TAHTEREVALLİ...(Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

TAHTEREVALLİ...(Hayri Pekergin)

11-11-19 02:32

 

Tahterevalli nedir hepimiz biliriz. 

Bu kelime geçince herkesin aklına çocukluğu ve kendi çocukları gelir. Bu çocuk oyun aleti ile oynamamış olanımız pek azdır. 
Hepimiz ne olduğunu bilsek de tahterevallinin dilimize nereden nasıl geldiğini pek bilmeyiz. 
Tahterevalli ya da tahtırevan dilimize Farsça’dan geçen bir sözcük. 
“Taht” ve akıp giden anlamındaki “revan” kelimelerinin birleşmesinden oluşuyor. 
Bu satırların basketbola büyük değer veren okurlarının hiç aklına geldi mi bilmiyorum.
Basketbol maçı ile tahterevalli oyunu arasında benzerlik vardır. 
Tahterevalli oynarken daha ağır basan taraf nasıl diğer uçtakini havaya kaldırırsa, basketbolda da takımlardan biri sahada ağır bastığı zaman diğer takım “havada” kalır. 
Bu hafta kadın basketbolunda Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Ligi ve Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi gündemlerini izlerken “havada kalan” takımları gördükçe aklıma hep yukarıdaki benzetme geldi. 

*****
Sezon içinde verilen milli takım araları takımlar için farklı anlamlar içerir. 
Dar rotasyon ve yoğun maç programı nedeniyle oyuncularının sezon başında yıpranma yaşadığı, sakat oyuncuların iyileşmesini bekleyen takımlar bu arayı mutlulukla karşılar. 
Rotasyon yapısı görece daha homojen olanlar ise özellikle form ve ritim yakaladıkları bir dönemdeler ise bu aradan pek hoşlanmaz. 
Sezon ortasındaki bu tür aralardan önceki ve sonraki maçlar oyuncuların odaklanma eksikleri ya da takım antrenman düzenindeki aksamalar nedeni ile sürprize açıktır. 
Diğer taraftan işin bir de idari finansal boyutu vardır.  
Oyuncularına ödemeleri geciktiren kulüp yöneticileri “acaba ödeme almayan (özellikle yabancı) oyuncular zamanında dönecek mi” sorusu ile karşı karşıyadır. 
Diğer taraftan seçtikleri yabancı oyuncuların performansından memnun olmayan yönetimler için ise bu tür aralar, yabancı oyuncuları değiştirmek ve gelen yeni yabancı oyuncunun takıma uyumu açısından bulunmaz nimettir. 
İşin içinde olanlar gayet iyi biliyor ki KBSL’de yukarıda size verdiğim örnekleri bire bir karşılayan bir çok  takım var. 
Bu kulüpler arasından hangilerinin verilen arayı verimli değerlendirdiğini 23 -24 Kasım hafta sonunda, lige geri döndüğüz zaman görmüş olacağız. 
KBSL’de bu hafta sıralama açısından büyük önem taşıyan iki maç vardı. 
Bu maçlar üst sıraları ilgilendiren Fenerbahçe Öznur Kablo BOTAŞ mücadelesi ile puanlamada alt /orta grubu ilgilendiren Çankaya Üniversitesi Büyükşehir Belediyesi Adana Basketbol karşılaşmasıydı. 
Bu maçlarda gülen Fenerbahçe ve Çankaya Üniversitesi oldu. 
Fenerbahçe hafta arası zaten ulaşım açısından yeteri kadar yorucu olan Kursk deplasmanında büyük fiziksel yorgunluk faturası getiren savunma ile rakibe pozisyon vermeden kazanmıştı. Yorgundu. 
Hafta içi İsrail’de başa baş geçen EuroCup Women maçından galibiyet ile dönen BOTAŞ rakibinin görece daha fazla yıpranmış olmasından yararlanamadı. 
Maçın başında ELW seviyesinde savunma yapan sarı lacivertliler hücumda zaman zaman ritim kayıpları yaşasa da rakibini maça ortak etmeden 56-48 kazandı.   
Iagupova ve Zandalasini’nin iki haneli skor ürettiği Fenerbahçede, artık bu tür yorgunlukları daha az tolere edebildiği görülen Cruz ve hala yaz aylarındaki operasyonun etkilerinden kurtulamayan Stokes’un etkisizliği dikkat çekti. 
Olcay Çakır Turgut hücumda seçici, savunma ve pas trafiğinde kendisinden beklentileri karşılayan bir oyun sergilerken 8 sayı, 12 ribaunt, 4 asist üreten Tuğçe Canıtez geçen haftalara göre daha yararlı oynadı. 
Fenerbahçe Avrupa’da başarılı olmak için KBSL’de daha geniş bir rotasyona ve Ayşe Cora, Sevgi Uzun, Esra Ural Topuz gibi isimlerin katkısına büyük ölçüde ihtiyaç duyuyor. 
Bu üç isim de önemli BOTAŞ maçını belirgin bir katkı getiremeden tamamladı. 
BOTAŞ cephesinde, ortaya konan saha içi organizasyonun kadronun kalitesi ile orantılı olmadığını herhalde takımın ilgilileri de kabul ediyordur. 
Maçın ilk çeyreğinde yan çizgiye yakınken etkili savunma önünde 24 saniye yapmamak adına topu yakınındaki kendi coachuna teslim eden ve oyundan çıkan tecrübeli oyun kurucu Peddy’nin pozisyonu yukarıda belirttiğim “resmin” sahaya yansımasıydı. 
Maçın ilerleyen dakikalarında, özellikle Fenerbahçe’nin yorgunluktan daha fazla etkilendiği son çeyrekte BOTAŞ çok daha organize bir basketbol ortaya koysa da yerli rotasyon ve Hollingsworth – Mitchell ikilisinden gereken verimin alındığını söylemek zor 
 
