Savunma Sanatı... (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Savunma Sanatı... (Hayri Pekergin)

29-10-19 01:07

Savunma sanatı nedir sorusuna cevabınız ne olur?

Burası basketbol sitesi olduğu için akla aikido, jiu-jitsu, karateden önce topa baskı, pas kanallarını kapatma, box-out, pick savunmasında değişen alternatifler geliyor. 

Basketbolda savunma ve hücum arasında simbiyotik (birbirine bağımlı) bir ilişki var.
Hücum çoğu zaman daha çok “göz önünde” olsa da basketbol profesyonelleri uzun ve kısa vadede takım hedeflerine ulaşmak için fark yaratan faktörün savunma olduğunu biliyor. 
Savunmada başarılı olan takımlar işi şansa ya da günlük performansların bilinmezliğine bırakmıyor. Hedeflere ulaşma yolunda avantaj sağlayan tempo belirlemede, bir değil iki adım önde oluyor. 
Oyuncular, özellikle profesyonel oyuncular için savunma oyunun en çok özveri gerektiren bölümü.
Oyuncu enerjisini daha göz önünde olan, kazanılacak parayı daha fazla belirleyen sayı, asist, ribaunt gibi alanlara harcamayı ön plana alıyor. 
Basketbolda coach faktörü işte burada devreye giriyor. 

*****
 
Coach aslında bir koalisyon yönetiyor ve koalisyonun büyük ortağı konumundaki oyuncularından iyi bireysel ve takım savunması istiyorsa bunun gereklerini yerine getirmek zorunda. 
Bu gereklerin kritik olanları neler? Öncelikle etkili idman, sonra adaletli yönetim. 
Etkili idman için kadroda yer alan 14 oyuncunun savunmada birbirine değer yaratabilmesi gerekiyor.
İlk 6-7 oyuncu ile sonrakiler arasında büyük performans farkı olan kadroların iyi savunma yapmasını beklemek gerçekçi değil. 
Coachun savunmaya harcanan enerji konusunda adaletli davranması da çok önem taşıyor.
Eğer coach (hücumda çok sorumluluk alan) tüm oyuncuların savunmada da aynı şekilde etkin olmasını isterse olumlu “geri dönüş” alma olasılığı artıyor. 
Burada hata zinciri genelde (bazı skorer) oyunculara savunma konusunda yapılan istisna ya da hoşgörü ile başlıyor. 
Elit oyuncuların bir takvim yılında bir lig oynadığı erkek basketbolunda oyunculardan savunma verimi almak daha kolay.  Hele oluşturulan kadro hücum kadar savunmayı da düşünerek kurulmuş olursa.
Elit oyuncuların 365 günde iki ya da üç ligde birden oynadığı kadın basketbolunda ise özellikle WNBA oynayan oyunculara üst düzey savunma yaptırmak için geniş ve dengeli kadrolar kadar coachun havuç/yaptırım dengesindeki mahareti ve savunmayı benimsetme becerisi ön plana geliyor. 
Geçtiğimiz hafta Euroleague Women, Herbalife Nutrition KBSL ve TKBL’de izlenen maçlar yukarıda yazılanları çağrıştırdı. 
Maç boyunca ya da oyunun karar anlarında savunma yapamayan takımlar kazanacakları maçları kaybetti. 
 
