Fenerbahçe'de kriz devam (Gençalp Kozan) - BasketFaul.com

Fenerbahçe'de kriz devam (Gençalp Kozan)

02-11-19 02:15

İSTATİSTİK: 

THY Euroleague'de Fenerbahçe BEKO, son 1 dakikasına 7 sayı önde girdiği maçta evinde Zalgiris Kaunas'a 76-79 mağlup oldu ve 6'ncı maçında 5'inci mağlubiyetini aldı.

Düşük tempoyla geçilen ilk dakikalarda Zalgirisli oyuncular hücumda agresif oynayıp adam eksilttikleri anda yardımları cezalandırma yoluna giderken konuk ekip doğru top trafiği sayesinde bunun karşılığını kısa sürede aldı, TV molasına Zalgiris'in 11-9'luk üstünlüğüyle gidildi. Bu ana kadar gereken topsuz hareketliliği sağlamakta zorlanıp De Colo'nun bire birleri üzerinden skor üreten Fenerbahçe BEKO ise mola sonrasında De Colo'dan bu kez arzu edilen saha içi yerleşiminde top paylaşımı sonucu sayılar buldu. Farkın iki hücuma çıkmadığı ilk çeyrek 17-17'lik eşitlikle tamamlandı.

İkinci periyotla birlikte kontrolü yavaş yavaş eline almaya başlayan sarı-lacivertliler Sloukas'tan hem yayın gerisinden verdiği skor katkısı hem de organizasyon yönünden faydalanırken takımdaki tüm parçaların devreye girdiği sekanslarda Vesely'nin topsuz koşuları etkili şekilde kullanıldı. Maccabi karşılaşmasının ilk yarısındaki görüntünün aksine savunma tarafında da kararlı görünen Fenerbahçe, yardım savunmasındaki koordinasyonu daha net gerçekleştirdi. Bu sayede soyunma odasına temsilcimizin 40-33'lük üstünlüğüyle gidildi.

6. hafta sonunda en başarılı ilk 20 dakikasını geçiren Fenerbahçe BEKO iki top kaybederek 8 top kaybıyla oynayan rakibine üstünlük kurdu.

İkinci yarıyla birlikte Fenerbahçe'nin top kayıpları artarken Zalgiris cephesinde Zach LeDay'in boyalı alandaki varlığı uzunlarımızın savunma problemiyle birleşince konuk ekibin en önemli hücum opsiyonu hâline geldi. Bu bölümde fark 1 sayıya kadar inse de çeyrek sonunda De Colo'nun üç sayı çizgisinin gerisinden bulduğu isabetler ve kıvılcım etkisi gösteren pas araları son 10 dakikaya 59-52 önde girmemizi sağladı.

Son çeyrekte hücumdaki durağanlıktan kaynaklanan top kayıpları Fenerbahçe BEKO'nun istikrarlı şekilde skor üretmesine izin vermezken bu durum Zalgiris Kaunas'a geçiş hücumu fırsatları olarak geri döndü ve forvetlerden gelen art arda iki üçlükle fark bitime 4 dakika kala 2 sayıya indi (69-67). Koç Obradovic'in molasının ardından önce içten dışa paslaşmalar sonucu Datome'den bir üçlük bulan Fenerbahçe, devamında Williams'a bire bir için alan açtı. Williams, hem tabeleya hem de haftanın hareketlerine destek olacak akrobatik aksiyonlarla bu şansı en iyi şekilde değerlendirmiş oldu. Bu sayede temsilcimiz son 1 dakika 46 saniyeye 76-69 önde girdi ancak maçın hikâyesini son 106 saniye belirledi. 

Fenerbahçe'nin top kayıpları sonrası savunma kaynaklı sayılarla 5 sayı bulan Zalgiris, 9 saniye kala gerçekleştirdiği hücumda Grigonis'le rahatça çembere gitti ve 24 dakika sonra öne geçti. Son topta Vesely'nin 'post-up'ı erken bitirme çabası olumsuz sonuçlandı, dönüşünde iki serbest atıştan yararlanan Zalgiris karşılaşmayı 76-79 kazandı.

Fenerbahçe'de Nando de Colo 29 sayı (4/5 üçlük), Kostas Sloukas 13 sayı (2/3 asist), 9 asistle oynadı. Zalgiris'te Marius Grigonis 19, Zach Leday 16 sayı attı. 

 

Yorumlar Okunma: 3329