Salih Uğraşan: Belki de hareketi aşağıdan başlatmamız gerekiyor - BasketFaul.com

Salih Uğraşan: Belki de hareketi aşağıdan başlatmamız gerekiyor

16-11-19 22:22
Yalova Belediyesi'nden alacakları ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Finalsporlu Salih Uğraşan yaşadığı süreci anlatırken, oyuncuların güçlerini birleştirememeleri sonucunda haklarını aramakta zorlandıklarını belirtti.

Uğraşan, "Bugüne kadar dernek konusunda hep milli takımlarda oynamış, üst liglerin oyuncusundan bir şeyler bekledik ama kimse elini taşın altına sokmuyor. Belki de dernek konusunda hareketi aşağıdan başlatmalıyız." dedi.

Uğraşan şuları söyledi:

"İki sezon önce ara transferde Bursaspor'dan ayrılıp Yalova'ya geçtim, takım sonuncu durumdaydı. Bana 1.5 yıllık kontrat verdiler, ben de Yalova 15 maçta 2 galibiyet aldığı düşebilecekleri ihtimaliyle gitmeyi riskli gördüm. Daha sonra ilk yarım sezon için senet verdiler ve kabul ettim. 

Sonuncuyduk ama 15'te 9 yapıp ligde kaldık. Elimde senet ve bir yıllık kontratım vardı ama 5 ayın 2'sinde maaşı alamadım. O dönemde senedi de kırdırmadım ve yazın ödenmesini bekledim. 

Geçen sezon para problemleri artarak devam etti. Sezon sonunda da ligden düştük. Benim toplam 5,5 ay alacağım kaldı. Yani 15 ayın 9.5 ayı için maaşım ödendi.

Daha sonra sezon bitince bana 2 maaş verip hesaplaşmayı önerdiler. Diğerlerinin 1,5 ayını ceza olarak kestiler, ben de aynı öneriyi kabul edeceğimi söyledim, kabul etmediler. Bunun üzerine kulübe ihtarname çektim. Kulüp müdüründen "Borcumuz yoktur" diye geri dönüş aldım. Elimdeki senetlerin sahibi Orbay Tuna bir önceki sezonun sponsoru idi, bu sezon da yeni kulübün başkanı.

Telefonla avukatım arayıp elimizde senetlerinin olduğunu söyledi, ve "İcraya vermek istemiyoruz, bu nedenle aradım." dedi. Orbay Tuna da teşekkür edip bir ay sonra ödeme yapacağını söyledi. Bir ay sonra ise telefonları açmadı ve bu sırada sosyal medyadan Yalovaspor adına Artvin Belediye'nin isim hakkını aldığını öğrendim. 

Senetlerle ilgi dava açtım ve 3 hafta önce de kazandım. Orbay Tuna büyük bir inşaat işine giriştiği öğrendik ancak mahkeme kararıyla alacağımız için girişimde bulunduğumuzda üzerinde hiçbir şey olmadığı ortaya çıktı.

36 yaşındayım ve 19. sezonumu oynuyorum. Bana bunu yapan insanlar, gençlere neler yapmaz ki? İşin dramatik tarafı kapanan kulübün yetkilileri neredeyse tam kadro olarak Yalovaspor'da göreve devam ediyor.

Kulüpleri yönetenler ve özellikle genel menajerler hem kulübün, hem de sporcuların hakkını gözetmek zorundalar ama onların görev alanlarında genel olarak oyuncu hakları yok.

Belediye kulüplerinde bütün sezon belediye başkanı maçlara geliyor ama takım küme düşünce kulüp belediyeden ayrı bir dernek olduğu için sorumluluktan kaçıyor.

Maalesef oyuncular olarak haklarımızı korumak için bir araya gelip güçlerimizi birleştiremiyoruz. Milli takımda oynayan bir üst düzey oyuncudan ön ayak olup dernek kurmasını bekliyoruz ama bu hayalimiz karşılık bulmuyor. Belki de daha sağlıklı olan hareketin aşağıdan başlayıp yukarı doğru birleşmesi. Demek ki yukarılardakilerden bir şeyler bekleyerek hata yapmışız. Ben bir dernek oluşumunda üzerime düşen ne varsa yapmaya hazırım. Sanırım birçok oyuncu birilerinin ortaya çıkmasını bekliyor." 

Yorumlar Okunma: 3985