Zafer Aktaş: Mücadelemiz play-off için olacak - BasketFaul.com

Zafer Aktaş: Mücadelemiz play-off için olacak

10-11-19 21:01
Antrenör değişikliklerine ilk maçlarda oyuncular genelde pozitif reaksiyon verirler ama tabii ki önemli olan bunun sürdürülebilir olmasıdır. Bahçeşehir Koleji'nde de Dedas'ın yerine göreve gelen Zafer Aktaş iyi başlangıç yaptı. Umarız sezon bittiğinde 'üst düzey' yeni bir koç kazandığımızdan söz ederiz. 

Pınar Karşıyaka'nın yenilmezlik serisine son veren ve ilk galibiyetini alan Bahçeşehir Koleji'nin koçu Zafer Aktaş'la kısa bir söyleşi yaptık ve sorularımıza şu yanıtları aldık:

* Özgüvenini kaybetmiş, psikolojik düşüş yaşayan bir oyuncu grubuyla karşılaştım. Bire bir konuşmalar ve takım toplantıları yaptık, yani işe  saha dışında rehabilitasyonu ile başladık. Oyunculara kapasitelerini, kalitelerini hatırlatmaya çalıştık.

* Dedas iyi bir kadro kurmuş ancak bazen her antrenör şanssız bir dönemler yaşayabilir. Sonuçta kalite, antrenman temposu olarak iyi bir takım buldum.

* Basketbol olarak kısa sürede yapacak çok şey yoktu, sadece ufak dokunuşlar yaptık. Avrupa maçında hücumda topun daha fazla dolaştığı, herkesin işin içine girip sorumluluk alacağı bir ortam yaratmaya çalıştık. Maça bir antrenmanla çıktık ve oyuncular iyi reaksiyon verdi. Savunmada da kendilerini verdiler. 

* Karşıyakaya'ya karşı biraz daha fazla maça özel çalışma yaptık. Pick and roll iyi oynayan Karşıyaka'nın iki iyi uzununu ve DJ Kennedy'yi potamızdan uzak tutmak istedik. Boyalı alanda bize üstünlük sağlayabilirlerdi. Bu nedenle de alan savunması yaptık. Maçın içinde kaldıkça özgüvenimiz arttı ve galip geldik.

* Mücadelemiz ligde kalmak değil, play-off'ları zorlamak için olacak. Bu gücümüz var ama tabii çok çalışmamız gerekiyor.

* Neden iki yeni kısa aldığımıza gelince... Thomas Akyazılı genç ve Türk statüsünde. Enerji olarak da böyle bir oyuncuya ihtiyacımız var, Akyazılı bizim için uzun vadeli bir proje oyuncusu. Bugünkü sorunlarımızı çözmesinden çok, proje olarak bakıyoruz. Sean Armand sakat, Trae 38 dakika oynamak zorunda kalıyor. Hardy'nin süreleri de çok fazla. Kısa rotasyonunu rahatlatıp onların dakikalarını aşağı çekmeyi ve böylece verimlerini artırmayı planladık. Bu nedenle Trae'e yardımcı olacak ve onunla da birlikte oynayabilecek bir oyuncu olan London'ı kadromuza kattık.

* Hem fiziksel olarak, hem basketbol bilgisi olarak her çeşit savunmayı yapabilecek bir oyuncu grubuna sahibiz. Oyun bilgileri yüksek olduğu için Karşıyaka maçı için hazırladığımız savunmayı çok çabuk algılayıp uyguladılar.  

 

Yorumlar Okunma: 2083