*****
Haftanın alt / orta sıraları oldukça ilgilendiren mücadelesinde Çankaya Üniversitesi Büyükşehir Belediye ABK önünde uzatmada 80-68 galip geldi. 
İki takım için de hedef konumundaki maçın ilk çeyreğinde savunma seviyesi o kadar aşağıda kaldı ki takımların hücum setlerini oynamalarına gerek bile yoktu. 
Çankaya Üniversitesi yine oyunu yavaş oynama tercihlerken ilk yarıda bu tuzağa düşen Adana ekibi Dikeulokou’nun transition şutları ve Prince’in hızlı tempoda artan ritminden yararlanamadı. 
İkinci çeyrekte Putnina Goodlet ve sonlarda White ile kontrolü ele alan Çankaya Üniversitesi Büyükşehir Belediye ABK’da Adams’ın çabaları olsa da ilk yarıyı 39-34 önde bitirdi. 
Üçüncü çeyrekte Adams’ın çok yönlü katkısını almaya devam eden Büyükşehir Belediye ABK oyunu hızlandırdı ve bunun doğal sonucu olarak dengeyi sağlayıp öne geçti. 
Adana ekibi ritim yakalayan White’ı savunabilse çok daha önde olacağı çeyreği 51-50 önde kapattı. 
Son çeyrekte oyunda ve skorda denge vardı. Son iki dakikada kritik olan hücumlar değil savunmalardı. Çizgiden karşılıklı sayılar ile normal süre 66-66 eşitlikle sonuçlandı. 
Uzatmada maçın büyük bölümünde ortalarda görünmeyen devşirme oyuncu Bahar Öztürk’ün potaya yaklaşarak basketi kontrolü ele alan Çankaya Üniversitesi oldu. 
White’ın tepeden pick üzerinden bulduğu pozisyonları savunamayan Adana ekibi Bahar Öztürk’ün uzun mesafeli üç sayı isabeti farkı 8 sayıya çıkarınca yenilgiyi kabullendi. Çankaya Üniversitesi 80-68 kazandı. 
Çankaya Üniversitesi KBSL’deki ilk yılında önemli galibiyetler alıyor. Ligde daha iyi konumda olmak için ise yerli rotasyondan daha fazla verim almanın yollarını bulmaları gerekiyor. 
Bu gelişimi sağlamak Ankara ekibinin dinlenme olanağı bulacak yabancı oyuncularından daha iyi savunma katkısı alması anlamına da geliyor. 
Basketbol oyununda oyunu strateji olarak yavaş oynamak ile setleri ile yavaş oynamanın farklı şeyler. Çankaya Üniversitesi setleri daha hızlı oynamayı başarır ise hedef maçlarda rakip savunmaları daha da fazla zorlayabilir. 
Büyükşehir Belediye ABK ligde kalıcı konumda olmayı erken garantilemek için yerli rotasyonun hedef maçlarda oldukça az olan katkısını savunma ve hücumda arttırmak zorunda. 
Ankara deplasmanında izlediğimiz yerli rotasyonun ortaya koyduğu oyun TKBL standartlarını aşmıyordu. 
 