 
HERBALIFE NUTRITION KBSL’DE DÖRT YENİLGİSİZ DÖRT GALİBİYETSİZ TAKIM VAR
Haftayı maç yapmadan geçiren Galatasaray, Fenerbahçe, OGM Orman Spor ve Birevim Elazığ İl Özel İdare KBSL’nin yenilgisiz takımları olurken Beşiktaş, Gelecek Koleji Çukurova Basket, Çankaya Üniversitesi ve Samsun Canik Belediyesi galibiyet alamayan ekipler. 
Haftanın en ön plandaki maçları Gelecek Koleji Çukurova Basket – BOTAŞ ve Fenerbahçe Hatay BŞB arasındaydı. 
Fenerbahçe oldukça hırpalandığı Sopron deplasmanı dönüşünü cumartesi oynayarak pazar dinlenmeyi tercih edince “düşük enerji ve odaklanma seviyesi” büyük bir yol kazasına dönüşüyordu. 
Sarı lacivertlilerin maçı 62-59 kazanmasını sağlayan Anna Cruz’un tecrübesini sahaya yansıtması, Esra Ural Topuz’un son bölümde pota altındaki enerjisi ve Olcay Çakır Turgut’un iki kritik isabetiydi.  
Fenerbahçe’de Kia Stokes – Elizabeth Williams ikilisini bu haftaki performanslarıyla üst üste koyduğunuzda ikisinden bir tane etkili Euroleague Women pivotu çıkmıyor. 
Sarı lacivertliler dominant uzunu olmayan, geçen sezonki gücünün çok uzağındaki Gelecek Koleji ÇBK önünde uzatmada zorlanarak kazanan Hatay BŞB önünde pota altında avantajı ancak Esra Ural Topuz’un sahaya gelmesiyle buldu. 
Hatay BŞB bu maç için çok üzülmeli. 
Magarity’nin Antakya ekibi adına çok talihsiz bir anda kenara gelmesi, Abdelkader’in maç boyu ritim bulamaması, sonda Asena Yalçın’ın oyuna bir miktar gecikerek alınması ve Gajic’in çok yönlülüğünün gerektiği gibi kullanılamaması mavi beyazlıları önemli bir deplasman galibiyetinden etmiş olabilir. 
Daha önce belirttiğim gibi Hatay ekibinin bu sezonki geçmişe göre daha mütevazi kadrosu coach Chatzidaki’nin maç içindeki tercihlerinin önemini arttırıyor.  
 
*****
Haftanın diğer ön plandaki maçında BOTAŞ deplasmanda, Gelecek Koleji Çukurova Basket önünde kadro kalitesinden beklenen oyunu ortaya koyamasa da 62-54 kazanmayı bildi. 
Ankara ekibinin savunmanın direnç seviyesi, hücumda akışkanlık, içeri dışarı pas tercihleri gibi pek çok alanda kat etmesi gereken oldukça mesafe olduğu görülüyor. 
Geçen sezonun başlıca skoreri Mitchell, Hollingsworth, Cansu Köksal ve Melis Gülcan’ın skor potansiyelinin çok altında kaldığı maçta, elinde top olan oyuncular Büşra Akbaş ve Peddy’nin iki haneli skor üreten yegâne isimler olması aslında ortaya net bir fotoğraf koyuyor.   
Gelecek Koleji Çukurova Basket kadrosunda ülke çapında ön planda gençler olsa da hafta içindeki Euroleague maçının yorgunluk maliyeti ile BOTAŞ maçında karşılaştı. 
Mersin ekibinde İstanbul Üniversitesinden gelen İlayda Güner ve Şevval Akalan savunmayı ön plana almadan yalnızca hücum tarafını oynayarak geçen yıllar ardından savunmada henüz bir Ceyhun Yıldızoğlu takımından beklenen yerde değiller. 
Gökşen Fitik ve Fatmanur Karakaş ise verdikleri aranın ardından savunmada fark yaratacak fizik güç ve maç sayısında olmayınca Euroleagu yorgunu Gelecek Koleji Çukurova Basket skora ortak olacak kaldıracı maç boyunca bulamadı.  
Mersin ekibinin önümüzdeki dönemde boyalı alana bir takviye yapacağı anlaşılıyor. 
Açıkçası strateji olarak benim onlara önerim kadrolarına atletik bir power forvetten ziyade maliyetli olsa da skor gücü olan kapatıcı bir pivot eklemeleri olur. 
Herbalife Nutrition KBSL’ye baktığımızda Fenerbahçe, Galatasaray gibi takımların zaten bu tip pota altı oyuncuları olduğunu, atletik power forvetle burada fark yaratmanın zor olduğunu görüyoruz. 
Gelecek Koleji Çukurova Basket çekim merkezi olacak bir pivotu kadrosuna eklerse İlayda Güner ve Meltem Avcı gibi bu sezon değer katmayı planladığı power forvetler de daha verimli konuma gelebilir. 
 
