Otizmden yuhalanan ve alkışlananlar - BasketFaul.com

Otizmden yuhalanan ve alkışlananlar

07-11-19 16:32

Kalin Bennett, bu isim basketbol dünyasında düne kadar ciddi bir yere sahip değildi. Şimdi ise sadece basketbol dünyasında değil tüm insanlık için bir umut kaynağı. 


Kalin Bennett, Kent State üniversitesinden basketbol oynaması için burs aldığında en üst seviyede burs almış ilk otizmli basketbolcu oldu. Dün ise ilk maçına çıkarak ilk sayılarını buldu. Bu durum tabii ki tüm dünyadaki otizmli çocukların erken tanı ve uygun rehabilitasyonla neler yapabileceği konusunda umut verdi.

Amerikada Kalin Bennett bunları yaparken ülkemizde bir okulda otizmli çocuklar için kurulan özel eğitim sınıfının yuhalandığı haberi gündeme düştü. Bu iki olayın aynı anda meydana gelmesi zihniyet farklılıklarının insan hayatında ne kadar büyük yer kapladığını anlayabilmemiz için de ders mahiyetinde oldu. 

Basketbol özelinde tüm spor dallarının insanların birbiriyle kaynaşması, kendilerini ve etrafındakileri ileriye taşıması hatta zaman zaman bazı sağlık sorunlarına dahi çözüm olması bize umut veriyor. Fakat sonrasında ülkemizde olanlara bakıp iç çekiyoruz. Kalin Bennett bugünden sonra hep göz önünde olacak ve hep alkışlanacaktır. Kendisi, ailesi ve bütün otizm hastaları için ise gurur kaynağı olacaktır. Bu ve bunun gibi güzel haberlerin bir gün ülkemizden de gelmesi ümidiyle...


Otizm nedir?*
Otizm genellikle ilk 3 yaşta başlayan ve hayat boyu devam eden, kişinin etrafıyla sözel ve sözel olmayan şekilde uygun ilişki kuramaması şeklinde ifade edebileceğimiz gelişimsel bir bozukluktur. Günümüzde basit testler ile tanısı erken konulabilmektedir. Erken tanı ve uygun rehabilitasyon programı bu vakaların hayata kazandırılmasında büyük rol oynamaktadır.

Otizmin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Genetik olduğu düşünülmektedir. Erkeklerde kızlara oranla daha sık görülür. Otizmlilerin %70'inde zeka geriliği vardır. %'10 unda ise üstün zeka görülebilir. Otizm ile birlikte dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, duygu durum bozuklukları ve epilepsi görülebilir. 

*Medicalpark hastaneleri internet sitesinden alınmıştır 

Yorumlar Okunma: 2755