*****
Herbalife Nutrition KBSL’de haftanın ilginç maçlarından biri Galatasaray Birevim Elazığ İl Özel İdare arasında oynandı. 
Maçın ilk çeyreğinde Galatasaray önceliği Kia Vaughn savunmasına çok odaklanınca Williams’ın sayıları, Kübra Erat ve Nihan Demirkol’un üç sayılık isabetleriyle Birevim Elazığ İl Özel oyunu kontrolüne aldı ve bu bölümü 23-11 önde bitirdi. 
İkinci çeyreğin başında Ervin ve Macaulay birbirlerine vurunca diskalifiye oldu. Hakemlerin kararı doğruydu. Bu karar ile Elazığ  ekibi satranç oyununda filini kaybederken Galatasaray’ın adeta kalesi oyun dışı kalmıştı. 
Stankovic ve Cuic’in sakatlıkları ardından Bria  Hartley Galatasaray’da tek yabancı oyuncu olarak sahada kaldı. Tecrübeli guard maçı 36 sayıda tamamlayarak görevini fazlasıyla yerine getirdi. 
Karşılıklı diskalifiye kararları ardından savunmada çok sertleşen Galatasaray taraftarının hakemler üzerindeki baskısından en iyi şekilde yararlanarak oyunu dengelese de Vaughn – Williams ikilisinin sayılarıyla Elazığ Ekibi üçüncü çeyreğin ortalarına kadar skoru öne götürdü. 
Maçın ritmini değiştiren Sude Yılmaz’ın üç sayı isabeti ve Tilbe Şenyürek’in basketi oldu. Galatasaray Hartley’in devam eden ritmi, geniş rotasyonun savunma canlılığı ile artık skora ortaktı. 
Williams’ın dört faul ile dışarıda olduğu bölümde yorulan Vaugh’ı bir çekim merkezi olarak kullanamayan Birevim Elazığ İl Özel İdare son bölümde dengesiz hakem kararlarından da oldukça etkilendi. 
Maçın sonunda oyunu kontrole alma şansını daha iyi kullanan Galatasaray maçı 69-66 kazandı. 
Galatasaray tek yabancı oyuncu ile mücadele ve EuroCup’ta deplasman dönüşü yorgunluğuna rağmen maç sonuna kadar plana bağlı kalıp, dokuz oyuncudan skor verimi alarak kazandı.  

