böyle bir durumun yaşanacağına ihtimal vermiyorum. Çok profesyonel bir ortam var.
 
KARŞIYAKA ŞAMPİYON OLABİLİR
Euroleague’de Fenerbahçe kötü başladı ama sonunun daha güzel olacağını düşünüyorum. Sonuçta Obradovic orada var. Şampiyonluk favorim ise Real Madrid. Süper Lig’de ise bu sezon Karşıyaka çok iyi. Şampiyonluk sürpriz olmaz, ben şaşırmam. Ufuk hoca bu konuda çok iyi ve tecrübeli zaten. Türkiye’nin en iyi koçlarından biri.
 
BEN DE KÜFÜR YEDİM

Dışarıdan iyi gözükmüyor ama molada mikrofonun orada olması da doğru değil. Koç bunu hissetmiyor bile. Staff ve oyuncular bir aile. Tepkisi bayağı sertti, sonuçta küfürlü konuştu bunu kabul ediyorum ama kötü anlamda küfür ettiğini düşünmüyorum. Takımı uyandırma amaçlı yaptı. Obradovic ile oyuncular arasında baba-oğul ilişkisi var. Ozan hoca da bize bağırır ama biz onu baba olarak görürüz. Ozan hoca bana küfür etse bunu kötü algılamam. Çünkü benim iyiliğimi ister. Bu çok net. Çok kötü ve saygısızca olarak görmüyorum Obradovic’in yaptığını ve aynı zamanda çok da anormal gelmedi. Bana da daha önce yeri geldi küfür ettiler." 

Yorumlar Okunma: 1819