Bornova-PETKİM hazırlık maçından izlenimler (Aytaç Kuru) - BasketFaul.com

Bornova-PETKİM hazırlık maçından izlenimler (Aytaç Kuru)

13-11-19 19:41
TBL ekiplerinden Bornova Belediyesi ile Petkim hazırlık maçında karşılaştılar. İki ekibin de geniş rotasyonlar ile oynadığı maçı Bornova Belediyesi 76-70 kazandı. 

Ev sahibi ekip, Zafer Aktaş’ın Bahçeşehir’e transfer olmasıyla Faruk Beşok’u transfer etmiş ve geçen hafta yeni takımıyla tanışan Beşok ilk maçında Yalova’yı mağlup etmişti. Dolayısıyla güçlü bir rakibe karşı hazırlık maçı Mamak maçı öncesi ev sahibine iyi gelecekti. 

Benzer bir durum Petkim içinde geçerliydi. Amerikalı uzununu değiştiren ve bu hafta zorlu Balıkesir maçına hazırlanan Petkim, iyi bir prova ve Gates’i takıma adapte edebilmek için geldi Bornova’ya. 

İki takımın da tempolu başladığı maçta karşılıklı kolay basketler gördük. İlk 5 dakika sonunda 8-13 öne fırlayan Petkim, Bornova’nın aldığı molanın dönüşünde 9-0’lık seriye engel olamadı. Uzun bir beşle sahada olmasına karşın ribaunt problemi yaşayan Petkim, erken atışları ve fastbreak pozisyonlarını zorladığı bölümde top kayıpları yaptı. Hücum ribauntlarındaki etkinliğini sürdüren ev sahibi ilk çeyreği  20-17 önde tamamladı. 

Petkim, ikinci çeyreğe yerlilerden oluşan bir beşle oldukça agresif başladı. Bu bölümde Serkan Menteşe ve özellikle de Mert Çevik ile hücumda etkili olan Petkimspor skorda yeniden öne geçti. 15. dakika 26-31 geçildi. Çeyreğin ortasında oyuna yeniden dahil olan Gates’in pota altı ve rol sonrası etkinliklerini izlediğimiz bu bölümde, Bornova Belediyesi de genç oyuncularından katkılar aldı. İlk yarı 34-36 Petkim üstünlüğü ile sonuçlandı.

Üçüncü çeyreğin başı ile beraber enerjisi yükselmiş ve kısa oyuncuların atak tempoları yükselmiş bir Bornova Belediyesi görmeye başladık. Bu bölümde özellikle Ata Kahraman’ın kolay basketleri ile hücumda ritm bulan ev sahibi, 25.dakika içinde 46-43 öne geçti. Farklı müdafaa çeşitleri deneyen ama sonuç alamayan Petkim, bu bölümden itibaren özellikle 1x1 savunmadaki yumuşaklığı ile dikkat çekti. Çeyrek içinde yüksek yüzdeli şut atan Bornova Belediyesi üçüncü çeyreği 60-55 önde kapatırken, maçı da 76-70 kazandı. 
Faruk Beşok’un gelişi sonrası ikinci maçını oynayan ev sahibi ekip, geçmişe oranla hücumda biraz daha özgür ve rahat göründü. Oyuncular doğru oldukça erken atışları yapmaktan kaçınmazken, Beşok savunma prensipleri konusunda da taviz vermeyen bir görüntüde. Bu hafta Mamak deplasmanına gidecek olan Bornova Belediyesi’nin, iyi bir prova gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz.  

Petkim ise aldığı iki yenilgi ile sarsılsa da ligin henüz bir dengeye oturmamış olmasını avantaja çevirebilecek bir yapıya sahip. Kadro kalitesi ile favori ünvanını da sonuna kadar hak eden Petkimspor, bugün de dahil henüz beklenen oyun kalitesini sahaya yansıtamasa  da uzun maratonda mutlaka bir ritm içine girip seri galibiyetler elde edebilecek bir yapıya sahip. Bu hafta oynayacakları Balıkesir mücadelesi, mutlak zor geçecektir ve iki takım için de ligdeki konumları itibari ile de bir eşik maçı olarak görülebilir. 

Yorumlar Okunma: 1804