Can Sevim'den Meksa Afyon kadrosunun kuruluş hikayesi - BasketFaul.com

Can Sevim'den Meksa Afyon kadrosunun kuruluş hikayesi

28-10-19 20:21
MEKSA Afyon Belediye'yi yakından takip etmemiş olanlar için hatırlatalım... Ligin başlamasına 10 gün kala kadrolarını oluşturmaya başladılar, aylık 5-10 bin dolarlık 5 yabancı aldılar, hazırlık maçı yapamadılar, takımlarında süre alamayan 4-5 yerli oyuncuyla kadroyu tamamladılar.

Gaziantep Basketbol, Türk Telekom ve Galatasaray'a son toplarda kaybettiler, Bahçeşehir Koleji ve Beşiktaş'ı son toplarda yendiler. Şansları tamamen yanlarında olsa beşinci haftayı yenilgisiz dahi geçebilirlerdi...

Son derece büyük tutkuyla oynayan, süreleri 35 dakika civarında olmasına rağmen enerjisini koruyan, izleyenlere keyif veren bir takım. Nitekim Afyon salonunda boş koltuk kalmıyor.

Koç Can Sevim ile bu kadronun nasıl kurulduğundan başlayıp bugünlere geldik. İşte koçtan pasajlar...

Ama önce Jordan Crawford'un iz bırakan hareketlerini izleyelim...
 

* Yazın sıkıntılı günlerde genel menajerimiz, şimdiki başkanımız Cömert Küce ile devamlı konuşuyorduk ve bana "Bu takım devam eder ama düşük bütçeyle devam eder. Hazırlığını ona göre yap." diyordu. Ben de yardımcım Erhan Yetim'le çalışmalarımı o şekilde yaptım. Boştaki bütün düşük maliyetli oyuncuları çıkardık, 50-60 bin dolarlık yabancı oyuncuları takibe aldık.

* Jordan Crawford kendi pozisyonunda benim birinci sıramdaydı. Hiçbir anlaşmamız kolay olmadı. Kulüp kapanma noktasına gelmiş, geçen yıldan kalan borçlar var. Bunları anlatmak kolay değildi. Transferler sırasında menajerler ve oyucularla saatlerce konuştum.

* Jordan inanılmaz bir profesyonel. devamlı çalışıyor ve çok düzgün bir karakter. Takımda herkesle arası iyi. Oyununu da bu şekilde sürdürdükçe Eurocup olmaması için bir neden yok. Çok hızlı hareketten sonra rakibini ekarte edip dengeli şut atması kendisine özgü bir özellik..

* İlk transferimiz Jordan olduktan sonra iyi takım olacağımız hissini verdik ve işler daha kolaylaştı. Eldridge'i  ikna ederken annesi ve babasıyla da konuştum, İtalya Kupasını kazanmış, ligde final oynamıştı.  27-28 dakika süre alan main bir oyuncuydu. 

* Corey'i de çok istiyordum. Yeteneklerine hayran kalmıştım ve üst düzey oyuncu olacağını düşünüyordum. Corey'in yaptığı savunmayı NCAA'de yapan başka oyuncu görmedim, undersize olduğu için NBA'e gidemedi. Avrupa'da da çok ilerleyeceğini düşünüyorum.

* Bu takıma bir deneyimli oyuncu gerekiyordu. Gregor Hrovat'ı Sloven milli takımında Türkiye ile oynadıkları maçlarda izlemiştim. Almanya ligindeki maçların analizini yaptık, bize çok yarar sağlayacağını bilerek kadromuza kattık

* Üç ball handler planımıza da uygundu. En son da Talib Zanna'yı aldık. Zanna ile anlaşmadan önce setlerimize kadar anlattım, Main rol alacağını bilmesi hoşuna gitti.

* Yerlilere gelince... Erdi'den çok katkı alıyoruz, ondan çok memnunum. Burası onun için sıçrama yapabileceği doğru bir adres, basketbolunu da geliştiriyor. Burak'tan da daha fazla katkı alacağımızdan eminim. Bizim basketbolumuza geçiş yapacak.  Ulaş, Doğukan, Sinan, Mehmet'in de önleri açık.  

Yorumlar Okunma: 4070