******
Herbalife Nutrition KBSL’de haftanın iki uzatmalı dramatik maçı Bellona Kayseri Basketbol – Beşiktaş TRC İnşaat arasındaydı. 
Normal süre 77-77 sona erince uzatmaya giden maçta ilk uzatma 87-87 sona erdi. 
İkinci uzatma periyodunda Ivankovic’i etkili kullanan Bellona Kayseri Basket maçı 96-91 kazandı. 
Beşiktaş böylece üst üste  iki hafta uzatma dakikalarından mağlup ayrılmış oldu. 
Bellona Kayseri Basket adına Burke ve Ivankovic galibiyetin başlıca mimarları olurken, Ayşegül Aladağ, Barbee ve Perisa iki haneli skor üretti. Gizem Sezer ve Gamze Zeren’in de bulduğu sayılar kritik önemdeydi.    
Beşiktaş açısından baktığımızda, Middleton’un (yine) katkı veremediği maçta Syntsina, Bagicevic, Bahar Çağlar ve Anderson üzerindeki yorgunluk baskısı sonuca etki eden faktörler olsa da asıl belirleyici siyah beyazlıların sezona idman yapamadan başlaması olarak görülmeli. 
Bahar Çağlar’ın 50 dakikada 14 sayı, 8 ribaunt 7 asistlik performansı, Bogicevic’in ritmini arttırması pota altında bir revizyona gitmesi şart görünen siyah beyazlılarda başlıca pozitif notlardı. 
 
******
 
Çankaya Üniversitesi – Birevim Elazığ İl Özel İdare maçında gülen taraf, son çeyrekte yorgunluktan etkilenen Ankara ekibi önünde 85-76  galip gelen Elazığ temsilcisi oldu. 
Maçın ilk yarısında adeta hiç savunma yapmayan borda beyazlılar, ikinci yarıda bu alanda etkili olup, rakip potaya daha çok gidince 30-15 skorlu 4.çeyrekte Riquna Williams’ın da ritim bulması ile maçı kontrole aldı.  
Tecrübeli oyuncular Kübra Erat, Miray Şahin ve Nihan Demirkol’un 33 sayılık katkısı, power forvet Ervin’in alışıldık gösterişsiz ama verimli oyunu, Kia Vaughn’un pota altındaki etkisi, Slonjsak’ın verimli olamadığı günde galibiyetin faktörleriydi. 
Elazığ ekibinde Nihan Demirkol KBSL ve TKBL’nin farklı dinamiklerde olduğunu ve nerede penetre edip etmemesi gerektiğini bilecek tecrübede. Çok güçlü fiziğe sahip bu isim potaya giderken sahayı daha çok görmeyi, daha çok asist üretmeyi başarırsa takımına katkısı artacak.   
Çankaya Üniversitesi açısından, rotasyonu verim alacak şekilde genişletmeden bu tip kritik maçlardan galip çıkmak ancak rakiplerin büyük hatalar yapması ile gerçekleşecek gözüküyor.  
Tan White’ın bu sezon ilk kez  (son dakikalarda) süre aldığı Ankara ekibi, rotasyon oyuncularına güven ve süre vermeli. 
Ben tecrübeli oyuncu Özge Karataş’ın ürettiği etki ve kritik sayılarının bu anlamda önemli olduğunu düşünüyorum. 
Sarı siyahlılar hücumda çok pas yaparak iyi seçilmiş, ribaunt dengesi kurgulanmış şutları daha çok kullandıkça daha az top kaybı yapıp hücumdan verim alacak.  
Çankaya Üniversitesinde Putnina, Goodlett ve Bahar Öztürk yorgunluktan etkilendikleri son çeyreğe kadar oldukça etkili oynadı. 
 