Sarı kırmızılılarda mevcut yabancı rotasyon yapısında yerli rotasyonda bir ya da iki ismin skora belirgin şekilde katkı sunması gerekiyor. Bu maçta Tilbe Şenyürek ve Sinem Ataş bu tanıma yaklaşan isimler olsa da iki oyuncu da kendilerinden beklenen potansiyelin üzerinde değildi.  
Galatasarayda Işıl Alben’in sahada kalması takımı adına başlı başına bir avantaj. Bununla birlikte tecrübeli oyuncunun bu tür maçlarda daha etkin olmanın yollarını bulması gerekiyor.  
Elazığ ekibi ise maçı analiz ederken bütün faturayı diskalifiye kararlarının altında adeta “ezilen”  hakem üçlüsüne keserse gelecek için gerekli çıkarımları yapamayabilir. 
On kişilik kadroda dört oyuncudan skor ve savunma anlamında verim alamamak, maçın ikinci yarısında sürekli çizgiden sayılarla biten rakip penetreleri durduracak önlemde gecikmek sonuçta etkili oldu. 
Listeye kırılma anlarında yorgun olan Vaughn’u gerektiği gibi kullanamamak eklenip hazırlıklar bu yönde yoğunlaşırsa Birevim Elazığ İl Özel İdare gelecek zor deplasmanlarda istediği galibiyetlere ulaşabilir. 
 
*****
Haftanın diğer maçlarında OGM Orman Spor Kocaeli deplasmanında uzatmada 83-80 kazanarak sakat olan Leedham’ın yokluğunda değerli bir galibiyet aldı. Pelin Bilgiç’in 18 sayı, 8 ribaunt 4 asist performansı çok değerli olsa da asıl farkı çaldığı 4 top getirdi. 
ABD Milli Takımını Ankara’ya getiren isim olan genç skorer Ogumbowale’nin uzatmada tükenen enerjisini telafi eden bu bölümde 8 kritik sayı ile takımına hayat veren tecrübeli shooting guard Damla Gezgin oldu. 
Paris’in faul ve teknik faul tamlaması ile oldukça erken beş faul alıp kenara gittiği gün Robinson Ankara ekibine galibiyet getiren bir diğer isimdi. 
Yerli oyuncular arasında başı sonu, kazananı kaybedeni belli maçlarda ortaya konan performansların oyuncu kalitesini tanımlamak anlamında fazlaca bir değeri olmadığını herhalde artık herkes anlamıştır. 
Bizim kendi çocuklarımızdan beklediğimiz, başa baş maçların karar anlarında sorumluluk alarak skor ve değer üretmeleri. 
Nilay Kartaltepe’nin 3 sayı 4 ribaunduna tecrübesiyle 10 asist eklediği OGM Orman Sporda Pelin Derya Bilgiç ve Damla Gezgin sonucu belirleyen etkide bulunarak takımlarına değer kattı.  
İzmit Belediye Spor maçın son çeyreğindeki etkili savunmasını kırk dakikaya taşıdıkça daha başarılı olacak görünüyor. 
İzmit ekibinde Gizem Yavuz’un etkili oyunu, Gamze Takmaz’ın skor ritmi kazanması takım savunması geliştikçe daha fazla değer üretecek. 
Bu maçta Cado’nun geç kalan performansı, Warley’in Robinson önünde etkisiz kalması kadar uzatmadaki savunma hataları da sonucu belirleyen faktörlerdi. 
 
*****
Gelecek Koleji Çukurova Basket Samsun deplasmanında artık dört yabancısı olan Samsun Canik Belediye önünde yakın skorlu maçta 82-76 kazanırken Bellona Kayseri Basket Hatay BŞB karşısında beklenmedik şekilde kolay galip geldi. 
Kayseri’de oynanan maçın devresi 40-21, üçüncü çeyreğin 60-37 sona ermesi Kayseri ekibinin başarısı kadar Hatay BŞB takımında bu sezon da bazı şeylerin yolunda gitmediği gösteriyor. 
TKBL’DE MEGA SÜRPRİZ URLA’DA 
Türkiye Kadınlar Basketbol Liginde Urla Belediye ligin zirve adaylarından Bursa Büyükşehir Belediye önünde 19-7 skorlu son çeyrek performansı ile 60-52 kazanarak sezonun büyük sürprizine imza attı. 
Tecrübeli Münevver Akış, hangi ligde yer alırsa alsın hakkını vererek oynayan Beril Arık ve Dejza James bu galibiyette en ön planda yer alan isimler olurken Pelin Gürçavdı, Arzu Özdemir, Deniz Eskici ve Dilek Özak Mert sonuçta pay sahibi diğer oyunculardı. 
Urla ekibi, odaklanma ve sahada ortaya konulan mücadelenin kadro derinliği ya da kalite farklılıklarını ne kadar dengeleyebileceğinin ders konumunda bir örneğini verdi. 
Bursa Büyükşehir Belediye açısından oyun içindeki dalgalanmaların bir yerde maliyeti olacağı görülüyordu. 
Gizem Uca’nın yokluğu Bursa ekibi açısından dezavantaj olsa da Urla deplasmanında 52 sayıda kalmak, hücumda ritim kaybedildiği bölümde savunmadan gereken kaldıracı alamamak bu yenilgiden alınması gereken dersler olduğuna işaret ediyor. 
 
