Rizvic: Evimde gibiyim - BasketFaul.com

Rizvic: Evimde gibiyim

19-11-19 16:05

Fotoğraf: Ebru Erdoğan

TBL'nin yeni ekiplerinden biri olan Bornova Belediyesi, yine TB2L'de olduğu gibi TBL'de de genç kadrosuyla dikkatleri çekiyor. Genç kadroya tecrübeli yabancı uzun tercih eden takım ülkemizde de yakından tanınan Hasan Rizvic'le anlaştı. Uzun yıllar TBL tecrübesi bulunan Rizvic, ilk maçtan itibaren sahada etkili oyununu göstermeye başladı. Biz de Ankara deplasmanı öncesinde kendisiyle bir araya geldik.

Ülkemizde çeşitli yıllarda forma giyen Rizvic, Bornova dışında daha önce 5 takımda mücadele etti. Rizvic, BSL'nin çok üst düzey bir lig olduğunu, TBL'nin de oyuncu gelişimine katkısının çok olduğunu söyledi.

"Şu an kendimi rahat ve huzurlu hissediyorum. Çünkü 22 yaşımdayken daha üst ligleri hedefleyip bu amaçla çalışıyordum ama şu an BSL gibi bir hedefim yok. Bulunduğum lig olan TBL'de mücadele etmekten memnunum. TBL oynaması keyifli bir lig."
 
Ormanspor'da geçirdiği sezonun onda ayrı bir yeri olduğunu söyleyen Rizvic, geçen sezonki şampiyonluğun ise kariyerinin en unutulmaz sezonlarından biri olduğunu söyledi.
 
"En unutulmaz en özel sezonum diyebileceğim iki sezon var. İlk olarak Ormanspor'un şampiyon olduğu geçen sezon. Takım olarak çok iyi oynuyorduk. Hem saha içinde, hem saha dışında çok uyumlu bir ekiptik. Ben de iyi oynamıştım ve sonunda da Ormanspor play-off şampiyonu olmuştu. Bir de 7-8 sezon önce Rusya'da ULEB de oynarken çok büyük bir kademe atlamıştım, o zamanlar genç olmamdan dolayı bu da benim için önemli bir başarıydı."
 
TBL gibi sert bir lig de uzun yıllardır mücadele eden Rizvic, kendi pozsiyonundaki daha atlet Amerikalılar karşısında uzun boyununun avantajını çok iyi kullanarak basketi kaydetmesini biliyor. 
 
"Geçen sezon benim pozisyonumda daha iyi Amerikalılar vardı. Ama bu sezon bütçelerin de etkisiyle o kadar iyi olduğunu düşünmüyorum ama ben işin içinden çıkararak istediğimi yapabiliyorum. Bornova çok genç bir takım olduğu benim yerime koşup benim işimi çok kolaylaştırıp çok yardımcı oluyorlar.
 
İlk maça çıkmadan bir gün önce İzmir'e gelmiştim. Bu ligde 4,5-5 senedir oynadığım için biliyorum. Takımlara yabancı değilim, kendimim ne yapacağını biliyorum. Bu sebeple hemen takıma adapte olup sahada yapmam gerekenleri yapabildim. "
 
Favoriler ve şampiyonlar arasında zaman zaman farklılıkların olması TBL için alışılagelmiş birşey. Genç bir takım olan Bornova ilgili hedef ve beklentilerle ilgili olarak ise genç bir takım, sürpriz neden olmasın dedi.
 
"Sürpriz olabilir, bilemeyiz. Genç bir ekip olsak da iyi ve tecrübeli oyunculara sahibiz. Özellikle uzunlarda iyi işler çıkartan oyuncular var. Önceliğimiz play-off kalmak. O olursa devamını getirebileceğimizi düşünüyorum."
 
Kendisinin basketbol kariyeri dolu dolu. Bir gün basketbolu bırakma kararı aldığında bu birikimlerini aktarmayı düşünüp düşünmediğini sorduğumda ise bunu düşündüğünü ve çok istediğini ifade etti.
 
"Basketbolu bıraktığımda öncelikle biraz dinlenmemın ardından çocuklarlara daha birinci seviyeden birşeyler aktarmayı isterim. İleride kendi ülkemde böyle birşey yapmak istiyorum."
 
Türkiye'de uzun yıllar geçiren Rizvic'i çoğumuz eminim yabancı bir oyuncu olarak görmüyoruzdur. O bizim için bizden biri gibi artık. Geçen uzun yılların ardından Türkiye'yle ilgili son bölümde bir kaç soru sordum. 
 
"Söylenenleri %50 anlayabiliyorum ama konuşmamı daha ilerletmem gerekiyor. Bosna ve Türkiye zaten birbirine yakın ülkeler. Kendimi o yüzden çok farklı bir yerdeymişim gibi hissetmiyorum. Burada kendimi evimde gibi hissediyorum."
 
En çok kullandığın Türkçe kelime: Daha çok yemekle ilgili kelimeleri kullanıyorum. Tarhana, kuzu, sade, peynirli gibi (gülerek)
En sevdiği tatlı: Sütlaç
En sevdiği yemek: Ev yemeklerini seviyorum,  Taze Fasülye gibi
En sevdiği şehir: Buna tek bir cevap vermem zor. Her şehir birbirinden farklı. İzmir'de deniz var çok güzel, Ankara da çok güzel. Hava soğuk olsa da alışveriş merkezlerine gidiyorsun. Çok farklı çok sayıda alışveriş merkezleri var. Tatil olarak düşünürsem İzmir'in yakın olduğu noktaları düşününce orayı tercih ediyorum. 
 

Yorumlar Okunma: 2633