TOFAŞ'tan çok değerli bir galibiyet - BasketFaul.com

TOFAŞ'tan çok değerli bir galibiyet

13-11-19 22:15

İSTATİSTİK

7days Eurocup B grubu 7. Hafta mücadelesinde Tofaş, şampiyonluğun favorilerinden Partizan'ı 82-72 yenerek gruptan çıkmak adına büyük bir adım attı.

Maçın ilk sayıları, Tofaş’ta hava atışı sonrası tolum kucağına düşmesi sonucu hızlı şekilde potaya yönelen Matt Lojeski’den geldi. Maça iyi bir savunma performansı ile başlayan Tofaş, Partizan karşısında Mejia ve Lojeski ile gelen sayılarla birlikte maçta 2 dakika geride kalırken skoru 6-2'ye getirmeyi başardı. Maçta oyun üstünlüğünü korumayı başaran Tofaş, Partizan karşısında Lojeski ve Mejia ile 2 basket daha bularak ilk 5 dakikalık bölümü 10-5'lik üstünlükle geçti. Ardından Tofaş, Sammy Mejia ile bir basket daha bularak skoru 12-5'e getirince ilk periyodun bitimine 3 dakika 50 saniye kala Partizan molasına gidildi. Fakat bu mola da Tofaş’ın hızını kesmeye yetmedi ve etkili savunmasıyla birlikte ilk periyotta rakibi Partizan’a sadece 10 sayı şansı veren Tofaş, periyodu 18-10 önde tamamlamayı başardı.

İkinci periyodun başında Tofaş, daha ilk hücumda Mejia'nın attığı 3 sayılık basketle birlikte maçta ilk defa farkı çift hanelere çıkartmayı başardı. (21-10) Ardından Partizan hücumunda hakemler Tofaş’tan DJ White’a faul çaldılar. Bu pozisyonda kararsız kalıp uzun süre izleyen hakemler, kararı sportmenlik dışı faul olarak değiştirdi. Bu kararın ardından Partizan’da Novica Velickovic, kullandığı serbest atışlarla birlikte farkı tek hanelere indirince, (21-12) ilk yarının bitimine 8,5 dakika kala Tofaş molasına gidildi. Molanın ardından tekrar toparlanan Tofaş, önce Devin Williams, ardından da Muhsin Yaşar’ın bulduğu basketlerle birlikte skoru 25-12'ye getirmeyi başardı. İlk yarının bitimine 5 dakika 10 saniye kala skor 26-14 Tofaş üstünlüğü ile giderken, Tofaş hücumunda Barış Ermiş kaçırdığı atış sonrasında pota altında yerde kaldı. Ribaundu alan ve 2 sayılık isabeti bulan Devin Williams, arkasındaki Barış Ermiş’i görmeyince üzerine düştü ve Barış Ermiş’e ayağıyla bir müdahalesi oldu. Bu olay sonrasında kısa süreli baygınlık geçiren Barış Ermiş, hakemlerin oyunu durdurmasının ardından takım doktorlarının ilk müdahalesi sonrası benche alındı. Geri kalan bölümde de oyun üstünlüğünü elden bırakmayan Tofaş, Partizan karşısında soyunma odasına 42-31’lik üstünlükle girmeyi başardı.

İlk yarıda Sammy Mejia, 7/10 isabetle birlikte 15 sayı atmayı başardı.

İkinci yarıda ilk basket, Tofaş’ta Matt Lojeski’nin 3 sayılık isabetiyle geldi. (45-31) Çabuk toparlanan Partizan, ikinci yarının ilk 5 dakikalık bölümü geride kalırken üst üste buldukları 3 sayılık isabetlerin ardından skoru 50-42’ye getirmeyi başardı. Partizan, her ne kadar bu isabetlerini sürdürüp periyodun bitimine 1 dakika 10 saniye kala farkı 4 sayıya kadar indirse de (58-54) periyodun sonunu iyi bitiren Tofaş, Partizan karşısında üçüncü periyodu 63-54'lük üstünlükle tamamlamayı başardı.

Son periyot, Tofaş’ta Tarık Phillip’in 3 sayılık basketiyle başladı. (66-54) Partizan, bu baskete Rade Zagorac ile karşılık verdi. (66-56) Bu bölümde ipleri tamamen eline alan Tofaş, önce Tarık Phillip ardından da Sammy Mejia ile 3 sayılık isabetler bularak bitime 6 dakika 10 saniye kala farkı 14 sayıya kadar çıkartmayı başardı. (72-58) Tofaş, 4 dakika 20 saniye kala mükemmel bir hücum-savunma sekansı ile farkı 16 sayıya kadar çıkartsa da (76-60) son bölümde Partizan’ın üst üste bulduğu sayılara engel olamadı ve Sammy Mejia’nın son hücumda bulduğu 2 sayılık isabetle birlikte maçı 82-72 kazanmayı başardı. Tofaş, lider Partizan’a 7 maç sonunda 2. mağlubiyetini tattırsa da ilk maçta gelen 13 sayılık mağlubiyetin ardından olası bir puan eşitliği durumunda bakılacak olan averaj üstünlüğünü elinden kaçırmış oldu.

Öne çıkanlar...
Tofaş: Sammy Mejia 26 sayı, 3 ribaunt, 4 asist, 1 top çalma, Matt Lojeski 15 sayı, 3 ribaunt, 1 asist, 1 blok, Tarık Phillip 14 sayı, 4 ribaunt, 3 asist, Devin Williams 12 sayı, 9 ribaunt
Partizan Nis Belgrade: Nemanja Gordic 15 sayı, 2 asist, Stefan Bircevic 11 sayı, 6 ribaund

Yorumlar Okunma: 1495