Hakan Yavuz: Güzel bir lig izliyoruz - BasketFaul.com

Hakan Yavuz: Güzel bir lig izliyoruz

06-11-19 15:24
Hakan Yavuz BSL'yi değerlendirirken sürprizli sonuçların devam edeceğini, 12 takımın play off için mücadele edeceğini belirtti, Fenerbahçe için de uzunlarının formlarını yakalaması ile savunma sorununu çözebilecekleri yorumunu yaptı

Yavuz'un görüşleri şöyle:

* Lig çok güzel başladı. Kulüplerin ödeme sorunu yaşamaması durumunda da son haftalara kadar heyecanlı, mücadeleci, sürprizli maçlar izlemeye devam edeceğiz. Bu sezon ligde erken kopmalar beklemiyorum.
* Haftalar ilerledikçe aşağıda 4-5 takımlı bir grubun oluşacağını ancak bu takımların sürprizli sonuçlar almaya devam geçeceğini tahmin ediyorum. Diğer bütün takımlar ise play-off'a kalmak ve iyi sıra almak için kıyasıya bir mücadeleye girişecek ve belki çok şey son hafta belli olacak.
* Fenerbahçe son 5 yıldır alışık olmadığı bir dönem yaşıyor. Obradovic'in takımı ilk kez savunmada sistemini şu ana kadar oturtamadı. Oyuncuların alınan sonuçlar karşısında, kendilerine olağanüstü destek veren taraftarlarına karşı utanç hissediyor ve bu duyguları onların üzerindeki baskıyı artırıyor.
* Fenerbahçe'nin savunmasındaki aksaklıkta Vesely'nin sakatlık sonrası kendisini henüz bulamamasının etkisi de büyük. Vesely ile onun gibi sakatlıktan dönen Lauvergne'nin form düzeyinin yükselmesi Fenerbahçe'nin sorunlarını büyük ölçüde çözecektir.
* Fenerbahçe'de kısa beşli denemeler sonuç vermiyor ve verecek gibi de durmuyor. Obradovic'in bundan sonra kendi düzeninde daha ısrarcı olacağını düşünüyorum.
* Fenerbahçe'nin NBA'e gidenler de dahil Nando de Colo gibi skorda ağırlığı bu kadar fazla bir oyuncusu yoktu. Fenerbahçeli oyuncuların Nando De Colo'yu anlayıp alışmaları gerekiyor. 
* Bana göre şu ana kadar en büyük sürprizi Cömert Küce ve koç Can Sevim ile Afyon Belediyesi yaptı. Lige son anda ve hazırlık maçı yapma olanağı dahi bulamadan başlamak zorunda kalmalarına rağmen oluşturdukları doğru kadro çok kısa zamanda takım hüviyetine kavuştu. Teksüt Bandırma da çok iyi sonuçlar aldı, onların bu başarısı geçen sezonun devamı gibi gözüküyor ama tabii ki harika iş çıkarıyorlar.

* Döviz kurunun yükselmesi, Türk oyuncuların performansının yükselmesini direkt olarak etkiledi. Fenerbahçe ve Anadolu Efes'i ayrı tutarsak takımlardaki yabancılarla yerliler arasında çok büyük farklılıklar yok. Aldıkları sürenin hakkını veren çok sayıda yerli oyuncu var ancak bu tablo onların ayağının yerden kesilmesine neden olmamalı ve transfer dönemi geldiğinde makul taleplerde bulunmalıdırlar. Kulüpleri yaşatmazsak bundan oyuncular da zarar görür. 

Yorumlar Okunma: 2512