*****
 
Herbalife Nutrition KBSL’de haftanın diğer maçlarında İzmit Belediye Spor 3.çeyrekte (24-13) kontrolüne aldığı yüksek skorlu maçı 101-94 kazanarak ikinci galibiyetini elde etti.  
Skorer guard Courtney Williams’ın 35 sayı, 7 ribaunt 8 asist ile ilk kez forma giydiği Kocaeli temsilcisi maçı hiç bırakmayan rakibi önünde Grigalauskyte, Gizem Yavuz ve Özge Kavurmacıoğlu’nun kritik sayıları ile sonuca gitti. 
İzmit Belediye Spor iç sahada en çok seyirci desteği alan KBSL takımlarından biri. 
İlk altı sırada yer almak istiyorlarsa savunmada etkili olup, ligin potasında en çok sayı gören takımı özelliğinden kurtulmaları gerekiyor.  
Büyükşehir Belediyesi Adana Basketbol çok yönlü hücum becerilerine sahip Danielle Adams’dan 39 sayılık verim aldığı maçta 3.çeyrekteki ritim kaybının faturasını yenilgi ile ödedi.  
Adana ekibinde maçın olumlu notu mücadeleyi sonuna kadar bırakmamaları olurken Dikaioulaku ve Prince 17’şer sayı ile oynadı. 
Yerli rotasyonda 7 sayı 3 ribaunt üreten Sera Özelçi ve 5 sayı,3 ribaunt 5 asist ile oynayan Nuran Tutsak daha ön plandaki oyunculardı. 
Haftanın diğer maçında OGM Orman Spor Samsun Canik Belediyesi önünde geniş rotasyonla yıpranmadan 80-55 kazanarak haftayı galibiyetle kapattı. 
 
TKBL TÜKETİCİ DEĞİL ÜRETİCİ OLMALI
TKBL takımlarını finansal güç, kadro derinliği, organizasyon yapısı, tesisleşme, altyapı gibi birçok yönden kategorilere ayırmak mümkün.    
TKBL söz konusu olduğunda basketbolumuz için en önemli ayrımlardan birinin altyapıdan oyuncu getirmek olduğunu düşünüyorum. 
TKBL Takımlarına yıllar itibarı ile baktığımızda, bu ligde oldukça uzun zamandan bu yana bulunan ekiplerin altyapılarından oyuncu yetiştirmek ve bunlardan yararlanmak konusunda çok geride kaldıklarını görüyoruz. 
Bu anlamda TKBL’nin kadın basketbolundaki elit oyuncu havuzuna yeni yetenekler kazandırması için bazı uygulama ve desteklerin ortaya konması gerektiği anlaşılıyor. 
Bu konuda görev elbet TBF’nin. 
Kadın basketbolu ile alakalı yeni bir yol haritası üzerinde çalıştığı anlaşılan TBF’nin TKBL kulüplerinden altyapı anlamında daha çok performans ve katkı istemesinin, karşılığında teşvik ve destekler sağlamasının zamanı geldi. 
 
*****
 
Türkiye Kadınlar Basketbol Liginde haftanın dikkatleri üzerinde toplayan karşılaşması Nesibe Aydın – Bursa BŞB mücadelesiydi. 
Bursa BŞB 3.çeyrekte Harika Eldaş ve Melike Bakırcıoğlu’nun ard arda sayıları, hücumda Gülşah Çelebi ve Gizem Uca’nın aynı anda sahada yer alarak hücumdaki akışkanlığı arttırmasıyla maçı kontrole alıp 81-67 kazandı. 
Nesibe Aydın oldukça tecrübeli bir oyuncu grubu. Bununla birlikte sertlik derecesi yüksek maçlarda gerekli olan etkinlikte savunma için enerji seviyelerini yükseltmeleri şart görünüyor. 
 
