Bahçeşehir Koleji-Pınar Karşıyaka maçında kural hatası - BasketFaul.com

Bahçeşehir Koleji-Pınar Karşıyaka maçında kural hatası

09-11-19 21:53
Bahçeşehir Koleji-Pınar Karşıyaka maçının sonunda sonucu etkileyebilecek kural hatası yapıldı. Hakemler faul çaldıkları pozisyondan 5 saniye önce yapılan sportmenlikdışı faulü monitörden izleyip uyguladılar ve fazladan 2 serbest atış attırdılar. Oysa böyle bir uygulamayı ancak kavga durumunda uygulayabilirlerdi.

Hata şöyle oluştu:

* Bitime 38 saniye kala skor 70-66 iken Bahçeşehir Koleji'nden Trae Gordon yere düştüğü pozisyonda Onuralp Bitim'e çelme taktı ancak pozisyon hakemlerin gözünden kaçtı.
* 33 saniye kala Tony Taylor diğer sahada turnike atarken kendisine faul yapıldı ve top çemberden geçmedi. Hakemler Taylor'a yapılan faulü verdi.
* Onuralp Bitim hakemlerin yanına gidip 5 saniye önceki pozisyonda kendisine sportmenlikdışı faul yapıldığını söyledi.
* Kurala göre hakemler geriye dönük pozisyon izlemeyi şu şartlarda yapıyor (Kural kitabından)
Bir şiddet hareketi sırasında (kavga) aşağıdaki durumlar için;
b - Normal basketbol oyununun parçası olmayan ve kendi kendine veya maçın hakemleri ya da oyuncuların müdahalesiyle hemen çözülemeyen bir fiziksel etkileşim...
* Yani hakemler ancak kavga durumunda geriye dönük izleme yapıp karar verebilirler. Bu pozisyonda ise kavga yok, çelme var. Hakemler zamanında görmüş olsaydı pozisyon sportmenlikdışı olarak değerlendirilecekti ancak oyun devam ettikten sonra sportmenlikdışı kararı için pozisyon izlenemez.
* Pınar Karşıyaka sportmenlikdışı faul ve Taylor'a yapılan faulden dolayı 4 serbest atışı da sayıya çevirdi, skor eşitlendi. Maçı Bahçeşehir Koleji kazanınca yapılan kural ihlalinin sonuç açısından bir değeri kalmadı.
Not: Bir kural ancak bu kadar kötü bir Türkçe ile yazılabilirdi.

 

Yorumlar Okunma: 4562