*****
Geçen hafta evinde Edremit Belediye önünde son çeyrekte etkili oynayarak kazanan Bayraklı Belediyesi Sakarya deplasmanında bu kez maçı çok erken garantiledi ve beklentilerin çok ötesinde bir farkla  79-58 kazandı.
Üçüncü çeyrek sonundaki 66-32 konuk takım lehine skor, Bayraklı Belediye takımı açısından oyunun her iki yönünde etkili oyunu işaret ederken Sakarya Yükseliş spor’un ise kendi standartlarının çok gerisinde kaldığını gösteriyordu. 
TKBL’de önem taşıyan bir diğer maç Mardin Büyükşehir Başak Spor Emlak Konut arasında oynandı. 
Sahaya yabancı oyuncusu olmadan çıkan Mardin ekibi bu pozisyonda Candide Öztürk’ten (11s,7rb) kritik katkı alırken maçın son çeyreğinde sergilenen savunma sonuçta etkili diğer bir faktördü. 
Mardin ekibi savunmada ritmi bulduğu son bölümde oyunu hızlandırarak ikinci yarıda 11 sayı üreten  Sehernaz Çıdal (16s,5rb,6as) ve Dilek Topdemir’in (5s,3rb,4as) üç sayı isabetleri ile maçın kontrolünü ele geçirdi. 
İlk yarıda bulduğu 10 sayı ile takımının skordan kopmamasını sağlayan Betül Pehlivan, kritik sayıları kadar asistleri sonucu etkileyen Pelin Küccük (10s,5as), pota altını destekleyen Nazlı Güler ve Gizem Kazali, oyuna iki yönlü katkı getiren Dilara Tongar ve İrem Tulgar önemli galibiyette faktör olan diğer oyunculardı. 
Emlak Konut hücumdaki ritim kaybını savunma başarısı ile telafi edemediği maçta sezonun ilk yenilgisini aldı. 
Maçın kırılma anlarındaki top kayıpları, pota altında Fall’un gerektiği şekilde etki üretememesi, rotasyondan gelen skor ve savunma katkısının sınırlı kalması sonuçta etkili oldu.
İstanbul ekibinde Bahar Yapar ve Nihal Güngör maçın ilk üççeyreğinde ön plandaki isimlerdi.   
 
*****
TKBL’de yenilgisiz lider olan İstanbul Üniversitesi Antalya 07 Basket önünde ikinci yarıda Goodwin üzerine yoğunlaşan savunması ve iyileşen pas trafiğinin olumlu etkilediği şut ritmi ile 79-42 kazandı. 
1881 Düzce Belediye sahaya oyun kurucusu Duygu Özen’den yoksun çıkan Fenerbahçe Gelişim karşısında deplasmanda 84-66 galip geldi. 
Nesibe Aydın Yalova VİP önünde 71-51 galip gelirken, Mersin Üniversitesi Bosna 34 karşısında 87-76 kazanarak haftayı galibiyetle kapatan bir diğer deplasman takımı oldu. 
Edremit Belediyesi Güre Spor ise  BOTAŞ Gelişim karşısında zorlanmadan 82-49 kazandı. 
 twitter: @hayripekergin 
 

 

Yorumlar Okunma: 3904