*****
 
Emlak Konut Edremit Belediyesi Güre deplasmanında 63-56 kazanırken son çeyrekte sertleşen rakip savunma önünde bir miktar zorlansa da yenilgisizlik unvanını korudu.  
İstanbul ekibinde Halime Uykan’ın 7 sayısına eklediği 8 asist, Bahar Yapar – Nihal Güngör ikilisinden gelen toplam 40 sayı en pozitif notlardı. 
Edremit Belediyesi Güre Spor farkın 20 sayıya kadar yükseldiği bölüm ardından son çeyrekte reaksiyon verse de evinde yenilgiyi önleyemedi. 
Körfez temsilcisi sertlik seviyesi zor maçlara ortak olmak için savunmada daha yüksek enerji ile oynamanın, hücumda kimyayı geliştirmenin yollarını bulmalı. 
Bu hafta ortaya konan performans Edremit Belediyesi Güre Spor adına çok umut vermese de, TKBL gibi dinamiklerin hızlı değiştiği, takımların iniş çıkışları arasındaki dalga boylarının fazla olduğu bir ligde, bu tecrübeli oyuncu grubu ve coach’un güçlü bir geri dönüş yaptığını görmek sürpriz olmaz.  
 
*****
 
TKBL’de artık ritmini bulduğu görülen Sakarya Yükseliş Spor Yalova VİP önünde 62-45 kazanırken, sezona federasyon kupasını kazanarak giren Fenerbahçe Gelişim Mersin Üniversitesi önündeki uzatmalı maçı evinde 65-60 galip bitirdi. 
Ligin diğer yenilgisiz ekibi İstanbul Üniversitesi Urla deplasmanında zorlanmadan 75-55 galip gelirken Bayraklı Belediyesi Ankara’da BOTAŞ Gelişim önünde 74-59 skorla kazanan taraf oldu. 
Mardin’de oynanan maçta Mardin Büyükşehir Başakspor ihtiyacı olan galibiyeti 1881 Düzce Belediyesi önünde 81-68 alarak 3. galibiyetine ulaştı. 
Tecrübeli isimler Betül Pehlivan, Pelin Küccük, İrem Tulgar’ın iki haneli skor katkısı, Dilara Tongar’ın 7 sayı, 8 ribaunt performansına eklediği 15 asist, Sehernaz Çıdal’ın 8 sayı 10 ribaundu sonuca etki eden faktörlerdi.  
 Bu sonuçla Mardin ekibi sıralama ve moral açısından kritik bir galibiyet alırken 3. çeyrekteki ritim kaybını telafi edemeyen 1881 Düzce Belediye’de Cansu Aslan, Jordan, Buket Ünal ve Betül Güleç ön plandaki oyunculardı.   
Düzce ekibi istediği tempolu oyunu oynamak için ribauntlardaki dezavantajını daha çok top çalarak kapatmayı başarmalı. 
Haftanın son maçında Antalya 07 Basketbol Bosna 34 deplasmanında normal süresi 56-56 sonuçlanan maçı uzatmada 68-66 kazanarak evine mutlu dönen taraf oldu. 
Antalya ekibinde bitime 4 saniye kala bulduğu basket ile skoru belirleyen Goodwin 30 sayı 5 ribaunt, 7 asist ile oynadı. Devran Tanaçan, Meryem Gültekin ve Gülnur Sandallıoğlu  iki haneli skor üreterek  sonuca etki etti. 
Bosna 34 takımında Dilek Dedeoğlu ve Brown en skorer isimlerdi.  
twitter: @hayripekergin 

Yorumlar Okunma: 3036