2021’e ev ödevi...(Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

2021’e ev ödevi...(Hayri Pekergin)

17-11-19 22:14

Sporun içinde yaşayanlar için dün yok. Bugün de gece 24:00’da sona eriyor. 

Gerek oyuncu, gerek coach, gerek kulüp, gerek federasyon olarak sonraki adımları,  yakın, orta ve uzun vadeli hedefleri dikkate alarak çalışmak gerekiyor. 
Sporda dün yok demek geçmişe takılıp kalmak doğru değil demek. 
Başarı ya da başarısızlık analiz edilir, gerekli sonuçlar çıkarılır. Düzeltici ve iyileştirici önlemler uygulamaya alınır. 

******
Sporu takip edenler, üst seviyede yönetenler, medya ve kamuoyu açısından ise durum farklı. 
Nereden gelip nereye gittiğimizi unutmamak gerekiyor. 
Bugünü iyi anlamak, yarın için gerçekçi beklentilere sahip olmak için geçmişte yaşananları akılda tutmak şart.  
Kadın Basketbol Milli Takımı oyun ve sonuç olarak 15 yıl geriye gittiği 2019 Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası ardından “Euro 2021” için ilk eleme maçlarını oynadı. 
2019 Avrupa Şampiyonasında mücadele eden Kadın Basketbol Milli Takımı ortaya konan yetersiz basketboldan ziyade sahada ve kenarda coşku eksikliği, takım olma konusundaki ortaya konan olumsuz tablo ile endişe yaratmıştı. 
Euro 2021 elemelerinde 59-56 skorlu Sırbistan deplasman yenilgisi ardından Mersin’de 74-51 skorlu Litvanya maçında ilk galibiyetimizi aldık. 
İlk bakışta, 2019 Avrupa üçüncüsü Sırbistan önünde deplasmanda başa baş oyun, son çeyrekte 10 sayı geriden gelerek maça ortak olmak ve grup liderliği için umut veren az farklı bir yenilgi göze kötü görünmese de yakından bakıldığında galip gelinecek bir maçı kaybettiğimiz anlaşılıyor. 
Sırbistan kilit oyuncularının yaşlandığı, aşağıdan genç oyuncu getirmekte zorlanan yapısı ile Avrupa’da artık inişe geçen ülkelerden biri. 
Devşirme oyuncusu olmayan, Sonja Petrovic ve Dragana Stankovic’in forma giymediği Sırbistan önünde Belgrad’da kritik anlarda liderlik yapacak bir ismin ortaya çıkmaması yenilgiyi getiren ana faktör oldu. 
İki takımın canlı savunması ile düşük skorlu giden maçta ribaund ve top kaybı eksilerimizi daha geniş rotasyon ve enerji ile telafi etsek de kırılma anlarında iyi organize olamayınca maçı kazanacak hamleyi yapamadık. 
Sırbistan karşısında 17 sayı ile oynayan Hollingsworth’ün yanında skorda öne çıkan bir isim daha ekleyebilsek galibiyet hiç zor değildi. 

*****
Mersin’de oynanan Litvanya maçı ise hem grupta liderlik iddiasının devamı hem de en iyi ikinciler sıralamasında öne çıkmak açısından önem taşıyordu. 
Kadın Milli Takımı oyun kurucu ve guard pozisyonlarında varlık göstermeyen Litvanya’nın bu eksikliğini affetmedi. 
Mersin,  Adana ve diğer çevre illerden gelen çok sayıda basketbolseverin yoğun desteği ile baştan itibaren ortaya konan sert savunma 74-51 galibiyet getirdi. 
Özellikle 36-20 skorlu ikinci yarıda maçı domine eden Kadın Milli Takımında kadrodaki 12 oyuncudan 11’i sayı üretti. 

******
Bu iki maç arasından Sırbistan maçının gelecek için daha büyük bir benchmark (kıyaslama) değeri taşıdığı görülüyor. 
Kadın Milli Takımının yeniden Avrupa’da “ilk sekiz” patikasına dönmesi, çıkışta olan Belçika, İngiltere, İsveç gibi ülkeler ile aşağıdan etkili gençler getiren İtalya ve Macaristan’ı geride bırakması için başa baş maçta etki üretebilen isimlere sahip olması gerekiyor. 
Başa baş maçta sahada etki üretecek oyuncular için Herbalife Nutrition KBSL’de başa baş maçların ve kalitenin artması adeta olmazsa olmaz konumunda. 
ELW takımlarımız ile Euro-Cup Women’da “son sekiz” arasında kalacak takımlarda yer alan milli oyuncuların üstlenecekleri sorumluluk ve elit seviyede ortaya koyacakları değer Kadın Milli Takımının 2021 yol haritası için gerçek belirleyici faktörler. 

*****
Sahadaki faktörler ile alakalı yukarıdakileri konuşurken TBF’nin yapması gerekenler olduğu da unutulmamalı. 
Üç altyapı milli takımından ikisinin B klasmanında olduğu, A Milli Takımın Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında ilk turdan ileriye gidemediği kadın basketbolunda önceki federasyonların da büyük hataları olsa da Türkoğlu – Onan idaresindeki bugünün TBF’si asıl sorumlu konumunda. 
Bu kolay unutulacak, unutturulacak bir vebal değildir. 
TBF altyapılarda sürekli küme düşen kadın basketbolumuzu yeniden ayağa kaldırmak için projesi yapılan yeni çalışmaları kendi kontrolünde planlamalı. 
Bundan sonra kademeli olarak en alttan en üste kadar tüm kadın milli takımlarında tam yetkili olarak çalışan coachların menajerlik şirketlerinin etki alanından çıkması sağlanmalı.  
Hem altyapı milli takımlarında, hem ELW ve Euro Cup Women’ın elit seviyelerinde süre alan oyuncuların gelişimi için maaşını TBF’den alan teknik personel Türkiye Basketbolu adına mentorluk yapmalı. 
TBF kadın basketbolunda kendi etki alanında artık hiçbir üçüncü taraf lehine açık bırakacak boşluklar vermemeli. 
TBF Yönetimi üç beş kuruşun hesabı yapılarak kalıcı başarıların gelmeyeceğini artık anlamalı ve gereğini daha fazla vakit kaybetmeden yerine getirmeli. 
twitter: @hayripekergin 
 

Yorumlar Okunma: 2669